کد خبر: 295513 A

شمخانی در دیدار ولید معلم:

ایلنا: وزیر امور خارجه سوریه با نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی شمخانی در دیدار ولید المعلم با تجلیل از ایستادگی دولت، مردم و ارتش سوریه طی چهارسال گذشته در برابر گروه‌های تروریستی که منجر به روشن‌شدن ماهیت ضد انسانی این گروه‌ها و درک غیرقابل کنترل بودن تروریسم گردید، تاکید کرد: داعش تهدیدی جهانی است و حامیان مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی آنها در آینده باید نسبت به این اقدامات خود که شراکت در کشتار انسان‌های بیگناه است٬ پاسخگو باشند.

شمخانی افزود: راه‌حل سوریه، تلاش مضاعف برای آزادسازی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها به منظور بازگرداندن امنیت و آرامش به شهروندان و پیگیری مسیر گفت‌وگوهای سوری-سوری برای دستیابی به وفاق ملی است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: هرگونه مداخله نظامی کشورهای خارجی در بحران سوریه غیر قابل‌قبول بوده و ضمن تضعیف نهادهای حاکمیتی مشروع و مورد حمایت مردم، موجب تصاعد بحران و گسترش تروریسم و ناامنی خواهد شد.

وی گفت: چرخش نگاه‌ها به سمت تعامل با سوریه و اعتراف به لزوم اتخاذ گزینه‌های سیاسی نشان‌دهنده دست برتر سوریه و متحدان آن و اثبات مواضع اصولی در احترام به خواست مردم و دموکراسی است.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به ضرورت گسترش تلاش‌های سیاسی برای رفع بحران‌های جاری در منطقه تاکید کرد: مسیر طی‌شده از سوی ایران در موضوع پرونده هسته‌ای نشان داد که می‌توان منطق و گفت‌وگو را جایگزین خشونت و تهدید کرد.

شمخانی با تاکید بر ضرورت توسعه گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای برای از میان بردن عوامل ناامنی و بی‌ثباتی اظهار داشت: نقش آفرینی و مشارکت فعال و مسئولانه کشورهای منطقه، زمینه لازم برای رفع تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است و بیشترین نفع را از گسترش تروریسم برده است٬ فراهم می‌کند.

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از آخرین تحولات میدانی این کشور و پیشروی ها در نبرد با گروه های تکفیری، پیگیری مسیر دیپلماتیک برای عبور از بحران را یکی از گزینه های مهم دانست و افزود: دولت سوریه همواره با مخالفان غیر مسلح که به حفظ یکپارچگی کشور علاقه مند هستند به گفت‌وگو پرداخته است.

وی با تقدیر از حمایت های گسترده جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت سوریه، دستیابی به راه حل پایدار و ایجاد صلح و امنیت را منوط به تغییر رویکرد برخی کشورها در حمایت از تروریسم و مقابله واقعی و به دور از تبلیغات با داعش و سایر گروه های تکفیری دانست.

علی شمخانی ولید معلم
نرم افزار موبایل ایلنا