کد خبر: 284604 A

انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه امیرکبیر پیرامون حواشی تشییع پیکر شهدا بیانیه‌ای صادر و خواستار برخورد مسئولان با هتاکان شد.

به گزارش ایلنا متن بیانیه انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیرامون حواشی تشییع پیکر 270 شهید دوران دفاع مقدس به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
 
وَ لَاتَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ * مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَ کَانُوا شِیَعًا کُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَیْهِمْ فَرِحُونَ *
و از مشرکین نباشید. از کسانی که دین خود را جدا جدا ساخته گروه بندی کردند و هر گروهی شادمان به آنچه پیش خود دارد، باشد. ( 31-32 روم)
ملل و تمدن­‌های کهن در فرهنگ و عرف عمومی مولفه­‌هایی دارند که مورد اعتماد و احترام همه جریانات فکری-سیاسی قرار گرفته و وحدت و همگرایی در کنش­‌ها را به دنبال خواهد داشت. در ایرانِ عزیز، دفاع مقدّس در قالب یکی از مهم­ترین نمادهای عزم ملّی برای صیانت از وطن، و شهیدان به عنوانِ فرزندانِ شجاعِ ملّت و قهرمانانِ پاکبازی  و از خودگذشتگی، از جمله رشته­‌های وحدت و همبستگی آحاد مردم به شمار می­‌آیند. چه نیک که فرهنگِ ایرانی با فداکاری­‌ها و جانبازی­‌ها در جبهه­‌های جنگ، ایستادگی بر استقلال و آزادگی را به رخ سایر ملّت­ های دنیا می‌‌کشد.
کشف پیکر مطهّر شهیدان و به ویژه تیم غواصان عملیّات کربلای 4 که از خودگذشتگی و چگونگی شهادت­شان غنای اخلاص و ایمان­شان به پروردگار و دلبستگی عمیق­شان به آب و خاک ایران را عیان کرد، موجی از واکنش­‌های مردمی را در تأیید، تکریم و ابراز احترام و محبّت به این حماسه سازان در پی داشت. موجی که انتظار می­رفت گروه­‌ها و جریانات سیاسی با مدّ نظر قرار دادن اخلاقِ انسانی و اسلامی، و همچنین رعایت مصالح ملّی، به پشتوانه نام شهیدان و دفاع مقدّس زمینه­ وحدت­ آفرینی و تقویّت عزمِ حرکت ملّت را مهیّا کنند. انتظار می­‌رفت جریانات سیاسی مدعی دینداری متوجه باشند که شهادت و از خودگذشتگی مردم برای کشور اگر بازیچه‌ی کش مکش­‌های سیاسی قرار گیرد، نه تنها وحدت ملّی خدشه­دار می‌شود، بلکه تمامیت ارضی کشور در برابر تهدیدهای خارجی به واسطه فرقه­ گرایی و کاشتِ تخم نفاق بین اقشار مختلف مردم آسیب­ پذیر خواهد شد. مگر رسالت شهیدان چیزی جز همسبتگی ملّی در راستای حفظ تمامیت ارضی کشور، پاسداری از استقلال و حراست از عزت ملّی بوده است؟
متأسفانه در آیین تشییع شهدا مورخ 26 خرداد ماه، ملّت ایران شاهد رویه­ی دیگری بود که البته عادت نوینی از اقلیت افراطیِ پر سر و صدا به حساب نمی‌­آید. مردمی که برای ادای احترام و پاسداشت شهدای هشت سال جنگ تحمیلی و به خصوص شهدای تازه تفحّص شده به محل تشییع پیکرها آمدند نظاره­‌گر اهانت اقلیتی تمامیت خواه، قدرت طلب و افراطی بوده که این بار پیکر شهدای کشور را دستاویز مقاصد خود کرده بودند.
تکثیر و توزیع سازمان­ یافته و گسترده­ پوسترها و پلاکارد­هایی حاوی مضامین تخریبی و غرض‌ورزانه با مذاکرات هسته­‌ای و توافق احتمالی، نصب بنرهایی به منظور اطلاع رسانی و دعوت نسبت به برگزاری تجمعی مقابل وزارت ورزش و جوانان در مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه­‌ها و بیان نطق­‌ها و شعارهایی توسط مداحان و سخنرانان که کمترین ارتباط با مراسم تشییع شهدا نداشت، اتهام زنی و هتاکی نسبت به رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و مقایسه­ ایشان با بنی صدر، مصادیقی از مساعی مدیریت شده برای مصادره به مطلوب یک حرکت ملّی بود. متأسفانه بیانیه خوانی­‌ها و برداشت­‌های مغرضانه صدا و سیما در سه شنبه شب (26 خرداد) در برنامه­‌های مختلف سیمای ملّی که سعی داشت نمایش از پیش طراحی شده یک جریان را علت حضور گسترده­ی مردم و "صدای ملّت" در بدرقه پیکر شهدا عنوان نماید، از جمله فضاحت های رسانه ملّی به شمار می رود. آیا در طریقت مدعیّان دین­داری سوءاستفاده از عواطف و احساسات مردم، استفاده ابزاری از نام شهیدان و باورهای دینی برای دست­یابی به مقاصد جناحی، حرکتی انسانی، اخلاقی و قابل قبول است؟
مقصودِ سخن، نقد نکردن دولت و رئیس جمهور یا محدودسازی و بسته ­بودن فضا در بیان نظرات و آرا منتقدانه و حتی مغرضانه گروه ها نسبت به سیاست ها و اقدامات مسئولین نیست؛ که اولاً یکی از مطالبات اصلی ملّت در انتخابات 24 خرداد، بازگشایی فضای سیاسی و رفع محدودیت­‌ها و محصوریت­‌ها و تبدیل فضای امنیتی به فضای باز سیاسی بود؛ ثانیاً دلواپسان با عنایت به همان انتخابات 24 خرداد و میزان قرارگیری­‌شان در موضع بی­‌توجهی از سوی ملّت، همچون دیگر نحله­‌های سیاسی حق آزادی در بیان نظراتشان را داشته و دارند. لکن سخن از آن است که عده­‌ای در جایگاه اقلیّتی غوغا سالار، سعی دارند با دست­مایه قرار دادن نام شهیدان و مقامِ شهادتِ فرزندانِ ملّت و پنهان شدن پشت مراسم های ملّی و آیینی، صدایشان بلندتر و پر طنین­‌تر از آحاد ملّت شنیده شود و مراسم تشییع پیکر شهیدان را به صحنه‌ی پیکار سیاسی مطلوبشان بدل نمایند.
انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک تهران) ضمن محکومیت چنین سوءاستفاده‌ها و مصادره به مطلوب­‌های متزوّرانه و تفرقه­‌جویانه که باعث خدشه دار شدن مصالح ملّی شده و احتمال دارد وحدت کلمه ملّت را در مرحله بازگشت­ ناپذیر انحطاط قرار دهد، به مسئولان امر نکاتی را یادآوری می­‌نماید:
یکم) با نزدیک شدن به موعد توافق احتمالی هسته‌ای (دهم تیر ماه)، آنچه به وضوح روشن است تقلای اقلیّتِ افراطی (افراد به اصطلاح دلواپسی که منافع شخصی و گروهی خود را بر منفعت ملّی و اکثریت مردم ارجح می دانند) برای بر هم زدن آرامش و امنیت فضای بانشاط سیاسی جامعه و توأم با آن شکست مذاکرات هسته­‌ای است. غائله دانشگاه شیراز و تصرف مسجد این دانشگاه، بر هم زدن سخنرانی شخصیت­‌ها و چهره­‌های علمی و سیاسی و یا استفاده از اقداماتِ تهدیدآمیز برای لغو این برنامه­‌ها، نامه­ اسلاف و ادوار بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی مستقل، دفتر تحکیم وحدت و... به گردانندگان فعلی این تشکل­ها در دانشگاه­های کشور و توصیه به خلق "انقلاب سوم"، مانع­ تراشی بر سر هر طرحی که آزادی­‌های فردی و اجتماعی مردم را تأمین می­‌کند همچون طرح حضور زنان در ورزشگاه­‌های کشور، و بسیاری موارد دیگر از مصادیق این تلاش­‌های مذبوحانه است. با کدام منطقی مذاکره­‌کنندگان هسته­‌ای که فرزندان انقلاب در جبهه دیپلماسی خوانده شده­‌اند چنین غرض ورزانه مورد تاخت و تاز یک جریان قانون­‌گریز قرار می‌گیرند؟ آیا این رفتارها مشابه به تفرقه­‌انگیزی جریاناتی در دوران جنگ تحمیلی نیست که پشت جبهه­‌ها را ناامن کرده و امنیت و مصالح کشور را با تهدید مواجه می­‌ساختند؟
در دلِ جامعه بیم آن می‌­رود که نکند چماق به دستانِ سال­های دولت اصلاحات در قالب اردوکشی‌هایِ سیاسیِ خشونت­‌آمیز و خودسری­‌های سازمان یافته، باز هم عملیاتِ میدانی علیه آزادی و حق تعیین سرنوشت مردم به دست خودشان راه بیندازند.
دوم) در مراسم تشییع پیکر فرزندانِ عزیزِ ملّت، خودنمایی پوسترها، پلاکاردها و بنرهای دلواپسان یک سوال جدی در ذهن اذهان عمومی ایجاد می­‌کند که هزینه مالی و پشتوانه­ اقتصادی این قبیل تجمعات سیاسی از کجا تأمین می­‌شود؟ اگر هر نهاد و سازمان رسمی کشور از بیت المال برای این نمایش­‌های خیابانی و جناحی هزینه­‌ای پرداخته است باید معرفی شده و عاملان این مفاسد به واسطه تضییع حق الناس و بیت المال به محاکم قضایی معرفی شوند.
سوم) در حاشیه وداع با قهرمانان ملّی، مردم شاهد سکوتِ توأم با تأیید نهادهای امنیتی کشور در مواجه با هتاکی­‌ها و خودسری­های سازمان یافته جریان دلواپس بودند. بعید به نظر می­‌رسد اگر در حاشیه چنین مناسبت­‌هایی حرکتی برخلاف میل آقایان از جانب دیگر اقشارِ ملّت صورت پذیرد، همین گونه با سکوت و اغماض از سوی دستگاه­‌های امنیتی مواجه شود.

جامعه ایران و به ویژه دانشگاهیان منتظر هستند عزمی قاطع از جانب مسئولین ذی ربط برای اجرای کامل عدالت و برخورد با هنجارشکنان و سوءاستفاده­کنندگان صورت گیرد تا از این رهگذر، بستر نیل به وحدت و همبستگی ملّت، تحت حاکمیّت قانون پدید آید و شاهد ایرانی سرفراز باشیم.

تشییع شهدای غواص توهین به مسئولان نظام در تشییع شهدای غواص
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر