کد خبر: 271968 A

انصاری در گفت‌و‌گو با ایلنا:

ایلنا: عضو حزب اتحاد ملت ایران پس از اخذ مجوز حزب خود از وزارت کشور در گفت‌و‌گویی با ایلنا به توضیح در مورد جزییات این حزب پرداخت.

غلامرضا انصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا٬ تحقق احزاب شناسنامه‌دار را یکی ازمهم‌ترین مسئله جاری کشور عنوان کرد.

نمی‌توان از دموکراسی سخن گفت اما از احزاب چشم پوشی کرد

انصاری، محدود کردن قدرت و ایجاد محدودیت زمانی برای زمامداران را برگرفته از نتایج علمی و سال‌ها تحقیق و پژوهش عنوان کرد و افزود: نمی‌توان در کشور از دموکراسی سخن گفت و به دنبال قانون‌گذاری در مجلس بود اما از نهادهای واصل بین مردم و نهاد قدرت مثل احزاب چشم پوشی کنیم. 

وی گفت اینکه حزب تشکیل می‌شود تا نهاد انتخابی را در دست بگیرد تعریف درستی نیست. این نهاد واصل می‌تواند افراد را در قالب مشخص فکری برای خود سامان بدهد که امروز می‌بینید احزاب بزرگی مثل جمهوری‌خواه‌ها و دموکرات‌ها در آمریکا یا حزب کارگر و حزب عوام انگلستان وقتی به قدرت برسند٬ کاملا مشخص است چه برنامه‌هایی برای کشور دارند. 

کمک کرباسچی به اردوغان

عضو شورای شهر تهران در ادامه گفت حتی کشورهای همجوار ا‌یران مثل ترکیه و پاکستان که کشورهای کودتاخیز است و بیشترین قدرت نظامیان در ساختار سیاسی کشور دیده می‌شود، می‌بینیم احزاب حضور دارند و مثلا حزب رفاه با برنامه‌ریزی از شوراهای استانبول شروع کرد و بعد به قدرت سیاسی رسید و به این ترتیب کشوری که سه دهه قبل در فقر مطلق اقتصادی بود و جامعه روستایی عقب افتاده داشت امروز پیشرفت کرده است.

انصاری گفت: آقای اروغان در زمان شهرداری استانبول از شهردار وقت تهران آقای کرباسچی کمک گرفت٬ اما امروز پیشرفت‌های اقتصادی و سیاسی و آزادی‌های مصرح در چهارچوب این کشور قابل کتمان نیست. 

کسانی که شعار «نفت بر سر سفره مردم» را دادند٬ وقتی به قدرت رسیدند آن را منکر شدند

استاندار سابق مازندران افزود: در صد سال گذشته اکثر احزاب با نگاه دسترسی زود‌تر شکل گرفت و برنامه‌ها با پروسه حداکثر دو سه ساله بوده است. این احزاب امیدهای کاذب متعدد در جامعه ایجاد کردند و با موج سواری به قدرت رسیدند. نمونه بارز آن آوردن نفت بر سر سفره مردم بود که در سال ۸۴ داده شد اما وقتی‌‌ همان افراد در راس قدرت قرار گرفتند٬ این شعار را به کل منکر شدند. 

 سخنگوی هیئت موسس حزب اتحاد ملت گفت: وقتی مجلس هفتم شکل گرفت نمونه دیگر این شعار‌ها دیده شد که رئیس مجلس وقت از تشکیل ژاپن اسلامی سخن می‌گفت یا از لیست اختلاس کنندگان و این‌ها صحبت شد٬ اما حتی یک مورد از این شعار‌ها عمل نشد و امروز مشاهده می‌کنیم که چه افرادی در فسادهای اقتصادی درگیر بوده‌اند. 

شرایط هشت سال احمدی‌نژاد اجازه کار به فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نداد

وی افزود: یک سال است که اعضای حزب اتحاد ملت ایران درخواست خود را به وزارت کشور ارائه کرده‌اند و تقاضای رسمی خود را مطرح کرده‌اند اما در دو سه دهه گذشته ما جمع همفکری بودیم که آروز داشتیم برای مشکلات به راهکارهای عملی برسیم. آرزو داشتیم گروهی‌ بیاید که آرزویش اصلاح برنامه اجرایی کشور داشته باشیم٬ اما شرایط هشت سال احمدی‌نژاد اجازه کار به فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نمی‌داد اما با رای هوشمندانه مردم در سال ۹۲، تصمیم ما برای تاسیس حزب اتحاد جدی‌تر شد. 

تدوین مانیفست؛ اولین اولویت حزب اتحاد ملت

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: تدوین یک مانیفست در حوزه‌های اقتصاد و سیاست و اجتماعی و فرهنگی اولین اولویت حزب اتحاد است. 

رئیس سابق سازمان بهزیستی با انتقاد از حذف مدیران با تجربه در دوران هشت ساله احمدی‌نژاد گفت: این مدیران تنش‌ها و اتفاقات زیادی را در چهار دهه گذشته تجربه کرده‌اند که شامل انقلاب با اهداف بسیار ایده‌آل منبعث از افکار امام، جنگ تحمیلی و بسیاری اتفاقات دیگر بوده است. در دوران جنگ تحمیلی بسیاری از زیرساخت‌های کشور از بین رفت و نیروهایی که می‌توانستند در قسمت‌های مختلف کار کنند نیز از دست رفتند. 

در دولت سازندگی و اصلاحات کسی با ده درصد تخلفات دولت نهم و دهم هم نبود

وی افزود: با این حال افرادی که آن دوران را تجربه کرده بودند٬ می‌توانستند در بسیاری مواقع به کمک کشور بیایند٬ اما نسل سی ساله‌ای که مدیریت انقلاب را به دست گرفته بود، با آرمان‌گرایی کشور را در دست گرفتند و در این مسیر البته اشتباهاتی هم داشتند. به هر حال در دولت اصلاحات تجربه این افراد به حدی رسیده بود که با وجود قیمت پایین نفت، ایران به پیشرفت‌های غیر قابل انکاری در قسمت‌های مختلف دست یافت. در مجموع دولت سازندگی و اصلاحات فردی نبود که حتی ده درصد تخلفات دولت نهم و دهم را داشته باشد. آخر پرونده شهرداری تهران که خوشبختانه دادگاه آن علنی بود یک وام بدون پشتوانه و مسائلی از این دست بود. 

عضو ارشد هیئت موسس حزب اتحاد ملت ایران گفت: بهترین بستر اتاق‌های فکر برای استفاده از این تجربیات احزاب هستند که بتوانند این تجربه را به نسل آینده منتقل کنند.

وی با اشاره به پیشرفت‌های فرماندهان نظامی ایران در سال‌های گذشته گفت این پیشرفت‌ها در سایه تجربه و ایمان به دست آمد و حزب اتحاد نیز به دنبال آن است که از این تجربه و ایمان مدیریت سیاسی استفاده کند. 

برنامه مدونی برای انتقال تجربیات به نسل آینده تدوین می‌کنیم

عضو شورای شهر تهران گفت: نگاه ما در حزب تجمیع این سرمایه‌های اجتماعی فکری است که با حضور جوانان برای تدوین مانیفست حزب سعی می‌کنیم برنامه مدونی برای انتقال این تجربیات به نسل آینده تدوین و عرضه کنیم. 

وی سومین ضرورت ورود حزب اتحاد به عرصه سیاسی را عدم نظارت صحیح بر نهادهای انتخاباتی دانست و گفت: بررسی میزان ثروت مدیران در عمل به فرمانداران و شهرداران شهرهای کوچک رسیده است. در صورتی که اگر نگاه حزبی در کشور وجود داشته باشد، خود احزاب قبل از هرکسی بر رفتار اعضایشان نظارت می‌کنند.

وی گفت: دولت جنگ و  دولت هاشمی و دولت اصلاحات تا این اندازه تاییدات دولت احمدی‌نژاد نداشت٬ اما در ‌‌نهایت آن دولت کارش به قهر یازده روزه رسید. 

نگاه اتحاد ملت به قدرت نگاه دراز مدت است

وی نگاه حزب اتحاد ملت به قدرت را نگاه دراز مدت خواند و گفت: در سیستم غیر حزبی کاندید هر دروغی می‌گوید و می‌رود اما حزب می‌داند تا سال‌ها باید پاسخگوی رفتار اشتباه اعضای حزب خود باشد.

وی با اشاره به انتخاب یک رنگین پوست در آمریکا به عنوان رئیس جمهور گفت: وقتی یک نفر از پلکان حزبی بالا می‌رود٬ از تجربه گذشته بهره‌مند می‌شود و در مقابل حزب نیز به او اجازه نمی‌دهد که هر رفتاری دلش خواست انجام دهد و او را کنترل خواهد کرد. 

انصاری یکی دیگر از آسیب‌های نظام در سال‌های گذشته را‌‌ رها کردن نهادهای انتخابی دانست و گفت: نهادهای منبعث از رای مردم مثل شورا و شهرداری و مجلس و دولت باید مورد پایش جدی حزبی قرار بگیرند که اگر حزبی توانست مجلس را به دست بگیرد، دولت را هم در دست بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دولت‌ها همواره به شکلی بوده‌اند که برخی مسئولان غیرهمسو را در مجموعه خود بپذیرد و فشارهای افراد به گروه‌های سیاسی کاهش پیدا خواهد کرد٬ اما با وجود احزاب نظام این اطمینان را پیدا خواهد کرد که بزرگان این حزب پاسخگوی انتخاب‌های خود هستند و برای انتصابات آزادی بیشتری وجود خواهد داشت. 

انصاری گفت: علیرغم اینکه احزابی مثل ندا بعد از اتحاد درخواست مجوز داده بودند٬ اما مجوز حزب تحاد بسیار دیر صادر شد٬ تاکید کرد: ما به عنوان حزب اتحاد ملت ضمن تشکر از وزارت کشور و معاون سیاسی ایشان و همکاری وزارت اطلاعات، معتقد به حرکت در چارچوب قانون هستیم و لذا با وجود لطفی که خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ به حزب اتحاد داشتند٬ قصد داشتیم تا زمان انتشار رسمی کسب مجوز حزب تحت این عنوان مصاحبه‌ای نداشته باشیم. 

حزب اتحاد ملت صد در صد اصلاح‌طلب است

انصاری با استقبال از تشکیل حزب رهروان از سوی اصولگرایان با محوریت لاریجانی گفت: خوشحالیم که در بین اصولگریان نیز احزابی با دید بلندمدت متولد شوند و این اتفاق در ‌‌نهایت به نفع دموکراسی در ایران خواهد بود. 

وی اعضای حزب اتحاد را جمعی از مدیران سه دهه گذشته نظام جمهوری اسلامی عنوان کرد و گفت: با این حال این حزب صد در صد اصلاح‌طلب خواهد بود و معتقد است با نگاه اصلاح‌طلبی می‌تواند به قله‌های بزرگی دست پیدا کند.

 

گفت‌و‌گو: میثم سعادت

غلامرضا انصاری حزب اتحاد ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر