کد خبر: 281722 A

ظریف در گفت‌وگو با تلویزیون روسیه ۲۴:

ایلنا: وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: همه کشورهای خاورمیانه باید در نبرد با تروریسم در این منطقه مشارکت کنند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در مصاحبه با تلویزیون روسیه ۲۴ گفت: معتقدیم همه کشورهای منطقه باید علیه تروریسم و افراطی‌گری بجنگند، به برقراری صلح و ثبات اوضاع کمک کنند و به افراد نیازمند کمک برسانند.

وی ادامه داد: ما درباره همه این مسایل موضعی تثبیت‌شده داریم؛ نخستین محور موضع ما این است که مردم کشورهای منطقه باید خودشان درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه کشورمان افزود: دومین محور این است که این مسایل فقط راه‌حلی صلح‌آمیز دارند. سوم این که هرگونه فعالیت نظامی در منطقه فقط به بدترشدن اوضاع می‌انجامد و به جنگ با تروریسم کمکی نمی‌کند.

ظریف در ادامه گفت: چهارم این است که کشورهای منطقه باید به جای اینکه بخشی از درگیری باشند٬ به حل مشکل کمک کنند. پنجم آنهایی که اکنون به افراطی‌گری و تروریسم کمک می‌کنند٬ ممکن است فردا قربانی این ایده‌های شیطانی باشند.

ظریف همچنین در مورد «سیاست دوگانه» برخی کشورها در نبرد با تروریسم و تلاش برای استفاده از افراطی‌های داعش برای دستیابی به اهداف سیاسی خود هشدار داد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران آماده همکاری با روسیه در حوزه صادرات گاز است.

وی افزود: مایل هستیم با سایر کشورها، از جمله روسیه در تامین انرژی جهان همکاری کنیم٬ چراکه فرصت‌های بسیاری برای تعامل در زمینه منابع انرژی موجود است.

ظریف افزود: ایران و روسیه به عنوان صادرکنندگان گاز همکاری خوبی در این زمینه دارند و ایران آماده تداوم همکاری و مشورت با روسیه در زمینه صادرات گاز است.

ظریف درباره احتمال اتصال گاز ایران با پروژه ترکیش استریم ترکیه گفت: ایران تاکنون وارد مذاکرات جدی درباره این مساله نشده است.

محمدجواد ظریف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر