کد خبر: 272446 A

یک سناتور جمهوریخواه:

ایلنا: یک سناتور جمهوری‌خواه و نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آینده این کشور شرایط دریافت جواب مثبت برای توافق هسته‌ای ایران را بیان کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از یو‌اس‌ای تودی، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که به احتمال زیاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور نامزد می‌شود، گفت در صورتی که ایران اجازه بازرسی از تجهیزات نظامی خود را به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندهد کنگره آمریکا هر توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را رد می‌کند. 

گراهام گفت که بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران یکی از هشت شرط وی برای پذیرفتن هرگونه توافق بین‌المللی برای ادامه برنامه هسته‌ای ایران است. 

وی تصریح کرد که جلب رضایت ۶۰ درصد سناتورهای کنگره برای حمایت از توافق هسته‌ای که کاخ‌سفید با ایران به دست می‌آورد مشکل به نظر می‌رسد. 

سناتور آمریکایی گفت: «اگر حزبی در کنگره باشد که توافق (هسته‌ای ایران) را رد کند، کاخ‌سفید باید از نو شروع کند و توافق بهتری را به دست آورد. اما رد کردن توافق به معنا پایان مذاکرات نیست، بلکه باید فقط به دنبال یک توافق بهتر بود.» 

گراهام هفت شرط دیگر برای جواب مثبت به توافق هسته‌ای ایران را به صورت زیر بیان کرد: 

۱)  ایران مجوز لازم غنی کردن تنها یک پایگاه هسته‌ای را داشته باشد. 

۲)  هر پایگاه هسته‌ای دیگری که برنامه هسته‌ای مورد مذاکره مربوط نمی‌شود بسته شود. 

۳)  بازرسان قبل از لغو هرگونه تحریم یا آزاد کردن پول ایران از بانک‌های جهانی دسترسی و اجازه بررسی از پایگاه‌های هسته‌ای را داشته باشند. 

۴)  روند مشخصی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایراندر صورت نقض هر کدام از مفاد توافق توسط این کشور وجود داشته باشد. 

۵)  ایران اجازه تحقیق و گسترش سانتریفیوژ پیشرفته را نداشته باشد. 

۶)  تمام اورانیوم غنی شده از ایران خارج شود. 

۷)  «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا قبل از لغو تحریم‌ها تایید کند که ایران دیگر از هیچ گروه تروریستی حمایت نمی‌کند.

لیندسی گراهام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر