کد خبر: 283754 A

قشقاوی در دیدار وزیـر داخله اقلیم کردستان مطرح کرد؛

ایلنا: معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه که به کردستان عراق سفر کرده است روز گذشته با وزیر امور داخله اقلیم یاد شده دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار که با حضور مدیران و مسئولان دو طرف از حوزه‌های مختلف سیاسی، کنسولی، امنیتی و انتظامی صورت گرفت، ابعاد مختلف و موضوعات مرتبط با همکاری‌های کنسولی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

حسن قشقاوی در این دیدار ضمن تبیین ابعاد مختلف همکاری‌های دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با جمهوری عراق و دولت محلی اقلیم کردستان عراق، لزوم تلاش مشترک برای ارتقاء همکاری‌های فیمابین را مورد تأکید قرار داد.

معاون کنسولی وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به حجم گسترده تبادل انسانی میان جمهوری اسلامی ایران با حوزه اقلیم کردستان عراق اعم از تجار و فعالان اقتصادی، زائران و گردشگران یا سفرهای ساکنان حوزه اقلیم کردستان بـه ایران بـا انگیزه‌های درمانی تلاش مشترک به منظور ایجاد تسهیلات مناسب کنسولی و نیز تردد و حمل و نقل را زمینه‌ساز گسترش این بخش مناسبات میان دو کشور قلمداد کرد.

وی با اشاره به امضای قبلی موافقتنامه انتقال محکومان میان دو کشور ایران و عراق از وزیر داخله اقلیم کردستان عراق درخواست کرد، در آستانه ماه مبارک رمضان، زمینه‌های لازم برای انتقال آنان به ایران فراهم آید.

قشقاوی اقدام مشترک در جهت مقابله مؤثر با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان را از دیگر موارد حائز اهمیت در همکاری فیمابین دانست و خواستار استمرار و تقویت همکاری‌های دستگاه‌های ذیربط ایران و اقلیم در جهت مقابله مشترک با این جرائم گردید.

کریم سنجاری وزیـر داخله اقلیم کردستان عراق نیز در این دیـدار ضمن تـأکید بر اهمیت مناسبات با جمهوری اسلامی ایران سفر معاون محترم کنسولی وزیر امور خارجه کشورمان را در تقویت روابط و نیز حل و فصل مشکلات و موانع موجود در مسیر همکاری‌های اقتصادی، تجاری و روابط مردمی را حائز اهمیت توصیف کرد.

وی با اشاره به تحولات امنیتی عراق، پس از حمله داعش از کمک‌های مؤثر جمهوری اسلامی ایران به عراق و اقلیم در مبارزه علیه این گروه تروریستی تقدیر و تشکر کرد.

وزیـر داخله اقلیم کردستان عراق ضمن تأکید بر عزم جدی دولت اقلیم کردستان عراق بر ایجاد شرایط مناسب برای حضور شرکت‌ها، تجار و نیز اتباع ایرانی در اقلیم از پیشنهاد طرف ایرانی مبنی بر استمرار مشورت‌ها و برگزاری نشست‌های تخصصی مدیران ذی‌ربط برای رفع موانع اهداف همکاری استقبال کرد.

در ادامه سفر معاون کنسولی و امور ایرانیان وزیر امور خارجه به اقلیم کردستان، وی همچنین در نشستی با حضور سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و تجاری کشورمان در حوزه آن اقلیم شرکت کرد.

قشقاوی پس از استماع گزارش یکایک مدیران و نمایندگان شرکت‌های ایرانی حاضر در این نشست درخصوص فعالیت‌هایشان و نیز برخی موانع و مشکلات موجود در مسیر این فعالیت‌ها، تلاش‌های سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و تجاری کشورمان در عراق و منطقه اقلیم را ارزشمند، با اهمیت و در راستای منافع و مصالح روابط راهبردی ایران و عراق توصیف کرد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان، عراق را کشوری دوست، همسایه و شریک راهبردی جمهوری اسلامی ایران قلمداد کرد و افزود: با توجه به اهمیت روابط اقتصادی فیمابین و روند رو به رشد این همکاری‌ها، مسائل مطرح شده در این نشست را به مقام‌های عالی رتبه اقلیم کردستان عراق و نیز به مقام‌ها و مسئولین ذی‌ربط کشورمان منعکس خواهد کرد.

حسن قشقاوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر