کد خبر: 274301 A

ایلنا: معاون علمی فناوری رئیس جمهور با آیت‌الله جعفر سبحانی٬ یکی از مراجع تقلید در قم دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرنگارایلنا در قم سورنا ستاری در دیدار با آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید شیعه در قم اظهار داشت: کارکردهای ما در معاونت علمی فناوری رئیس جمهور در خصوص علوم جدید و بحث تجاری‌سازی آن است؛ یعنی آنچه که در علم وجود دارد به بازار بیاوریم و اشتغالی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایجاد کنیم چرا که خیلی از شرکت‌هایی که نیاز داریم ایجاد شوند به علوم روز نیاز دارند.

وی با بیان اینکه قم پایگاه علوم انسانی است٬ گفت: از آنجایی که قم به عنوان پایگاه علوم انسانی مطرح است٬ به نوعی می‌تواند پشتوانه این شرکت‌ها باشد.

معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به دیدار اخیر خود با آیت‌الله حسینی بوشهری مدیر حوزه‌های سراسر کشور گفت: تفاهم‌نامه‌ای برای همکاری بیشتر معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور با مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به امضا رساندیم تا انشالله همکاری فی‌مابین گسترش پیدا کند.

ستاری افزود: همچنین در دیدار با آیت‌الله اعرافی رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه کمیته مشترکی از معاونت علمی و فنانوری رئیس‌جمهور و این مرکز دینی تشکیل دادیم تا این کمیته بحث و مباحث تجاری‌سازی علوم انسانی را دنبال کند.

معاون علمی فناوری رئیس جمهور تاکید کرد: تمام کارهای ما برای ما این است که مذهب خود را به سطح جامعه بیاوریم٬ یعنی مذهب در لباس مردم و حتی اسباب‌بازی‌های بچه‌ها و.. ظهور و بروز داشته باشد؛ البته در مباحثی دیگری همچون علوم جدید نیز حوزه علمیه و نقش آن مهم است.

ستاری در پایان گفت: ما این کمیته مشترک را تشکیل دادیم تا حوزویان نظرات خود را به شیوه آسان‌تری برای ما بگویند و ما آن‌ها را به کار بگیریم.

آیت‌الله سبحانی: در فناوری و تولید وجدان کاری بر سرلوحه کار باشد

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت‌الله جعفر سبحانی عصر پنجشنبه در دیدار سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید منصور ستاری اظهار داشت: امیدوارم راه پدر را دنبال کنید و سعی کنید آرمان‌های ایشان را مدنظر قرار دهید.

وی افزود: سعی کنید رشد علمی در کشور همزمان با تزکیه نفس باشد که اگر تزکیه نفس صورت گیرد علم هم اثر خود را نشان خواهد داد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: سعی کنید در فناوری و تولید وجدان کاری و استحکام محصولات بر سرلوحه کار باشد.

وی با تاکید بر اهمیت علوم انسانی گفت: تلاش شود همگام با صنعت به علوم انسانی هم توجه ویژه شود زیرا بخشی از نیازهای انسان، نیازهای فکری و اندیشه‌ای است.

آیت‌الله سبحانی به مسئله کاربردی کردن علوم و تحقیقات اشاره کرد و یادآور شد: کاربردی کردن تحقیقات، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های دانشگاهیان در سرلوحه کارتان باشد زیرا بودجه عظیمی صرف می‌شود و گاهاً می‌بینیم کارایی لازم را هم ندارند.

این مرجع تقلید گفت: نیمی از دانشجویان کشور ما دختر هستند و رشته‌های تحصیلی آن‌ها هم مطابق ذوق و نیازهای جامعه نیست؛ سعی کنید در این جهت هم رشته‌های دانشگاهی متناسب با نیازهای جامعه باشد.

وی با بیان اینکه محصولات نشانه فرهنگ یک جامعه است٬ گفت: سعی کنید فرهنگ اسلامی و ایرانی در این محصولات نمودار باشد.

آیت‌الله سبحانی گفت: احترام به نخبگان و دانشمندان و ایجاد بستر مناسب برای به فعلیت رساندن اختراع و ابتکارات آن‌ها باید به گونه‌ای باشد که فرار مغز‌ها را نداشته باشیم.

این مرجع تقلید در بخش پایان سخنان خود مسئله کمبود آب در کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: ائمه اطهار (ع) سفارشات فراوانی در خصوص جلوگیری از اسراف و مصرف درست دارند و با این وجود بنده در تبلیغاتی که در خصوص جلوگیری از مصرف آب می‌شود٬ ندیدم که به این روایات و دستورات راهگشا توجهی شود؛ قطعاً اگر تبلیغات جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب با استفاده از روایات و سخنان ارزشمند معصومین (ع) باشد بسیار کارگشا‌تر خواهد.

سورنا ستاری آیت الله سبحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر