کد خبر: 272398 A

روحانی در دیدار با رئیس جمهور ویتنام:

ایلنا: رییس جمهور با استقبال از توسعه روابط ایران و ویتنام، تصریح کرد: تهران برای توسعه روابط فرهنگی و اقتصادی با هانوی کاملا آماده است و سطح روابط دو کشور باید بیش از پیش توسعه یابد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی طی این دیدار که روز پنجشنبه و در حاشیه اجلاس سران آسیا - آفریقا در جاکارتا انجام شد، با اشاره به اینکه بخش خصوصی ایران آماده سرمایه گذاری و ارائه خدمات فنی مهندسی در ویتنام است، گفت: شرایط برای سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی ویتنام نیز در پروژه‌های مختلف، از جمله در حوزه انرژی ایران مهیا است. 

رییس جمهور با ابراز امیدواری از اینکه این دیدار سراغازی برای روابط بهتر میان دو کشور باشد، به مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ اشاره و افزود: روند مذاکرات رو به پیشرفت است و اگر طرف مقابل انعطاف و اراده سیاسی لازم را داشته باشد، توافق دست یافتنی است. 

روحانی سوابق ملت ویتنام در تلاش و ایستادگی در برابر متجاوز برای استقلال را تجربه‌ای ارزنده خواند و پیشرفت و رفاه مردم این کشور را خواست ملت و دولت ایران دانست. 

رییس جمهور ویتنام نیز در این دیدار باتاکید براینکه دو کشور منافع و دیدگاههای مشترکی در بسیاری از امور داشته و دارند، گفت: ویتنام برای توسعه روابط خود با ایران اهمیت ویژه‌ای قائل است و هانوی باید برای گسترش همکاری‌های اقتصادی با تهران قدم‌های بزرگی بردارد. 

 «ترانگتان سانگ» افزود: باید در خصوص منافع مشترک، صدای مشترکی داشته باشیم و ویتنام به عنوان کشوری که سال‌های طولانی قربانی حربه تحریم بوده، مشکلات اینگونه اقدامات علیه ملت‌ها را درک می‌کند. 

رییس جمهور ویتنام همچنین با قدردانی از تهران به خاطر اجرای پروژه‌های بزرگ نفت و گاز، اظهارداشت: باید راه‌های تبادل کالا میان دو کشور نیز هر چه بیشتر تسهیل شود. 

وی در این ملاقات از روحانی برای دیدار رسمی از هانوی دعوت کرد.

اجلاس سران کشورهای آسیایی – آفریقایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر