کد خبر: 270090 A

ایلنا: معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ملاقات با معاون وزیر خارجه نیوزیلند و هیات همراه، درباره مهم‌ترین رویدادهای خاورمیانه عربی و به‌ویژه عراق و یمن به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش ایلنا، در این ملاقات امیرعبداللهیان با یادآوری اشتباهات صورت گرفته در کمک به تقویت تروریسم در منطقه و ابراز تاسف بابت تمایل برخی کشورها در تکرار اشتباهات گذشته‌شان در منطقه مبنی بر استفاده ابزاری از گروه‌های تروریستی، عزم جدی جهانی برای مبارزه با تروریسم در خاورمیانه را خواستار شد.

معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه کشورمان هم‌چنین با اشاره به حمایت‌های همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از مطالبات مشروع مردم منطقه، کمک به تقویت تروریسم در یمن را سبب گسترش و پیچیده‌تر شدن این پدیده خطرناک برای امنیت جهانی دانست.

معاون وزیر خارجه نیوزیلند نیز با توصیف اثرات نامطلوب ناامنی در خاورمیانه بر صلح و امنیت بین‌المللی، تأکید کرد اقدام کشورش در اعزام تعداد محدودی از نیروهایی نظامی به عراق، بر اساس درخواست دولت مرکزی آن کشور و صرفا به‌منظور مشارکت در آموزش نظامیان عراقی در امر مبارزه با تروریسم است.

بید کوری که کشورش عضو غیردائم شورای امنیت است، ضمن تأیید اهداف مشترک و عزم جدی دو کشور ایران و نیوزیلند برای مهار تروریسم در عراق، علاقمندی و جدیت ایران برای مبارزه با تروریسم در منطقه را ستود و سیاست‌های دو کشور در عراق را در جهت تقویت مشروعیت دولت مرکزی عراق دانست.

وی هم‌چنین از ایده‌های ارسال فوری کمک‌های بشردوستانه، توقف عملیات نظامی، گفت‌وگوی ملی، آشتی ملی و تشکیل دولت فراگیر در یمن بر مبنای طرح سیاسی مورد نظر جمهوری اسلامی ایران، استقبال کرد.

حسین امیر‌ عبداللهیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر