کد خبر: 293369 A

جلالی در جمع خبرنگاران:

ایلنا: رییس مرکز پژوهش‌ها تصریح کرد: یک نماینده جبهه پایداری، پیش من آمده و نسبت به برخی گفته‌ها در مورد اینکه گفته شده لاریجانی قصد دستکاری در ترجمه برجام را دارد، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کاظم جلالی در جمع  خبرنگاران در مورد اتفاقات امروز صحن علنی مجلس تاکید کرد: موضوعی در مجلس مطرح شده، مبنی براینکه ترجمه برجام به موقع داده نشده و من هم قائل هستم که ای کاش وزارت امور خارجه زودتر این ترجمه را به مجلس ارائه می‌داد تا باعث این همه تذکر و اختلاف نمی‌شد، ولی آیا تاخیر در ارائه برجام طی چند روز باعث می‌شود که آسمان به زمین بیاید یا زمین به آسمان برود و باعث این شود که ما در مجلس مرتب تذکر بدهیم و برطبل دو دستگی بنوازیم.

وی ادامه داد: آیا این تاخیر چند روزه باید موجب بشود که به رئیس مجلس توهین شود و پس از آن عده ای از نمایندگان به سایر همکارانشان توهین کنند اگر معقولانه به این اتفاق‌ها نگاه بیاندازیم، خواهیم دید که چنین اقداماتی صرفه لازم را ندارد و با چنین اقداماتی ما درگیر چالش‌هایی بی‌حاصل خواهیم شد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ادبیات توهین‌آمیز برخی نمایندگان افزود: در مورد تیم هسته‌ای می‌خواهم این نکته را بیان کنم که اگر زمانی جای ما با طرف مقابل عوض می‌شد و ما نسبت به تیم هسته‌ای منتقد بودیم و آنها موافق تیم مذاکره کننده بودند، بعد از چنین شرایطی رهبر معظم انقلاب آن تعابیر والا را نسبت به تیم مذاکره کننده به کار می‌برد آیا دوستان به ما نمی‌گفتند عجب بصیرت شما پایین است و شما خودتان باید متوجه بیانات رهبری می‌شدید و معظم له را مجبور نمی‌کردید که در چند مقطع مختلف از تیم مذاکره کننده تعریف کند.

نماینده مردم شاهرود تصریح کرد: اگر جای ما با منتقدان عوض می شد و آنها موافق با تیم مذاکره بودند، ما بلافاصله به افراد کم بصیرت از قول آنها تشبیه می‌شدیم، اما علیرغم اینکه رهبر معظم انقلاب بارها در مورد تیم مذاکره کننده صحبت کرده‌اند، متاسفانه برخی وزیر امور خارجه را در داخل مجلس به عنوان یک خائن خطاب می‌کنیم و به او توهین می‌کنیم. آیا این اقدامات در مسیر ولایت گام برداشتن است؟

وی با تاکید بر اینکه ما بیش از این نیز به برخی تندوری‌ها تذکرات مشفقانه‌ای داده ایم یادآور شد: زمانی برخی برای فتح سفارت انگلیس رفته بودند، ما نسبت به این اقدام مخالفت کردیم و ابراز داشتیم که زمان انجام چنین اقداماتی گذشته است، اما آقایان رفتند و کار خود را انجام دادند و بعدا مشاهده شد که رهبر معظم انقلاب در نشستی که با دانشجویان داشتند، فرمودند این کار اشتباه بود و نباید اتفاق می‌افتاد و پس از آن نیز ما مشاهده کردیم که در ارتباط با روابط مشترک دو کشور این اقدام چه مشکلاتی را ایجاد کرد.

جلالی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی در مقطع حساسی قرار گرفته‌ایم، افزود: آمریکایی‌ها در میانشان تشتت وجود دارد و جمهوری خواهان و دموکرات‌ها حرف‌های مختلفی را در مورد مذاکرات بیان می‌کنند، اما هیچ دلیلی ندارد ما همانند آنها رفتار کنیم، چرا که در آمریکا عنصری به نام ولایت فقیه وجود ندارد، لذا طبیعی است آنها اختلافاتشان درجایی قابل جمع کردن نیست و برای آنها فصل‌الخطاب وجود ندارد و فصل‌الخطاب آنها همان ساختارهایی است که برخی اختیارات را در قانون اساسی به رئیس جمهور این کشور داده است، اما به لطف خدا در جمهوری اسلامی هم سازوکارهایی وجود دارد که مقام‌های بتوانند کار خود را انجام دهند و هم نهایتا ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب است که تعیین تکلیف می کند.

وی افزود: بنابراین لازم نیست ما شتابزده شویم و کسی قرار نیست اختیارات مجلس را زیر سوال ببرد و اگر قرار است برجام در مجلس بررسی شود، باید این بررسی انجام پذیرد و ما در مقابل انتقادهایی که مربوط به زمان تحویل متن ترجمه برجام است، حرفی نداریم و آن را قبول داریم، اما معتقدیم در مقطع فعلی با طرح برخی موضوعات حاشیه‌‌ای نباید ایجاد دودستگی کنیم.

وی ادامه داد: در روزهای گذشته یکی از نمایندگان قابل احترام مجلس شورای اسلامی که در جبهه پایداری عضویت دارد، پیش من آمده و نسبت به برخی گفته‌ها در مورد اینکه گفته شده است آقای لاریجانی قصد دستکاری در ترجمه برجام را دارد ابراز نگرانی کردند و من نزد آقای لاریجانی رفتم و این گفته‌ها را به وی منتقل کردم و رئیس مجلس در پاسخ به من گفتند؛ مگر امکان چنین چیزی وجود دارد و ما می‌توانیم چنین کاری را بکنیم؟ چراکه متن توافقنامه متنی مشخص است و ترجمه ارائه شده از سوی وزارت خارجه چند غلط داشته است که وزارت خارجه اعلام کرده قصد دارد آنها را اصلاح کند و ما نیز اعلام کرده‌ایم که اصلاحات انجام شود و پس از انجام اصلاحات متن ترجمه در میان نمایندگان توزیع شود.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که آیا این مسائل ارزش آن را دارد که ما برای آن چنین وقت‌هایی را صرف کنیم و پیرو آن میان خود اختلاف ایجاد کنیم  و من باز هم به کلام رهبری اشاره دارم که نباید در این باره دودستگی ایجاد شود.

کاظم جلالی افزود: مجلس شورای اسلامی باید وظایف خود را به صورت کامل در مورد بررسی برجام انجام دهد و نمایندگان نیز با دلسوزی در این باره گام بر می‌دارند و حتی تذکر دهندگان نیز با دلسوزی تذکر می‌دهند اما این تذکرها را باید در مسیری قرار داد که باعث تشتت و دو دستگی نشود.

این نماینده مردم در مجلس نهم در پاسخ به سوالی در مورد توهین به رئیس مجلس پرسیده شد، تصریح کرد: رئیس مجلس منتخب نمایندگان مجلس است و خود نمایندگان نیز قائل بر این هستند که چون منتخب ملت هستند باید به آنها احترام گذاشته شود و رئیس مجلس، منتخب منتخبان ملت است و اکثریت نمایندگان به او رای داده‌اند تا به عنوان رئیس مجلس ایفای نقش کند، بنابراین این جایگاه دارای حرمت است و این که ما هرروزه و به هر دلیلی رئیس مجلس را تخطئه کنیم، اقدام درستی نیست و معتقدم آقای لاریجانی در مسائل اخیر به عنوانی رجلی ملی در حال عمل است و این اقدام قابل تحسین و تشویق است.

وی ادامه داد: برخی از آقایان در سخنرانی‌هایی که در محافلی که پخش رسانه‌ای در آن وجود نداشته، عبارت‌هایی را در مورد رئیس مجلس به کار برده‌اند که انسان از شنیدن آنها خجالت می‌کشد و انسان شرم دارد که این عبارت‌ها را بازگو کند. اینکه ما رئیس مجلسی را که با دلسوزی در حال پیگیری امور است، بدینگونه خطاب کنیم خارج از انصاف است.

جلالی با تاکید براینکه نمایندگی وی در 4 دوره مجلس شورای اسلامی حاصل لطف الهی و عنایات مردم بوده است، افزود: من برخلاف برخی اظهارنظرهای آقایان برای ایفای وظایف نمایندگی، نیاز ویژه‌ای به کسی ندارم و در دوره‌هایی که من نماینده بوده‌ام، با تکیه بر عنایات الهی به این مهم دست یافته‌ام.

کاظم جلالی درگیری کوچک زاده و جلالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر