کد خبر: 281922 A

لاریجانی در دیدار رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا:

ایلنا: رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا که در راس هیاتی از اعضای این پارلمان به ایران سفر کرده است بعد از ظهر امروز با رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در ابتدای این دیدار با اشاره به سابقه خوب همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان کشورهای اروپایی و ایران گفت: همکاری اقتصادی میان ایران و اروپا تامین کننده منافع مشترک طرفین بوده و در این راستا رایزنی و گفت‌وگوی میان نمایندگان مجالس تسهیل کننده مبادلات تجاری و اقتصادی فیمابین باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا گفت: مبارزه مشترک ایران و اروپا با پدیده قاچاق مواد مخدر از افغانستان و ترانزیت آن به اروپا از موضوعات مهم در همکاری‌های فیمابین است.

رییس مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران مبارزه گسترده ای را برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر به اروپا انجام داده و کشورهای اروپایی نیز باید نقش جدی‌تری در این امر ایفاء کنند.

لاریجانی در پایان این دیدار با اشاره به مذاکرات هسته‌ای کشورمان بر حمایت مجلس شورای اسلامی از مذاکرات تاکید کرد و افزود: با نگاه منطقی، پرهیز از زیاده خواهی در مرحله نگارش متن و عدم طرح مسائل جدید می‌توان به توافق نهایی دست یافت.

آلمار بروک رییس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا نیز در این دیدار بر علاقه تجار و کشورهای اروپایی به تقویت همکاری‌هایشان با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و گفت: با توجه به قدرت و ظرفیت‌های اقتصادی وسیع جمهوری اسلامی ایران زمینه‌های بسیار مناسبی برای تقویت همکاری‌های تجاری فیمابین وجود دارد و کشورهای اروپایی جهت متنوع کردن کانال‌های تجاری خود به تجارت با ایران نیاز دارند.

 

المار بروک در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به مذاکرات هسته‌ای کشورمان با 1+5 گفت: امیدواریم تا پایان مهلت تعیین شده طرفین به توافق نهایی دست یابند تا با حصول نتیجه و رفع تحریم‌ شاهد جهش رو به جلوی سطح روابط و مراودات دوستانه فیمابین باشیم.

 

وی در پایان با اشاره به گسترش گروه‌های تروریستی و خطر آن‌ها برای صلح و امنیت منطقه گفت: گروه تروریستی دشمن مشترکی برای بشریت و صلح و امنیت منطقه هستند. لذا باید همه کشورها اختلافات را کنار گذاشته و با همکاری یکدیگر به راه‌حل‌های اساسی در مبارزه با داعش برسند.

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر