کد خبر: 295326 A

ساداتیان در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل فعال‌تر شدن ایران را علاوه بر پذیرش توافق هسته‌ای‏، زمینه‌ساز حل و فصل بحران‌های دیگر منطقه‌ای خواند.

سیدجلال ساداتیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با یادآوری مخالفت برخی از کشورهای منطقه با دستیابی به توافق هسته‌ای گفت: برخی از کشورهای منطقه با وجود اینکه از متحدان آمریکا در خاورمیانه هستند‏، تمام تلاششان را انجام دادند که توافق هسته‌ای حاصل نشود.

وی با اشاره به سفر منطقه‌ای وزیر امور خارجه آمریکا به خاورمیانه اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای‏ مذاکرات مهمی برای غرب تلقی می‌شد و وقت بسیاری برای به سرانجام رسیدن آن توسط آنها و به ویژه آمریکا صرف شد.

این دیپلمات اسبق کشورمان با بیان اینکه محوریت کشورهای عضو گروه 1+5 با آمریکا بود‏، تصریح کرد: آمریکا محور اصلی مذاکرات هسته‌ای در برابر ایران بود٬ هرچند کشورهای دیگر مانند فرانسه نیز تاثیرگذار بودند٬ اما در نهایت همه کشورهای عضو 1+5 از آمریکا تبعیت می‌کردند.

ساداتیان با تاکید بر اینکه آمریکا تلاش می‌کند تا بحران منطقه‌ای موجود در خاورمیانه را از بین ببرد‏، خاطرنشان کرد: بهترین کسی که می‌تواند آمریکا در پیشبرد سیاست‌هایش در حل و فصل مناقشات منطقه‌ای همراهی کند و نقشی ثبات‌ساز را در منطقه ایفا کند‏٬ کسی جز ایران نیست.

وی با بیان اینکه ایران پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، شرایط برای تعامل ایران و سایر کشورهای دیگر بیش از پیش فراهم شده، ابراز داشت: می‌توان انتظار داشت که با حل پرونده هسته‌ای ایران‏، راه برای حل و فصل مابقی اختلاف‌ها فراهم شود و در واقع، توافق هسته‌ای پایه و اساسی برای اعتمادسازی است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تغییر رویکرد استراتژیک کشورهای منطقه نسبت به بحران‌های کنونی بیان کرد: کشورهای منطقه به این نکته رسیده‌اند که کلید حل‌وفصل بحران‌های منطقه‌ای نظامی نیست بلکه راه حل آنها سیاسی است و قوی‌ترین کشوری که می‌تواند به حل آنها کمک کند‏، ایران است.

ساداتیان با بیان اینکه آمریکا هم می‌خواهد متحدان خویش را با توافق همراه کند و آنها را اقناع کند‏‏، یادآور شد: لازم است جمهوری اسلامی ایران نیز در عرصه منطقه‌ای بیش از پیش فعال شده و با تبیین توافق هسته‌ای برای متحدان و همسایگان خود‏، آنها را با ایران همراه سازد.

وی با اشاره به نخستین سفر منطقه‌ای ظریف پس از توافق هسته‌ای عنوان کرد: آقای ظریف توانستند در نخستین سفر منطقه‌ای خود دستاوردهای خوبی داشته باشند و زمینه‌های لازم برای پذیرش توافق هسته‌ای میان سایر کشورهای عربی را ایجاد کنند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه لازم است وزارت امور خارجه در زمینه منطقه فعال‌تر باشد‏، تاکید کرد: فعال‌تر شدن جمهوری اسلامی ایران می‌تواند علاوه بر مورد پذیرش ساختن توافق هسته‌ای‏، موجب زمینه‌سازی برای حل و فصل بحران‌های دیگر منطقه‌ای نیز می‌شود و تجربه نیز نشان داده که هر وقت ایران در زمینه فعال بوده‏، نتایجی خوبی را نیز به دست آورده است.

سیدجلال ساداتیان توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ سفر منطقه‌ای ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا