کد خبر: 295506 A

امروز صورت گرفت؛

ایلنا: در دیدار مشترک معاونان شورای امنیت ملی روسیه و افغانستان با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، گزارشی از آخرین تحولات سیاسی و امنیتی در منطقه و برنامه های مشترک برای مبارزه با تروریسم ارایه شد.

به گزارش ایلنا، علی شمخانی در دیدار با در دیدار مشترک معاونان شورای امنیت ملی روسیه و افغانستان  با اشاره به تجربه تلخ حضور نیروهای بیگانه در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم و توسعه موج خشونت و ترور در این کشور اظهار داشت: همکاریهای منطقه‌ای و اتخاذ ابتکارهای مشترک میان کشورهای ذی‌نفع تنها مسیر مقابله موثر با تروریسم و استقرار امنیت و ثبات در منطقه است.

وی افزود: تروریسم از قرارگاه مشترک هدایت و پشتیبانی می‌شود و از این رو مقابله با آن نیز باید مبتنی بر راهکارهای مشترک منطقه‌ای باشد.

شمخانی با تاکید بر ضرورت خشکاندن ریشه‌های فکری و اعتقادی تروریسم که اصلی‌ترین عامل سربازگیری از میان جوانان سرخورده در کشورهای دیکتاتوری است٬ اظهار داشت: جریان‌های تروریستی آفتی غیربومی و تزریق شده به منطقه هستند و اولویت آنان درگیر کردن ظرفیت‌های اقتصادی و منابع انسانی کشورهای منطقه است.

نماینده مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: رهبران منطقه‌ای برای مقابله با تروریسم تصمیم‌های مناسبی را اتخاذ کرده‌اند که باید با تلاش نهادهای مسئول به سرعت مورد اجرا گذارده شود.

دریابان شمخانی ایران مستقل، روسیه مقتدر و افغانستان باثبات و امن را مبنای شکل‌گیری همکاری سه‌جانبه دانست واظهار امیدواری کرد: این نشست به عنوان اولین گام در اجرایی کردن همکاری‌های جدید منطقه‌ای زمینه لازم را برای جلب همراهی سایر کشورها برای دستیابی به نتایج ملموس فراهم کند.

یوگنی لوکیانوف معاون دبیر شورای امنیت روسیه و محمد ابراهیم قاسمی معاون مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در این دیدار از ابتکار تهران برای تشکیل نشست سه‌جانبه که اثرات خوبی بر گسترش همکاری‌ها به منظور انجام اقدامات عملی برای مبارزه منطقه‌ای با تروریسم داشت تقدیر کردند.

ظهر امروز نشست سه جانبه میان یوگنی لوکیانوف معاون دبیر شورای امنیت روسیه و محمد ابراهیم قاسمی معاون مشاور امنیت ملی افغانستان با سعید ایروانی معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با هدف ارزیابی از وضعیت امنیت منطقه، تحکیم همکاری‌های مشترک دوجانبه و طراحی نقشه راه همکاری‌های سه‌جانبه در مقابله با تروریسم برگزار شد.

علی شمخانی
نرم افزار موبایل ایلنا