کد خبر: 263747 A

سفیر و نماینده دائم سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از تلاش‌های وی و تیم مذاکره کننده تقدیر کرد.

به گزارش ایلنا، در نامه خزاعی معاون وزیر اقتصاد و رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران به محمد جواد ظریف آمده است:

اینجانب بعنوان سفیر و نماینده دائم سابق کشورمان نزد سازمان ملل وظیفه خود می‌دانم موفقیت بزرگ جنابعالی بعنوان یک سیاستمدار انقلابی و مدبر و تیم مذاکره کننده حرفه ای و مطلع همراه جنابعالی را که پس از ماه‌ها تلاش مدبرانه و هنرمندانه سیاسی در یک کارزار سخت مذاکراتی با شش کشور قدرتمند جهان توانستید برگ زرین دیگری به موفقیت‌های سیاسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیفزایید را تبریک عرض کنم.

اینجانب بعنوان کسی که با پیچیدگی های مسئله هسته‌ای کشورمان، ساز و کار و ساختار سازمان ها و مسائل بین المللی آشنایی دارم لازم می دانم این دستاورد بزرگ را که باعث نهادینه شدن حقوق ملت بزرگ ایران در داشتن یک برنامه صلح آمیز هسته ای در سطح جهان شد را ارج نهاده و آن را حتی تا همین مرحله، دستاورد بزرگی در موفقیت بین المللی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و شکستن توطئه‌های قدرتهای بزرگ علیه کشورمان اعلام نمایم.

بیانیه مشترک اعلام شده نه تنها حق داشتن برنامه هسته ای و غنی سازی را در ایران عملاً به رسمیت می‌شناسد بلکه همان‌ها را که تا چندی قبل حاضر به پذیرش حق غنی سازی، حتی برای نیازمندی های پزشکی کشورمان نبودند را وادار به اعتراف به این حق مسلم کشورمان نمود.

آنها که با ساز و کار های حقوقی بین المللی و روابط سیاسی پیچیده امروز دنیا آشنایند به خوبی می‌دانند آنچه به دست آمده در واقع تسلیم قدرتهای بزرگ جهانی در مقابل مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران است. پذیرش لغو تحریم‌ها، تحریم‌هایی که چندین دهه برای مهندسی و ایجاد آن تلاش کردند، اعتراف به اینکه هیچ گزینه ای علیه ملت ایران جز مذاکره و تعامل کارساز نیست، حفظ ساختار و داشتن برنامه هسته ای، تحقیق و توسعه و غنی سازی توسط ایران و همچنین اعلام آمادگی برای لغو شش قطعنامه شورای امنیت علیه کشورمان و ورود کشورمان به بازار فرآیندهای هسته ای، دستاوردهایی نیست که بتوان بسادگی آنها را نادیده گرفت.

باید تاکید کنم که در شرایطی که در ساختار سازمان ملل، نه تنها لغو یک قطعنامه شورای امنیت اقدامی بسیار زمانبر و پیچیده است، بلکه حتی تغییر در مفاهیم و عبارات آنها نیز کاری بسیار پیچیده و نیازمند یک تفوق سیاسی و مهارت دیپلماسی است، در چنین شرایطی اعلام آمادگی اعضاء دائم شورای امنیت یعنی طرفهای اصلی مذاکره کننده برای لغو قطعنامه‌های قبلی و صدور قطعنامه‌ای که توافق آتی را به رسمیت بشناسد در تاریخ سازمان ملل اقدامی خواهد بود که اگر نگویم بی‌سابقه، بلکه کم سابقه است . این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران است که توانست حقانیت برنامه صلح آمیز هسته ای خود را به دنیا ثابت کند و توطئه ها را خنثی سازد.

آنچه که مهم است، حتی در حد صدور همین بیانیه، آنست که آنها که همه گزینه ها را در روی میز نهاده بودند، امروز نهایتاً ایران هسته ای را پذیرفتند. این بیانیه و توافقی که براساس آن شکل خواهد گرفت راهی بدون بازگشت برای مخالفان عزت و استقلال کشورمان در پذیرش ایرانی قدرتمند و تاثیر گذار بر معادلات سیاسی جهان و منطقه است .

این موفقیت علاوه بر عنایات الهی مرهون حمایت ملت آزاده و مقاوم ایران و درایت و رهبری خردمندانه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران است که با تیزبینی کشتی مسائل هسته ای و سیاسی کشور را در اقیانوس مواج و پر خطر سیاسی دنیا راهنمایی کردند و همچنین حمایت و تدبیر شجاعانه ریاست محترم جمهوری است که توطئه بزرگ ایران هراسی را شکست.

خزاعی بیانیه لوزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر