کد خبر: 293171 A

حق شناس در گفت‌و‌گو با ایلنا:

ایلنا: عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: این فعال سیاسی در تعطیلات عید فطر بعد از ورود به تهران در فرودگاه امام متاسفانه بازداشت شده‌ و به زندان منتقل شد٬ اما درباره اتهام‌ها و تفهیم اتهام همچنان منتظر اظهارنظر مقام‌های رسمی قضایی هستیم.

محمدجواد حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: جهتِ رای مردم همیشه مشخص بوده است٬ اما اصلاح‌طلبان همیشه با یک مشکل مهم روبه‌رو بوده‌اند که در انتخابات مجلس هیچگاه یک فضای رقابتی مهیا نشده و اگر انتخابات با حضور همه سلایق برگزار شود٬ اکثریت قاطع مجلس در اختیار اصلاح‌طلبان خواهد بود.

این استاد دانشگاه درباره تاثیرگذاری عملکرد دولت بر رای مردم گفت: اگر مشخصا دولت کامل اصلاح‌طلب روی کار بود؛ در مسیر سیاست خارجی همین مسیری را طی می‌کرد که دولت فعلی طی کرده٬ لذا نمی‌توان گفت یک درصد بهتر از این دولت می‌شد عمل کرد.

حق‌شناس با اشاره به انتخاب ظریف و انتقال پرونده هسته‌ای از شورای امنیت به وزارت امور خارجه و اتخاذ سیاست برد-برد از سوی دولت٬ بسیار خوب عمل کردیم و در این بخش تفاوتی بین اصلاح‌طلبان و دولت روحانی وجود نداشت. اما بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای بهتر است دولت به مسائل سیاست داخلی بپردازد و وعده‌های خود را در این عرصه عملی کند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی افزود: جدا از بحث سیاست خارجی٬ دولت در عرصه فرهنگی و آموزش عالی تلاش زیادی کرد تا وعده‌های خود را محقق کند؛ هرچند در این زمینه‌ها با مقاومت‌هایی از سوی مجلس و کانون‌های دیگر رو به رو شده است.

وی با اشاره به تلاش دولت برای رفع محدودیت‌ها در حوزه کتاب و موسیقی گفت: در بعضی شهرها نهادهایی که هیچ مسئولیتی نداشتند٬ مداخله کردند و برخی نهادها با اعمال نفوذ شخصی مانع برپایی کنسرت شده‌اند.

حق‌شناس با اشاره به حوادث رخ داده برای فیلم «رستاخیز» گفت: بعد از سه دهه٬ فیلمسازی متعهد و شناخته شده٬ که هم جانباز جنگ است و هم از خانواده شهید و هم آثار بزرگ و ماندگاری مثل دوئل و کیمیا خلق کرده٬ در مورد یکی از شاخص‌های مهم شیعه به عنوان نماد انقلابی جمهوری اسلامی فیلم می‌سازد. جالب این است که با وجود ادعای دولت قبل در مورد حمایت از شعائر مذهبی٬ این فیلم بدون حتی یک ریال کمک مالی دولتی ساخته شده و مراجع و اشخاص خیّر فرهنگی حامی این فیلم بوده‌اند و بر اساس ضوابط سینمایی فیلمنامه این فیلم تصویب شده و اجازه اکران آن هم صادر شده و حتی روز اکران مشخص شده٬ اما به خاطر برخی دخالت‌های نابجا که از روی ناآگاهی صورت گرفته٬ این فیلم اکران نشد که اتفاقی نگران‌کننده بود.

عضو ارشد حزب اعتمادملی تاکید کرد: شاید در این قضیه وزارت ارشاد به تنهایی توانایی نداشت مانع عدم اکران این فیلم شود٬ اما انتظار از دولت و به خصوص شخص رئیس‌جمهور این بود که به صورت جدی وارد این قضیه شود تا زمان و فرصتی برای معرفی امام حسین(ع) از طریق تکنیک‌های مدرن روزگار مهیا شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه شش دهه پیش فیلم‌هایی مثل ده فرمان ساخته شده و هنوز هم فیلم‌های زیادی درباره آموزه‌های یهودیت و مسیحیت ساخته می‌شود٬ گفت: با این حال بعد از فیلم آمریکایی محمد رسول‌الله٬ هیچ فیلم مناسبی درباره شخصیت‌های بزرگ اسلام ساخته نشده است.

حق شناس افزود ناآگاهی‌هایی وجود دارد و البته دست‌هایی هم در کار است که اجازه ندهند الگوی مناسبی به مردم معرفی شود و دولت باید از تصمیم درست وزارت ارشاد حمایت می‌کرد٬ تا این فیلم دچار چنین مشکلاتی نشود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به وعده روحانی برای دیدارهای صد روز یک‌بار با مردم گفت: دولت باید ارتباط نزدیک‌تری با رسانه‌ها داشته باشد.

عضو ارشد حزب اعتماد ملی ثبات در نرخ ارز و کاهش نرخ بیکاری و کاهش تورم و افزایش تولید نفت را در شرایط تحریم از جمله شاخص‌های موفقیت دولت روحانی در زمینه اقتصادی دانست و تصریح کرد: گرچه در سبد کالا یا حذف یارانه‌ها دولت خیلی خوب عمل نکرد٬ اما در مسئله ثبات کلی اقتصادی عملکرد مناسبی داشت.

حق‌شناس همچنین در پایان درباره آخرین وضعیت اسماعیل گرامی‌مقدم گفت: این فعال سیاسی در تعطیلات عید فطر  بعد از ورود به تهران در فرودگاه امام متاسفانه بازداشت شده‌ و به زندان منتقل شد٬ اما درباره اتهام‌ها و تفهیم اتهام همچنان منتظر اظهارنظر مقام‌های رسمی قضایی هستیم.

فیلم رستاخیز محمدجواد حق شناس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر