کد خبر: 285591 A

سیاری با اشاره به ماموریت ناوگروه 34 در آبهای آزاد:

ایلنا: فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ماموریت ناوگروه 34 بالابردن توان نیروی دریایی راهبردی ارتش توام با ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه است.

به گزارش ایلنا، امیر دریادار حبیب الله سیاری در مراسم استقبال از ناوگروه 34 نیروی دریایی ارتش و بدرقه ناوگروه 35 این نیرو با بیان اینکه حضور ناو گروه سی و چهارم در تنگه باب المندب مشت محکمی بود بر دهان یاوه‌گویان افزود: بسیاری از کشورها تصور می‌کردند با وضعیت و شرایط حاکم بر منطقه، آن محدوده را ترک می‌کنیم٬ اما ما با اقتدار بیشتر حضور پیدا کرده و به جهان اعلام کردیم علاوه بر مبارزه با تروریسم دریایی و برقراری امنیت خطوط مواصلاتی، با اقتدار از منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنیم، دریانوردی را مطابق قوانین بین المللی ادامه می‌دهیم و پرچم پر افتخار کشورمان را در آبهای آزاد به اهتزاز در می‌آوریم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه قطعا حضور تاریخی ناوگروه 34 در این شرایط در افتخارات نیروی دریایی راهبردی ارتش به ثبت خواهد رسید، خاطرنشان کرد: ما با قاطعیت پاسخ کسانی که با یاوه گویی گفتند ما به ایران تذکر دادیم که منطقه را ترک کند را دادیم.شما که هستید که بخواهید به ما تذکر دهید.

سیاری یکی از ویژگی‌های ناوگروه 34 را 2 ماه دریانوردی مستمر بدون پهلوگیری در بنادر کشورهای خارجی دانست و افزود: انجام این ماموریت در راستای ارتقا توان رزمی، استمرار حضور در دریاهای دوردست و بالابردن توان نیروی دریایی راهبردی ارتش توام با ارسال پیام صلح و دوستی به کشور های منطقه صورت گرفته و البته استمرار حضور در دریا نشان از توانمندی کارکنان و میزان بالای عشق ،آموزش،دانش و علاقمندی آنان به دریاست.

وی با اشاره به حضور غرور آفرین نداجا در آب های آزاد و بین المللی، آن را موجب افتخار و ازمولفه‌های راهبردی بودن این نیرو دانست و گفت: تا پیش از صدور فرمان فرماندهی معظم کل قوا مبنی بر حضور در آب‌های دوردست، نیروی دریایی به عنوان یک نیروی محدود به آبهای سرزمینی شناخته می‌شد که تنها ماموریت‌هایش به حضور در خلیج فارس، تنگه هرمز و جنوب چابهار محدود بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان اظهار کرد: با توکل بر خداوند و به محض صدور فرمان از جانب سلسله مراتب ان‌شاءالله در آینده پا را فراتر از ماموریت های کنونی گذاشته و در اقیانوس اطلس هم حضور خواهیم یافت؛ کما اینکه تاکنون توانسته‌ایم با عبور از خط استوا در آب‌های هند جنوبی و دریای چین و همچنین با عبور از کانال سوئز در دریای مدیترانی حضور پیدا کنیم.

در ابتدای این آیین دریادار اشکان، فرمانده قرار گاه جنوب نیروی دریایی ارتش در سخنانی ضمن خیر مقدم به کارکنان ناوگروه 34 نداجا گفت: امروز همزمان ناوگروه 35 این نیرو متشکل از ناو جمهوری اسلامی ایران بندرعباس و ناوشکن جمهوری اسلامی ایران الوند عازم آبهای آزاد و بین المللی می‌شود.

همچنین ناخدایکم تاج الدینی فرمانده ناوگروه 34 نداجا در گزارش به فرمانده نداجا گفت: این ناوگروه با 74 روز دریانوردی و طی 18 هزار و 600 کیلومتر دریانوردی توانست در طول مدت ماموریت خود ضمن رهگیری و اسکورت 769 فروند کشتی های تجاری و نفتکش عبوری از منطقه، نسبت به هرگونه کمک به آن ها اعلام آمادگی کند.

براساس این گزارش، ناوگروه 34 نداجا متشکل از ناو جمهوری اسلامی ایران بوشهر و ناوشکن جمهوری اسلامی ایران البرز در مدت ماموریت خود 4 مورد درگیری مستقیم با دزدان دریایی و نجات کشتی های تجاری و نفتکش کشورمان را به ثبت رساند.

دریادار حبیب الله سیاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر