کد خبر: 289905 A

در نامه ۱۳ نماینده به رییس‌جمهور مطرح شد؛

ایلنا: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قالب نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار افزایش وام ازدواج شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ 13 نماینده مجلس شورای اسلامی در قالب نامه‌ای به رئیس جمهور پیشنهاد دادند با توجه به مشکلات جوانان در امر ازدواج وام قرض‌الحسنه ازدواج به 10 میلیون تومان افزایش یابد که بازپرداخت ‌آن در بازه زمانی 4 ساله باشد.

در بخشی از این نامه آمده است:

با سلام
احتراما به استحضار می رساند تعداد ازدواج در کشور طبق آمار ثبت احوال از حدود 900 هزار ازدواج در سال 89 در روندی نزولی  به حدود 720 هزار ازدواج در سال 93 کاهش یافته است.

این مساله  در حالی اتفاق افتاده که تراکم جمعیت کشور به سن ازدواج رسیده و در حال حاضر حدود 12 میلیون جوان در سن ازدواج در کشور داریم که 4 میلیون آنها بالای 28 سال سن دارند.

بنابراین ضروری است که چاره‌اندیشی برای این معضل در اولویت کار دولت محترم قرار گیرد. چرا که کاهش ازدواج و افزایش تجرد آثار جبران‌ناپذیری بر فرهنگ و اخلاق و جامعه خواهد داشت.

پرواضح است از اصلی‌ترین موانع برای تشکیل خانواده پیش‌روی جوانانی که تمایل به ازدواج دارند مسائل اقتصادی است. از موانع بزرگ دیگر که در این زمینه در مسیر جوانان وجود دارد نیاز به سرمایه اولیه است در شرایط کنونی یک جوان برای اجاره مسکن کوچک و برگزاری مراسم و تهیه لوازم ازدواج و یک دختر برای تهیه جهیزیه هر کدام به حداقل 20 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارند که رقم بالایی است و از عهده جوانان خارج است با این وجود تنها سیاست کشور در این زمینه وام 3 میلیونی ازدواج است که طی سال‌های اخیر با توجه به تورم بالا تغییری نداشته و عملا اثر خود را در موضوع ازدواج از دست داده است.

بنابراین ضروری است به موازات پیگیری مساله اشتغال جوانان که عملا به شرایط  عمومی اقتصاد مربوط است و آثار آن در میان مدت خود را نشان می‌دهد هر چه سریع‌تر وام قرض‌الحسنه ازدواج به عنوان تنها سیاست حمایتی کشور از ازدواج جوانان به نحوی تغییر کند که حداقل نیمی از هزینه‌های ازدواج از این طریق پوشش داده شده تا شرایط ازدواج جوانان تسهیل گردد در نتیجه پیشنهاد می‌شود وام قرض‌الحسنه ازدواج به 10 میلیون تومان با پرداخت 4 ساله افزایش یافته و دریافت آن برای جوانان تسهیل گردد.

از جمله نمایندگان امضاکننده این نامه می‌توان به ایرج عبدی، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، علی‌نعمت چهاردولی، شمس‌الله بهمنی، عباس فلاحی باباجان، غلامرضا مصباحی مقدم، طاهری و نبویان اشاره کرد.

 

وام ازدواج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر