کد خبر: 269866 A

رحمانی فضلی در نشست خبری مطرح کرد:

ایلنا: وزیر کشور گفت: تاکنون این وزارت٬ ۱۵۰ جلسه با شورای امنیت ملی داشته است و ما امروز شاهد هستیم که در شرق و غرب دارای امنیت پایدار هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رحمانی‌فضلی وزیر کشور در نشست خبری که امروز در تالار پیامبر اعظم این وزارتخانه پیرامون گزارش وزارت کشور برگزار شد٬ گفت: وزارت کشور جلسات مختلفی با مجلس و نمایندگان احزاب پیرامون در خصوص خانه احزاب تشکیل داده است.

بازگشایی خانه احزاب از‌‌ همان روز اول در دستور کار دولت بود

در بحث سیاسی موضوعی که وزارت کشور در طی این مدت پیگیر آ‌ن بوده٬ بازگشایی خانه احزاب بود که ما آن را  از‌‌ همان روز اول در دستور کار خودمان قرار دادیم و اعلام کردیم از بازگشایی این نهاد استقبال می‌کنیم٬ اما امروز مساله اصلی اختلافات داخلی احزاب می‌باشد که باید آن را خودشان حل کنند. اما من قول می‌دهم در نزدیک‌ترین زمان شاهد شروع به کار خانه احزاب باشیم. 

رحمانی‌فضلی ادامه داد: بحث دیگری که ما پگیر آن بوده‌ایم٬ بحث قانون احزاب بود که قبل از این دولت٬ در کمیسیون‌های مربوطه مطرح بود که در این باره وزارت کشور سعی کرد جلساتی با مجلس و نمایندگان احزاب پیرامون این موضوع تشکیل دهد٬ تا ما شاهد یک قانون خوب باشیم که در چارچوب آن شاهد فعالیت تشکل‌ها قانونمند باشیم. 

رحمانی‌فضلی گفت: ما در این دولت بحث تقسیمات کشوری را در دستور کار خود داشته‌ایم و امیدوارم به زودی این مساله تصویب شود. 

 ۱۵۰ جلسه با شورای عالی امنیت ملی داشته‌ایم

وی درباره حوزه امنیت نیز گفت: تاکنون این وزارت کشور ۱۵۰ جلسه با شورای امنیت ملی داشته و ما امروز شاهد هستیم که در شرق و غرب امنیت خوبی برخوردار و ما دارای امنیت پایدار هستیم که این موضوع حاصل همه زحمات دستگاه‌های اجرایی و تعامل مردم با آنها می‌باشد. 

وی افزود: ما تا به امروز مشکل حاد و جدی‌ در حوزه امنیت مرز‌ها نداریم هر چند برخی از اقدامات موردی تا به امروز صورت گرفته٬ که آن‌ها به دلیل عدم امنیت در کشورهای همسایه می‌باشد. 

وی درباره اقدامات صورت گرفته وزارت کشور در خصوص امنیت مرز‌ها گفت: ما اقدامات زیادی برای ایجاد امنیت مرز‌ها صورت دادیم از جمله این اقدامات پگیری مقابله و کشف جرایم بوده٬ به طور مثال قبل از ۲۲ بهمن امسال ۳۵۰ کیلوگرم مواد منفجره در شرق کشور کشف و یک گروه تروریستی که از سال ۸۷ اقدام به ترور ۹۰ نفر از شهروندان ایرانی کرده بود دستگیر و متلاشی شد.

به گزارش ایلنا رحمانی فضلی افزود: ما در سال قبل حادثه گروگان‌گیری ۵ نفر از پرسنل نیروی انتظامی را داشتیم که با همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌ها ۴ نفر از آن‌ها آزادشدند٬ اما متاسفانه یک نفر از آن‌ها به شهادت رسید. 

اسیدپاشی اصفهان هنوز در حال پیگیری است

وزیر کشور درباره حادثه اسیدپاشی سال گذشته اصفهان نیز گفت: متاسفانه در سال گذشته این حادثه در اصفهان رخ داد و در‌‌ همان روزهای اول ما کمیته‌ای را برای بررسی و اقدامات مقتضی ایجاد کردیم٬ تا بتوانیم کسانی که این مساله را ایجاد کردند به سزای عملشان برسند و همچنان نیز این کمیته در حال پیگیری این مساله است. 

عاملان و مقصران حادثه شیراز با قید وثیقه آزاد شده‌اند

وی خاطرنشان کرد: در پایان سال گذشته نیز موضوع شیراز اتفاق افتاد که ما نیز با توجه به دستور رئیس جمهور از‌‌ همان روزهای اول بررسی دقیق را به صورت مصاحبه میدانی و اسنادی آغاز کردیم و ده نفر در رابطه با این موضوع به دستگاه قضایی معرفی شدند که از اینها٬ ۱۰ نفر معترض و ۲ نفر کسانی بودند که نسبت به وظیفه خود قصور داشتند. هم اکنون این افراد با قید وثیقه آزاد شده‌اند. 

وی تصریح کرد: رئیس جمهور از‌‌ همان روزهای اول دستوری را به بنده دادند و من موضوع شیراز را به شورای امنیت ملی بردم و با کسانی که در این موضوع دخیل بودند٬ قرار شد برخوردهایی صورت گیرد. 

این عضو کابینه تدبیر و امید بیان کرد: ما امروز در کشور با موضوع اتباع بیگانه رو به رو هستیم که در بیست ماه گذشته تعداد زیادی از آن‌ها را به کشور خودشان بازگردانده‌ایم و در جهت ساماندهی و ارائه انواع خدمات اقدامات خوبی برای آن‌ها صورت گرفته است. 

فعالیت‌های عمرانی وزارت کشور 

وی اضافه کرد: در امور عمرانی و شهری نیز اعتبارات پرداختی نسبت به گذشته ۹۵ درصد افزایش یافته٬ که این موضوع می‌تواند به توسعه کیفی کمک کند. ما تلاش کرده‌ایم بحث مترو را تسریع کنیم و در طول این مدت اوراق مشارکتی را در زمینه حمل و نقل عمومی انتشار دادیم و در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر ۴۰۰ هزار تن قیر را توزیع کرده‌ایم. 

وزیر کشور همچنین گفت: قرار است ۱۷ هزار دستگاه اتوبوس پایه گازی ۱۴ هزار دستگاه تاکسی و تعداد زیادی اتوبوس دیزلی به شبکه حمل و نقل کشوری وارد شود و متناسب با این تعداد دستگاه‌های فرسوده از این شبکه خارج شود. 

اقدامات وزارت کشور در مدیریت بحران

این عضو کابینه دولت یازدهم گفت: در بحث مدیریت بحران نیز در وزارت کشور طی این مدت اقدامات خوبی صورت گرفته است؛ ما در سال ۹۳، ۱۰۵ حادثه در ۲۷ استان داشته‌ایم که ۸۰ مورد آن‌ها خسارتی و مربوط به بارندگی و سیل بوده است. در این حوادث ۴۶ نفر جان خودشان را از دست داده‌اند در مجموع قرار شده تلاش‌هایی برای بهبود وضعیت کاهش خسارات حوادث و جبران خسارت حادثه دیدگان صورت گیرد که ما در بحث مدیریت بحران مانیتورینگ بحران را در سطح کشور در دستور کار خودمان قرار داده‌ایم. 

وزیر کشور تصریح کرد: از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز برای اولین بار ما شورای اجتماعی ایجاد و فعال کردیم که قرار است در این شورا آخرین وضعیت آسیب‌شناسی در سطح کشور انجام گیردو کارهای مقابله‌ای نیز با توجه به این بررسی‌ها صورت گیرد. 

وی اضاف کرد: به نظر من یکی از ضعف‌های حوزه اجتماعی تا به امروز عدم رصد تحولات اجتماعی بوده؛ قرار است در این شورا مطالعات اجتماعی در این زمینه صورت گیرد. 

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: ما در طی این مدت مدیریت سواحل را نیز در دستور جدی کار خودمان قرار داده‌ایم که در سال ۹۳، ۱۴۸ نفر از شهروندان ما در حوادث ساحلی جان خودشان را از دست داده‌اند؛ که این رقم نسبت به سال قبل آنکه ۲۳۸ نفر بوده است ۹۲ نفر کاهش داشته و ما سعی کرده‌ایم با ایجاد امکانات رفاهی و فرهنگی و شرایط مناسب از اینگونه حوادث جلوگیری کنیم. 

وزیر کشور همچنین گفت: در حوزه عفاف و حجاب و حقوق شهروندی نیز کارهای بسیار خوب صورت گرفته که گزارش آن‌ها در سایت وزارت کشور منتشر خواهد شد. 

وزارت کشور رکورددار تذکرات مجلس بود

وی همچنین درباره موضوع تعامل وزارت کشور با مجلس نیز گفت: وزارت کشور رکورددار تذکرات مجلس بود که من در این مدت به ۳۰۶ سوال نمایندگان پاسخ دادم و در این مدت ۱۳۵۶ تذکر که ارجاع داده شده بود؛ پیگیری شد ۵۵۰ نطق مجلس در این مدت مربوط به وزارت کشور بوده و تاکنون ۱۴۳۰ مکاتبه در این بین صورت گرفته و ما ملاقات‌های بسیاری را با نمایندگان در ارتباط با موضوعات گوناگو ن داشته‌ایم. در کل تعامل و همکاری خوبی بین مجلس و وزارت کشور بوده و ما از اقدامات مجلس نسبت به وزارت کشور استقبال می‌کنیم. 

وزیر کشور بیان کرد: ما در این دولت بحث توسعه اقتصادی را نیز در وزارت کشور برای اولین بار مطرح و معاونت جدیدی را در این باره ایجاد کردیم که توسعه متوازن استان‌ها بحث آمایش سرزمینی، سرمایه گذاری و... دراین باره بررسی می‌شود. ما با ۱۵ سفیر کشورهای همسایه نسب به این موضوعات جلساتی را داشته‌ایم و همچنین با وزرای وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد، کشاورزی و... در جهت رفع مشکلات تولید سرمایه‌گذاری و موانع تولید جلساتی را تشکیل و پیگیری‌هایی صورت گرفته است. 

صدور کارت‌های هوشمند

رحمانی‌فضلی درباره بحث ثبت احوال نیز گفت: ما تا آخر امسال قرار است ۲۰ میلیون کارت هوشمند را صادر کنیم که این خود یک تحول عظیم در عرصه خدمات رسانی است. 

وی درباره تولد نوزادان در سال ۹۳ نیز گفت: ما در این باره ۴.۲ درصد افزایش داشته‌ایم و در بحث ثبت فوتی‌ها نیز اقدامات خوبی صورت گرفته و سعی کرده‌ایم عدم گزارش فوت به حداقل برسد. 

افزایش رشد ۵ درصدی طلاق 

وی درباره ازدواج و طلاق نیز گفت: پیرامون ازدواج ۶ درصد متاسفانه کاهش و شاهد رشد ۵ درصدی افزایش طلاق بوده‌ایم. 

وزیر کشور تصریح کرد: ما در سطح وزارت کشور مرکز مطالعات راهبردی را ایجاد کرده‌ایم تا موضوعات گوناگون وزارت کشور را مورد بررسی قرار دهد. ما آموزش فرمانداران جدید الانتساب را در دستور کار خودمان قرار داده‌ایم و همین نظام انتخابات نیز در این مرکز مطالعات راهبردی تدوین شده که این مرکز همانند اتاق فکری عمل می‌کند. 

وی درباره بحث زنان و خانوار نیز گفت: ما تغییر پیش‌نویس این موضوع را در دستور کار خودمان قرار دادیم و جلسات متعددی با فعالان حقوق خانواده در سطح کشور صورت گرفته است. 

فعلا انتخابات به صورت  الکترونیک برگزار نمی شود

وی گفت: تلاش ما این بود که در سال جدید دو انتخابات مهم را به صورت الکترونیک برگزار کنیم که به علت کمبود منابع این موضوع فعلا امکان‌پذیر نیست٬ اما تلاش ما این است که حداقل در حوزه شهرهای اصلی این موضوع اتفاق بیتفد و من خودم مذاکراتی را با دبیر شورای نگهبان داشته‌ام و آن‌ها نیز آمادگی کامل خودشان را برای این موضوع اعلام کرده‌اند. 

وی درباره موضوع اقتصاد مقاومتی نیز گفت: بحث اقتصاد مقاومتی و تدوین آنکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال پیگیری بود٬ موضوعات مطرح شده در مجمع را به استانداران ابلاغ کرده‌ام و کارهای خوبی در این زمینه در استان‌ها صورت گرفته است. 

وی با اشاره به دو انتخابات مهم امسال گفت: سعی کرده‌ایم زمینه‌های مناسب را برای این مساله در سطح کشور مهیا کنیم تا فضای آرام و دور از هر گونه تنشی را داشته باشیم این دو انتخابات بسیار مهم و موثر هستند و وزارت کشور به دنبال این است که فضای باز و پویای سیاسی را در این زمینه در چارچوب قانون ایجاد کند. 

زمان بندی و تقویم انتخابات در حال آماده شدن است

رحمانی فضلی در این جلسه در پاسخ به این سوال که در روز گذشته خبری مبنی بر انتخاب رئیس ستاد انتخابات کشور منتشر شد٬ این ستاد در چه مرحله‌ای قرار دارد گفت: مرسوم است قبل از هر انتخاباتی ستادی تشکیل و معاون سیاسی وزیر کشور مسئول آن باشد که دیروز ما خبر آن را منتشر کردیم و افراد این کمیته نیز معرفی شدند قرار است بحث زمان بندی و تقویم انتخابات و آمادگی‌های لازم را در این باره صورت گیرد تا انتخابات مناسبی برگزار شود. 

توضیحات حادثه شیراز

وزیر کشور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه شما در صحبت‌های خودتان اشاره به پیگیری جدی حادثه شیراز داشتید٬ آیا پیگیری در مورد حادثه مشابه که در کرمان اتفاق افتاده٬ صورت گرفته یا نه گفت: حادثه شیراز حادثه‌ای بود که ابعاد رسانه‌ای گوناگونی پیدا کرد و رئیس جمهور دستور پیگیری آن را به وزارت کشور دادند و به من ماموریت داده شد تا آن موضوع را در شورای عالی امنیت ملی پیگیری کنم با توجه به انتخابات مهم سال ۹۴ باید فضایی با آرامش و دور از همه چیز در کشور وجود داشته باشد. این مساله هنگامی که در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد همه اعضا شورا به طور کامل به این موضوع تاکید داشتند که این مساله باید پیگیری شود و مقصران و عاملان مشخص شوند که دراین باره ۸ نفر از معترضان دستگیر و به قوه قضایی معرفی شدند که این مساله از دو جهت بسیار مهم بود.

وی در توضیح این دو مسئله گفت: اول آنکه ما باید نشان می‌دادیم که دستگاه‌های اجرایی مصر هستند که با اینگونه رفتاهای خارج از چارچوب برخورد کنند؛ دوم اینکه با توجه به نزدیک شدن انتخابات مشخص شود افراد می‌توانند در چارچوب و طرق قانونی و با کسب مجوز موضوعات خودشان را پیگیری کنند. این درست نیست که چند نفر با چوب و چماق و اسپری فلفل به دنبال کسی بیفتند و دستگاه‌های مربوطه نیز کوتاهی کنند که ما با این دستگاه‌ها برخورد کردیم. 

وزیر کشور گفت: با توجه به اینکه امسال سال انتخابات است تجمعات بسیاری خواهیم داشت٬ بنابراین اقتضا می‌کرد این مساله را به خوبی پیگیری کنیم. 

در باره حادثه کرمان چیزی به وزارت کشور ارسال نشده است

وی همچنین گفت: هر کسی می‌تواند در باره هر گونه تعرضی که نسبت به آن صورت می‌گیرد شکایت کند اما در باره حادثه کرمان چیزی به وزارت کشور ارسال نشده است. 

چگونگی حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

رحمانی‌فضلی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه در روزهای اخیر خبری مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها منتشر شده که وزارت ورزش و جوانان منبع این اخبار است٬ آیا با شما و وزارت کشور هماهنگی‌هایی در این باره صورت گرفته یا نه گفت: به دلیل اخلاقی و اجتماعی بانوان تاکنون فرصت حضور در ورزشگاه‌ها را نداشتند٬ در سال قبل نیز با توجه به مسابقات ورزشی در کشور این شرایط مهیا نشد٬ اما امروز قرار شده یک کارگروهی بین وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان برای بررسی این موضوع ایجاد شود تا نتایج آن به دولت برای طراحی و تغییر قانون جدیدی ارجاع شود و این مساله به خوبی آسیب‌شناسی و بانوان فرصت حضور در ورزشگاه‌ها را داشته باشند.

 امکانات کافی برای طرح شکایت همه در خصوص تخلف در انتخابات وجود دارد

وزیر کشور در خصوص برخورد وزارت کشور با تخلفات انتخابات و تشکیل ستادهای انتخاباتی برخی شخصیت‌های دولتی  گفت: با تخلف از قانون انتخابات به هر نوع و صورتی که باشد٬ برخورد می‌کنیم. ستاد انتخابات نیز این مسئله را پیگیری می‌کند؛ تمهیدات لازم و امکانات کافی برای طرح شکایت همه در خصوص تخلف در قانون انتخابات وجود دارد. 

هیچ فردی با مسئولیت دولتی حق ورود به انتخابات را ندارد

وی افزود: کسانی که قبل از انتخابات٬ قانون انتخابات را زیر پا بگذارند تخلفاتشان ثبت می‌شود و برخورد لازم با آن‌ها صورت می‌گیرد. اما این اطمینان را می‌دهم که دولت مطلقا وارد بحث انتخابات نخواهد شد. هیچ فردی با مسئولیت دولتی حق ورود به انتخابات را ندارد و در این صورت با او برخورد جدی می‌شود. علاوه بر وزارت کشور شورای نگهبان نیز نسبت به بروز چنین تخلفاتی نظارت لازم را دارد. 

موارد تخلف همراه با مستندات برای پیگیری به وزارت کشور داده شود

وزیر کشور گفت: اگر بخشی از اعضای دولت٬ از قبل حزبی تشکیل داده‌اند و بخواهند در مسیر انتخابات از آن استفاده کنند٬ کسی مانع فعالیت آن‌ها نمی‌شود٬ اما نباید از امکانات و منابع دولتی در حوزه انتخابات استفاده شود و از همین جا اعلام می‌کنم اگر رسانه‌ها مواردی از این قبیل را دیدند٬ می‌توانند آن را به همراه مستندات آن برای ما ارسال کنیم تا ما آن مسئله را پیگیری کنیم. 

اجازه اینکه یک عده بخواهند هر روز تجمع کنند٬ را نمی‌دهیم

وی در پاسخ به سوالی منبی براینکه چرا وزارت کشور مانع تجمعات اعتراضی مردم مقابل سفارت عربستان شد٬ گفت: ما مانع این تجمعات نشدیم٬ بلکه تجمعات مربوط به این اتفاق برگزار شد٬ اما اینکه قرار باشد هر روز تجمعی تشکیل شود٬ باید مراعات ترافیک و آسایش مردم را هم بکنیم. روزی که قرار بود تجمع مربوطه صورت گیرد٬ ما تمهیداتی را دیدیم ومردم نیز جمع شدند اما اجازه این را که یک عده بخواهند٬ هر روز تجمع کنند را نمی‌دهیم. 

رحمانی فضلی درباره اقدامات دولت در حوزه انتخابات نیز گفت: از طرف ریاست جمهوری٬ سیاست‌های کلی و همه برنامه‌های مربوط به انتخابات اعلام شده و وزارت کشور با توجه به این تاکیدات که در برنامه‌های رئیس جمهور در حوزه‌های مختلف از جمله سیاست داخلی وجود دارد همه این برنامه‌ها را پیگیری کرد. 

وزیر کشور اضافه کرد: در مرحله اول ما تلاش خواهیم کرد همکارانمان به گونه‌ای انتخاب شوند که با سیاست‌های کلی دولت و برنامه‌های مجلس در این زمینه هماهنگی داشته باشند. 

وی گفت: در انتخاب استانداران تلاش کردیم افراد با تجربهٔ مفید و نگاه اعتدالی و آشنا به مباحث توسعه‌ای را انتخاب کنیم. 

۹۱ درصد فرمانداران تغییر کردند

رحمانی فضلی با اشاره به بحث انتصاب فرمانداران خاطرنشان کرد: در این انتصاب نیز ما اصل تجربه و توانمندی و تعامل با سیاست‌های دولت را مد نظر قرار داشتیم. ما ۴۲۹ فرماندار داریم که ۹۱ درصد آن‌ها تغییر کردند و ۳۷ فرماندار هنوز تغییری نکرده‌اند که کار آن‌ها در مرحله استعلام است. در دولت دهم ۱۶۴ فرماندار یعنی ۳۸ درصد کل فرمانداران جزو کادر وزارت کشور بودند و ۲۶۶ نفر یعنی ۶۲ درصد از سایر دستگاه‌ها بودند. 

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در دولت یازدهم ۳۰۸ نفر یعنی ۷۹ درصد از فرمانداران از کادر وزارت کشور و ۸۴ نفر یعنی ۲۱ درصد از سایر دستگاه‌ها مامور شدند که این نشان دهندهٔ حجم تغییرات و کیفیت آن بوده است. 

تاکنون ۴ فرماندار زن داشته‌ایم

رحمانی فضلی با باین اینکه در دولت دهم فرماندار زن وجود نداشته٬ ولی در دولت یازدهم تاکنون ۴ فرماندار زن انتخاب شده٬ گفت: کل بخشداران ما ۱۰۵۸ نفر هستند که در دولت دهم ۴۸ درصد از این تعداد از وزارت کشور و ۵۲ درصد از سایر دستگاه‌ها بودند اما در دولت یازدهم ۷۵ درصد یعنی ۴۹۰ نفر از کادر وزارت کشور و ۱۶۱ نفر یعنی ۲۵ درصد از سایر دستگاه‌ها بودند. همچنین تعداد بخشداران زن در دولت یازدهم ۷ نفر است ولی در دولت دهم بخشدار زن نداشتیم.

شناسایی منشا پول‌های انتخاباتی

وزیر کشور در مورد ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: مسئله‌ای که من در این مورد قبلا اعلام کردم٬ در خصوص شفاف سازی پیرامون مقوله قاچاق بو. من در حوزه قاچاق به ویژه مواد مخدر اعلام کردم که متاسفانه از این طریق پول کثیف وارد اقتصاد کشورمی شود و نوعی حوزه امنیتی برای اشرار ایجاد می‌کند که باید مواظب آن باشیم. 

وی افزود: به هر حال ممکن است کسانی که در حوزه قاچاق و مواد مخدر فعالیت می‌کنند٬ در پی این باشند که درحوزه قدرت ورود پیدا کنند. برای همین من این تذکر را دادم تا پیش بینی‌های لازم برای جلوگیری از ورود پول‌های کثیف صورت گیرد. 

وزیر کشور با تاکید براینکه ما باید قانون ضد پولشویی را مدیریت کنیم٬ گفت: این قانون قبلا تصویب شده اما هنوز فعال نشده است. در طول دولت یازدهم ما جلساتی را برای همین گذاشتیم و آیین نامه‌هایی را ابلاغ کردیم که امسال به شکل جدی این مقوله را پیگیری خواهیم کرد. 

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: یکی از طرق استفاده از این پول‌ها می‌تواند در مسئله انتخابات باشد. برای همین ما باید منشا پول‌های انتخاباتی را شناسایی کنیم و به گونه‌ای وارد شویم که پول‌های کثیف وارد عرصه سیاست نشوند٬ لذا بار‌ها با مرکز پژوهش‌های مجلس جلساتی را برگزار کردم و ماده واحده‌ای در این رابطه به قانون انتخابات اضافه شد تا منشا پول‌هایی که صرف تبلیغات انتخاباتی می‌شود واضح باشند و افراد بتوانند در برابر این پول‌ها پاسخگو باشند. 

مقدمات استانی شدن انتخابات مجلس آماده شده و رای لازم را آورده است

وی در مورد استانی شدن انتخابات مجلس تاکید کرد: مجلس این مسئله را پیگیری می‌کند و گویا مقدمات آن در کمیسیون آماده شده و رای لازم را نیز آورده است ما با کلیات این موضوع مخالفتی نداریم اما تنها نگران یک مسئله هستیم و آن هم اینکه مبادا حلقه‌های ارتباطی حاکمیت با مردم در حوزه مجلس رد شهرهای کوچک با مشکل مواجه شود. 

وزیر کشور ادامه داد: هم اکنون نمایندگان با مردم ارتباط مستمری دارند اگر این روند تبدیل به نمایندگان استانی شود شاید ارتباط نمایند‌ها با شهرهای کوچک دچار خدشه شود. اگر در این طرح چنین تدبیری اندیشیده شود تا این ارتباط حفَظ شود وزارت کشور نیز با آن موافقت خواهد کرد.

وضعیت خبرنگار واشنگتن پست

وزیرکشور در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت خبرنگار واشنگتن پست که به اتهام جاسوسی بازداشت شده٬ گفت: این مسئله به قوه قضاییه برمی گردد و این قوه باید پاسخگوی این موضوع باشد. من اطلاع دقیقی از این مسئله ندارم. 

امنیت مرز‌ها در شرق و جنوب شرق

رحمانی فضلی در مورد تعمیق امنیت مرز‌ها به ویژه در شرق و جنوب شرق کشور گفت: به طور کلی امنیت شرق و جنوب شرقی کشور با سپاه است. البته این مسئله نافی مسئولیت‌های ما نمی‌شود. ما می‌توانیم برخی مشکلات را در زمینه بازرسی‌ها حل کنیم٬ اما کشورهای منطقه از جمله پاکستان و افغانستان به صراحت اعلام می‌کنند که قادر به حفظ امنیت مرزهای خود نیستند حاکمیت مرکزی این کشور‌ها ضعیف است ما از این کشور‌ها درخواست کردیم که اگر مایل باشند طی عملیاتی مشترک بخشی از امنیت داخلی پاکستان و افغانستان را ما بپذیریم تا با همکاری‌های مرزی خسارت‌ها کاهش پیدا کند. 

وی افزود: با تحولاتی که در سوریه، عراق، ‌افغانستان و پاکستان و یمن رخ داده٬ افرادی که تاکنون به صورت مخفی سلاح و پول برای درگیری‌های منطقه می‌دادند کاملا علنی شده‌اند و امروز در یمن یک طرف درگیری هستند. این‌ها به ایران هم به عنوان یک هدف نگاه می‌کنند٬ اما ما تلاش خود را می‌کنیم تا مانع از پیشروی‌های آن‌ها بشویم. 

وضعیت تحویل «سلام ریگی» توسط پاکستان به ایران

وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان موافقت کرده «سلام ریگی» را به ایران تحویل دهد یا خیر، یادآور شد: خیر. آن هنوز برای ما قطعی نشده است. یعنی اسناد آن‌ها می‌گوید که ما نگرفته‌ایم. دوستان باید اسناد و مدارک را تهیه کنند تا ما پیگیری کنیم. 

تمهیدات وزارت کشور برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر

رحمانی فضلی درمورد تمهیدات وزارت کشور پیرامون اجرای امر به معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر باید به شکل عام اجرا شود یکی از موضوعات مهم سال‌های اخیر در شورای اجتماعی وزارت کشور مسئله عفاف و حجاب بوده که در این زمینه بحث حقوق شهروندی نیز مورد توجه است. در این زمینه ما بازرسی‌هایی را رای تمامی دستگاه‌های اجرایی گذاشته‌ایم و تذکرات لازم را نیز داده‌ایم. تقریبا می‌توان گفت ما با یک رقم ۳ تا ۴ درصدی عدم رعایت این موضوع مواجه هستیم و در سال قبل نیزNGOهایی در حوزه عفاف و حجاب تشکیل دادیم و امیدواریم که بتوانیم حرکت عمومی در سطح جامعه به وسیله خود مردم ایجاد کنیم تا مراعات حداقل‌های عفاف و حجاب صورت گیرد اما به هر حال تکلیف فعالیت‌های سازمان یافته برای ترویج بی‌حجابی جای خود را دارد و نیروی انتظامی با آن برخورد می‌کند.

مشکلات امنیت مرزها را به حداقل می‌رسانیم

وزیر کشور با تاکید مجددا بر ضرورت تامین امنیت مرزهای کشور گفت: ما مسئولیت انسانی و قانونی خود می‌دانیم که درحوزه همجواری موضوع امنیت پایدار را به صورت دائمی دنبال کنیم چرا که اگر در اطراف حوادثی رخ بدهد و باعث ناپایداری امنیت شود امکان رسوخ آن به داخل کشور هم وجود دارد. 

وی افزود: متاسفانه این روز‌ها کشورهای همسایه از افراطی‌گری و خشونت دچار خسارت‌های جدی شده‌اند برای همین ما وظیفه انسانی خود می‌دانیم که کمک‌هایی در قالب داوریی، غذایی و حمایت‌های سیاسی داشته باشیم. هر کشوری که در این چارچوب از ما کمک بخواهد٬ دریغ نخواهیم کرد. 

وزیر کشور در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم کنترل داعش٬ سایر گروه‌های تروریستی در شرق کشور به راحتی مشکلاتی برای ما ایجاد می‌کنند گفت: همانند غرب کشور در شرق کشور نیز عملیات تروریستی رخ می‌دهد. به هر حال در شرق کشور تروریست‌ها و گروه‌های چریکی به شکل شبانه روزی عبور می‌کنند و در جاده‌های ما مین کار می‌گذارند و به دلیل گستردگی مرز‌ها امکان خروج از کشور برای آن‌ها وجود دارد. اما این معنا را نمی‌دهد که بخواهیم بگوییم نیروهای ما در این منطقه ناتوان هستند البته ما این تذکر را داده‌ایم که دیگر چنین اتفاقاتی در این مناطق نیفتد. 

وی افزود: به هر حال شرایط جغرافیایی منطقه امکان انجام عملیات تروریستی را می‌دهد ولی ما باید تلاش کنیم این اقدامات را به حداقل برسانیم. 

در کوتاه‌ترین زمان مجوز احزاب را صادر می‌کنیم

رحمانی فضلی در خصوص برخی از احزاب که در سال‌های قبل اجازه فعالیت به آن‌ها داده نشده٬ گفت: در صورتی که تشکل‌ها مجوز قانونی داشته باشند٬ در قالب گروه خود می‌توانند به فعالیتشان ادامه دهند. ما تلاش می‌کنیم تا در کوتاه‌ترین زمان مجوز احزاب را صادر کنیم اما افرادی که مجوز آن‌ها باطل شده باید از طریق مجاری که مجوز آن‌ها را لغو کرده‌اند مسئله را پیگیری کنند. 

آمادگی کامل برای اجرای انتخابات وجود دارد

وزیر کشور ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با آماده سازی‌هایی که درخصوص انتخابات انجام خواهد شد گفت: ما برای برگزاری انتخابات سالم باید قانون را اجرا کنیم مجریان و ناظران نیز بی‌طرفی خود را اعمال می‌کنند و به آن مقید هستند. همانطور که رهبری فرمودند رای مردم حق الناس است قانون ما را موظف کرده که انتخابات را سالم و بی‌طر فانه اجرا کنیم٬ تلاش ما در وزارت کشور این است که بسترهای عمومی را برای این مسئله فراهم کنیم رسانه‌ها نیز باید در این زمینه فعال شوند و با طرح مسائل منطقی و پرهیز از ایجاد تنش این موضوع را دنبال نمایند. 

وی گفت: هم اکنون اقلیت‌های مختلف به خوبی در ایران کنار یکدیگر زندگی می‌کنند٬ اما نگرانی‌هایی هم نیز دارند که برخی از مقاطع به این نگرانی‌ها دامن زده می‌شود. عقل سیاسی حکم می‌کند که برای یک مسئله گذرا به نام انتخابات مسائل حاد ایجاد نکنیم. از نظر ما مسئله جدی برای امسال بحران آب و خشکسالی خواهد بود. اگر ما از هم اکنون در فضای انتخابات ورود کنیم و اقدام به یارگیری نماییم به امنیت کشور آسیب رسانده‌ایم٬ بنابراین رسانه‌ها باید ضمن ورود معقول به مسئله انتخابات فضا را با نشاط نگه دارند. 

وزیر کشور تاکیدکرد: مسئولان در بحث انتخابات٬ قطعا از دایره قانون خارج نمی‌شوند و ما از دستگاه‌های نظارتی و تبلیغاتی خواهش کرده‌ایم قانون را رعایت کنند. برای همین جلساتی هم با شورای نگهبان داشته‌ایم و آمادگی کامل برای اجرای انتخابات وجود دارد. 

مقابله وزارت کشور با برخورد نامناسب با زندانیان

وی درمورد اظهارات اخیر آیت الله هاشمی پیرامون زندان‌های کشور و رفتارهای نادرستی که در برخی از آن‌ها با زندانی‌ها می‌شود گفت: مسئولیت زندان‌ها با وزارت کشور نیست و در این مورد باید مسئولان زندان پاسخگو باشند. البته من جانشنین فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی هستم و به جرات می‌گویم که با هر نوع رفتاری خارج از قانون برخورد می‌کنیم. 

رحمانی فضلی تاکید کرد: در جلسه اخیر با نیروی انتظامی نیز حساسیت خود را نسبت به تخلفات نیروهای انتظامی اعلام کردم٬ ما هیچ گونه برخورد خشنی در نیروی انتظامی نداریم. اگر مواردی از این قبیل به شما رسانه‌ها گزارش شد به بنده منتقل کنیم و شخصا پیگیری خواهم کرد. 

وی با اشاره به اینکه در گزارش‌های رئیس قوه قضاییه بیان شده که فضای زندان‌ها در حال گسترش است، افزود: به دلیل کمبود فضای زندان‌ها، زندانیان با آسیب مواجه می‌شدند. اکنون نظارت مستمر و دائمی در زندان‌ها وجود دارد. ممکن است برخی هم در زندان‌ها تخلفی انجام دهند اما این تخلف برنامه‌ریزی‌شده نیست. 

 برای توضیح درمورد پول‌های کثیف٬ منتظر دعوت مجلس هستیم

وزیر کشور در خصوص اینکه بار‌ها اعلام شده توضیحات لازم را در رابطه با پول‌های کثیف به مجلس می‌دهم٬ گفت: ما منتظر دعوت مجلس هستیم

وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد شما در مقوله پول‌های کثیف از موضع اولیه خود عقب نشینی کرده‌اید گفت: خیر صحبت‌های من یکی بوده اما گاهی برخی رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های خارجی از یک خبر دو یا سه پاراگراف جمع بندی می‌کنند. ما با ید حتما جلوی درآمدهای ناصواب ناشی از قاچاق و فعالی‌های غیر قانونی را بگیریم چون این در آمد‌ها هم اقتصاد را ناکار آمد و هم قدرت را آلوده می‌نمایند علاوه بر این به حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز آسیب می‌رساند.

عبدالرضا رحمانی فضلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر