کد خبر: 295536 A

لاریجانی تاکید کرد:

ایلنا: امیر جماعت اسلامی کردستان عراق امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در این دیدار با اشاره به روابط دوستانه میان جمهوری اسلامی ایران و عراق در زمینه های مختلف گفت:روابط میان دو ملت ایران و عراق ریشه در تاریخ، فرهنگ و دین مشترک دارد و همسایگی دو کشور نیز عاملی در سرعت دادن به ارتقای سطح مراودات و مناسبات فی مابین داشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط خوب میان دو کشور گفت:جمهوری اسلامی ایران از توسعه همکاری‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی با عراق استقبال می‌کند.

وی با اشاره به مشکلات و مسایل عراق و خاورمیانه و حضور گروه های تروریستی در عراق خاطرنشان کرد: منطقه خاورمیانه و کشور عراق در اثر تحرکات گروه های تروریستی امروزه آبستن مخاطرات فراوانی است و گذر از این سختی‌ها به همکاری و انسجام گروه‌ها و جناح‌های سیاسی عراق و تقویت وحدت، یکپارچگی و حاکمیت ملی در آن کشور نیاز دارد.

رییس قوه مقننه افزود: جمهوری اسلامی ایران در بحران‌های اخیر همواره در کنار مردم مسلمان عراق بوده است و از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی، همبستگی و یکپارچگی آن حمایت کرده است.

لاریجانی در بخش دیگری ازاین دیدار روشنگری علمای دینی و نشان دادن چهره رحمانی دین به مردم را مورد تاکید قرار دارد و گفت:علمای اسلامی در عراق،وظیفه سنگین و دشوار روشنگری و نشان دادن چهره واقعی اسلام را بر عهده دارند و سخنان و تبلیغات اسلامی علما در ایجاد وحدت ملی میان مردم این کشور نقش مهم و اثرگذاری دارد.

امیر جماعت اسلامی کردستان عراق نیز در این دیداربا قدردانی از کمک های جمهوری اسلامی ایران به مردم اقلیم کردستان و عراق در مبارزه با گروه‌های تندرو تکفیری گفت: پدیده داعش و گروه‌های تروریستی در عراق بلای بزرگی است که نه تنها بر عراق بلکه بر سوریه و در مقیاس بزرگتر بر امت اسلامی وارد شده است و فعالیت ضد بشری آنها در راستای منافع غرب و کوبیدن بر طبل تفرقه میان مسلمانان است.

شیخ علی باپیرافزود: مبارزه با گروه‌های تروریستی نیاز به همکاری احزاب،جناح‌ها و گروه‌های مختلف از اقشار مردم نیاز دارد و در بعد بین المللی نیز باید مبارزه سیاسی و نظامی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به لزوم وحدت محور اسلام در عراق برای مبارزه با گروه های تروریستی  گفت: مردم عراق اعم از کرد و عرب، شیعه و سنی همه مسلمان بوده و باید با وفاق حول این محور دست به دست هم داده و از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق در مقابل متجاوزان دفاع کنند./

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا