کد خبر: 293490 A

موگرینی در نشست خبری مشترک با ظریف:

ایلنا: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: پس از به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای٬ اکنون وقت آن است که نشان دهیم می‌توان توافق را اجرا کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فدریکا موگرینی در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف در محل وزارت امور خارجه داشت٬ با بیان اینکه حمایت‌های زیادی چه از سوی رهبر ایران و چه رییس جمهور ایران  از تیم‌ هسته‌ای می‌شد؛ تصریح کرد: فکر می‌کنم این حمایت‌ها کمک بسیار بزرگی به تیم هسته‌ای ایران بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: اگر طرفین متعهد باشند و علاوه بر اراده سیاسی٬ تحمل و صبر داشته باشند٬ توافق هسته‌ای اجرایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: این خبر خوشی برای تمام طرفین و منطقه است که بگوییم توافق هسته‌ای به نتیجه رسیده است و اکنون هم وقت آن است که نشان دهیم می‌توان توافق هسته‌ای را اجرا کرد.

موگرینی با اشاره به توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 گفت: همه اعضای هیات مذاکره‌کننده و همچنین حمایت سیاسی رهبر ایران و رئیس جمهور محترم در دستیابی به جمع‌بندی‌های نهایی توافق هسته‌ای، بسیار موثر بود.

وی افزود: اگر همه طرفین ما با تحمل و صبر و اراده سیاسی مسیر را پیش ببرند، بی‌شک به موفقیت دست پیدا خواهیم کرد و هم‌اکنون زمان ‌آن رسیده است که نشان بدهیم این توافق اعلام شده می‌تواند اجرایی شود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: البته این توافق تنها مرتبط با مسائل هسته‌ای است٬ اما پتانسیل بسیار گسترده‌ای دارد و حداقل در چهار زمینه مختلف تاثیرگذار خواهد بود.

موگرینی ادامه داد: اولاً این توافق برای مردم ایران بسیار خوب است؛ طبق آنچه که مطلع شده‌ام 60 درصد از مردم شما را نسل جوان تشکیل می‌دهند و بنابراین این توافق می‌تواند سرمایه‌گذاری بسیار خوبی باشد و اعتمادی میان ایران و جامعه جهانی ایجاد کند که رای شورای امنیت سازمان ملل نیز این نکته را ثابت کرد.

وی خاطرنشان کرد: نکته دوم اینکه این توافق می‌تواند فصل جدیدی را در روابط میان اروپا و ایران آغاز کند. ایران و اروپا هم از نظر جغرافیایی و هم به لحاظ فرهنگی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و هر دو با توجه به اینکه تمدن‌ساز بوده‌اند، به خوبی می‌دانند تمدن‌سازی در تاریخ بشری به چه معناست و به همین دلیل من به اینجا آمده‌ام تا از طرف 28 عضو اتحادیه اروپا اعلام کنم، ما آماده‌ایم که بیش از گذشته از این توافق حمایت کنیم.

وی افزود: بی‌شک من نقش خود را شخصاً در این خصوص انجام خواهم داد و با انجام هماهنگی‌های لازم و در نظر گرفتن منافع مشترک و احترام متقابل کار را پیش خواهیم برد. فکر می‌کنم اجرایی کردن توافق مسئله بسیار مهمی است و پس از آن است که سرمایه‌های خارجی به ایران می‌آیند.

موگرینی گفت: این توافق آغاز فصل جدیدی برای همکاری‌های دوجانبه است و در پیشبرد روابط اقتصادی موثر خواهد بود و باید با فهم بهتر از روابط و وضعیت منطقه به جای رقابت با همکاری در  مسائل مربوط به سوریه و مبارزه با تروریسم و مواردی دیگر کار را پیش ببریم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اظهارات وزیر امورخارجه کشومان اعلام کرد: البته در خصوص روابط دو جانبه شما به همه چیز اشاره کردید و من فکر می‌کنم ما قادر خواهیم بود در تمام مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و حتی بین‌المللی با همدگیر همکاری سازنده‌ای داشته باشیم و همانطور که همیشه گفته‌ایم این توافق پایان کار نیست؛ بلکه آغاز راهی نو است.

فدریکا موگرینی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه همکاری‌های اقتصادی دو جانبه و چگونگی سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی اعلام کرد:‌ همانطور که گفتم لغو تحریم‌ها که البته با اجرای توافق هسته‌ای آغاز خواهد شد، برای سرمایه‌گذاران اروپایی و همچنین ایران فرصت‌های مناسبی خلق خواهد کرد تا با سرمایه‌گذاری برای آینده کار را پیش ببرند.

وی افزود: این موضوع از دو جهت قابل بررسی است از یک سو می‌بایست ما تقویت دیالوگ سیاسی میان طرفین را گسترش دهیم و نکته دوم اینکه تلاش کنیم توافق در زمینه مناسب انجام گیرد تا بتوانیم راه را برای سرمایه‌گذاری باز کنیم و من نیز نقش خود را در این خصوص ایفا خواهم کرد.

موگرینی در پاسخ به این سوال که آیا در سفر به عربستان توانستید به مقام‌های این کشور اطمینان دهید که توافق صورت گرفته به نفع آنها نیز خواهد بود، گفت: من دیروز به عربستان سفر کردم و خوشحال شدم که در منطقه بودم و توانستم با مقام‌های این منطقه صحبت کنم و دیدم که این اراده سیاسی از طرف ظریف و رهبران ایران وجود دارد تا فصل جدیدی را در روابط ایران با همسایگان باز کنند.

وی افزود: تعهد شخصی من این است که اتفاقات جدید، این پیام را به تمامی ملت‌های خلیج‌فارس، خاورمیانه و اتحادیه اروپا داشت که توافق صورت گرفته می‌تواند قبل از هر چیز امنیت منطقه را بهبود دهد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه توافق صورت گرفته محکم و خوب است، گفت: این یک نقطه شروع است و این پتانسیل را دارد که با اتکا به آن روابطی را بر اساس اعتماد داشته باشیم. قبلا این اعتماد زیاد وجود نداشت. ما سال‌های زیادی را صرف رسیدن به این توافق کردیم.

وی ادامه داد: این توافق می‌تواند پایه اعتماد برای کارهای دیگری باشد. منطقه نیازمند آینده‌ای متفاوت است که بر اساس مقابله نباشد بله بر اساس اعتماد و همکاری شکل گیرد و تمام احزاب و گروه‌ها در آینده خود نقش داشته باشند؛ این فلسفه مورد قبول اتحادیه اروپاست.

سفر موگرینی به ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر