کد خبر: 293070 A

مهرعلیزاده در گفت‌و‌گو با ایلنا:

ایلنا: معاون رییس‌جمهور در دولت اصلاحات گفت: منابعی که با توافق هسته‌ای آزاد می‌شود٬ پول چندانی نیست و اگر قرار بر بیهوده خرج‌کردن باشد٬ دولت گذشته مبالغی بیشتر از این خرج کرد.

محسن مهرعلیزاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا٬ در پاسخ به این سوال که چشم‌انداز توافق هسته‌ای از دولت اصلاحات تا کنون را چگونه ارزیابی می‌کنید٬ قطعا مثبت است. زیرا با پایداری و مقاومت ملت، تلاش‌های بسیار جدی و ارزنده دولت و دستگاه دیپلماسی و همین‌طور حمایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری موفقیتی بزرگ به دست آمد که هم از  دستاوردهای هسته‌ای مراقبت لازم را به عمل می‌آورد و در حقیقت ایران به عنوان کشوری برخوردار از حقوق هسته‌ای به رسمیت شناخته شده و همین طور تحریم‌های ظالمانه برداشته شد و شرایط جدید بر مبنای توافق با دنیا به وجود آورد. این مسئله در اوضاع سیاسی و روابط بین‌المللی و همچنین اوضاع اقتصادی تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات در پاسخ به اینکه آیا انرژی هسته ای در ایران از مرحله دانش هسته‌ای به مرحله تولیدی صنعتی رسیده٬ اظهار داشت: بله، تولید صنعتی فراتر از دانش است. صنعتی‌شدن یعنی یک کالا را به تولید انبوه و با قیمت تمام شده اقتصادی برسانیم.

وی در جواب اینکه آیا در حال حاضر و با نگاهی اقتصادی می‌توان گفت صنعت هسته‌ای در کشور وجود دارد٬ تصریح کرد: دانش هسته‌ای و نیروگاه‌های هسته‌ای و توان تولید سوخت دو بخش جداگانه است؛  در خصوص نیروگاه سه سال به عنوان معاون نیروگاه‌های سازمان انرژی ایران در بین سال‌های 70 تا 73 فعالیت می‌کردم و در آن زمان 13 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته بود.

مهرعلیزاده افزود: نیروگاه هسته‌ای بوشهر که آلمانی‌ها قصد ساخت آن را داشتند متوقف شده بود و در آن زمان هم با تحریم به کشور فشارهایی وارد شد. آن زمان به همت مهندسان و دانشمندان ایرانی کار را آغاز کرده و ساخت مجدد نیروگاه بوشهر در دستور کار قرار گرفت. پس از آن قراردادی با روسیه امضا شد که اکنون به بهره‌برداری رسیده است.

رییس سازمان تربیت بدنی در دولت اصلاحات گفت: مهم این است که تکنولوژی و فناوری هسته‌ای پیشرفت کرده و فرآیند انرژی هسته‌ای به گونه‌ای بوده٬ که ما به این امر دست پیدا کرده‌ایم. در حال حاضر این انرژی به تولید انبوه نرسیده٬ بلکه با محدودیت تولید می‌شود. اما تسلط کافی بر دانش هسته‌ای وجود دارد تا جایی که قادر به رفع نیازهای تعریف‌شده خود هستیم.

وی با اشاره به تاثیر توافق وین بر حوزه سیاست داخلی کشور و انتخابات آینده مجلس اظهار داشت: مردم ایران به دولت تدبیر و امید رای دادند و امید داشتند که در سایه این دولت می‌توان انتظار تغییر داشت. در شرایط مختلف اقتصادی و سیاسی و در انتخابات مجلس شورای اسلامی 94 نیز با امید بیشتری به پای صندوق‌های رای خواهند رفت و مسیری که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 برگزیدند را ادامه خواهند داد.

این فعال سیاسی همچنین در مورد تاثیر توافق هسته‌ای در مناسبات منطقه ای و در سطح بین المللی گفت: توافق هسته‌ای یک تعادل نسبی و خوبی ایجاد خواهد کرد؛ اخیرا شاهد مسائل یمن و عربستان بوده‌ایم. با رفع تحریم و تغییرات نگاه جهانی، ایران به عنوان یک کشور مقتدر در منطقه شناخته شده و فشارهای کشورهای منطقه کاسته می‌شود.

مهرعلیزاده در پاسخ به اینکه با توجه به رفع تحریم‌ها و ورود منابع ارزی به کشور، اولویت تخصیص منابع مالی، در کدام بخش‌هاست٬ بیان داشت: امیدواریم مسئولان اقتصادی کشور هوشیارانه عمل کنند و تخصیص منابع در جهت سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی باشد. زیربناهای مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری فراهم شده است. ضروری است از این منابع کشور برای رفع مشکلات جاری استفاده نشود. تصمیماتی که دولت در رابطه با پرداخت یارانه ها اخذ کرده و قصد دارد افراد بی نیاز از این مبلغ را از دریافت یارانه منع کند، باید اجرایی شود٬ چراکه این امر بودجه را پایدار می کند.

وی افزود: در دوران احمدی‌نژاد 950 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور بوده است. در حال حاضر سوال همگان این است که این مبلغ در کجا هزینه شده است؟ منابعی با توافق هسته‌ای آزاد می‌شود٬ پول چندانی نیست٬ اما این مبلغ می‌تواند بخشی از صنعت را احیا کند. اگر قرار بر بیهوده خرج‌کردن باشد که در  دولت گذشته مبالغی بیشتر از این خرج شد.

این فعال سیاسی در خصوص نحوه سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها در کشور گفت: شرکت‌ها و بنگاه‌های داخلی به دلیل کمبود نقدینگی بسیار به پول نقد و سرمایه در گردش، نیاز دارند پروژه‌ها باید تامین مالی شوند. برای تهیه مواد اولیه و توسعه ظرفیت‌های صنعت نیاز به دلار است٬ تا از این منابع برای توسعه داخلی کشور استفاده شود. سرمایه‌گذاران ایرانی که مایل به همکاری با شرکت‌های خارجی هستند نیازمند دریافت تسهیلاتی از داخل هستند و مهم‌تر از آن نیاز به توجه جدی و الویت قائل شدن برای بخش صنعت و تولید، احساس می‌شود.

محسن مهرعلیزاده توافق هسته‌ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر