کد خبر: 270055 A

امروز صورت گرفت؛

ایلنا: یک هیات از مقامات دولتی و علمی روسیه به سرپرستی دستیار رئیس جمهور روسیه در حوزه علم و فناوری با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و تنی چند از معاونان و نخبگان این سازمان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش ایلنا٬ یک هیات از مقام‌های دولتی و علمی روسیه به سرپرستی فورسنکو، دستیار رییس جمهور روسیه در حوزه علم و فناوری روز یکشنبه ۲۳ فروردین ماه جاری با علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و تنی چند از معاونان و نخبگان این سازمان دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار موضوعات مورد علاقه طرفین در زمینه‌های علمی و فناوری مورد بحث و بررسی همکاری قرار گرفت. 

در این دیدار صالحی با ابراز خوشنودی از حضور هیات روسی در ایران به سخن مقام معظم رهبری هنگام دیدار پوتین از ایران به این مضمون که «ما خواهان روسیه‌ای مقتدر و ایرانی مستقل هستیم» اشاره کرد و اظهار داشت: ایران قطعاً می‌تواند شریک مطمئنی برای روسیه باشد و با توجه به سوابق همکاری دو کشور، روسیه نیز می‌تواند شریک قابل اعتمادی برای ما باشد. 

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: روابط دو کشور بخصوص در یکساله اخیر شاهد رشد قابل توجهی است و انشاء‌الله این روند سرعت بیشتری پیدا می‌کند و دامنه همکاری ما وسیع‌تر می‌شود تا بتوانیم در همه ابعاد علمی، فنی، صنعتی و.. از همکاری روسیه استفاده لازم را ببریم. 

دستیار رییس جمهور روسیه نیز سفر به ایران را مهم و مفید خواند و اظهار داشت: نه فقط من بلکه بیشتر مردم روسیه به علوم هسته‌ای افتخار می‌کنند و از سال‌ها قبل درک می‌کردیم که رابطه مستقیمی میان علوم و فناوری هسته‌ای و استقلال کشور است. 

فورسنکو ادامه داد: کسانی که در روسیه در حوزه هسته‌ای کار می‌کردند، افراد خاصی بودند که زندگی خاصی نیز داشتند و آن‌ها در فضای جامعه معروف نبودند. ولی می‌شود گفت آن‌ها باعث استقلال و غرور کشور خود شده‌اند. 

دستیار رییس جمهور روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد زمینه‌های همکاری که دو کشور در حال گفت‌وگو می‌باشند، سرعت بیشتری بگیرد. ایشان سپس از زمینه‌هایی نظیر لیزر و کاربردهای آن، پزشکی هسته‌ای، علوم مواد، سیکلوترون، راکتور، ریاضیات و استفاده از سوپررایانه‌ها به عنوان زمینه‌های مختلف همکاری علمی بین دو کشور یاد نمود.

علی اکبر صالحی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر