کد خبر: 263624 A

در صحن علنی مجلس؛

ایلنا: انتقادات حمید رسایی با بیانیه لوزان که طی یک تذکر شفاهی مطرح شد با فریاد «دو دو» برخی از نمایندگان همراه شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمید رسایی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی تذکری شفاهی ضمن انتقاد از بیانیه لوزان تاکید کرد: طبق اصل ۱۵۳ قانون اساسی هرگونه قرارداد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی، اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شئون کشور شود ممنوع است و حتی مجلس چنین حقی را ندارد. اما متاسفانه در روزهای اخیر توافقنامه‌ای در سوئیس به عقد و امضاء رسیده که در واقع عبور از خطوط قرمز محسوب می‌شود. 

وی مدعی شد که میان متن قرائت شده توسط ظریف و موگرینی اختلافاتی وجود دارد و یادآور شد: در حالیکه هنوز امضای توافقنامه خشک نشده بود، آمریکایی‌ها آن را نقض و گفتند برداشت دیگری از این توافقنامه دارند. از طرفی آقای ظریف هم در برنامه زنده شب گذشته در تلویزیون عنوان کرد هنوز توافقی نشده و این بیانیه الزام‌آور نیست. حال سوال این است که اگر توافقی نشده برادر من جشن سرورتان برای چیست؟ چه ÷یروزی به دست آمده است؟ چرا مردم را سر کار می‌گذارید؟ 

رسایی با بیان اینکه با تبریک ظربف به روحانی و روحانی به ظریف در واقع دولت خودش به خودش تبریک می‌گوید، اظهار داشت: اگر این پیروزی بزرگی است چرا مسئولین دیگر چیزی نمی‌گویند؟ به اعتقاد من ما در توافقنامه سوئیس حتی از توافقنامه ژنو نیز بیشتر عقب‌نشینی کردیم. در توافقنامه سوئیس غنی‌سازی پنج درصد را به ۳/۵ درصد رساندند و باز هم می‌گویند پیروزی بزرگ است. اگز قرار است در فردوی قم دو آبشار فقط بچرخد و غنی‌سازی نکند به چه درد می‌خورد؟ 

نماینده مردم تهران تاکید کرد: البته ما کسی را متهم به خیانت نمی‌کنیم. اما متاسفانه منافع سیاسی جلوی چشم بعضی‌ها را گرفته است. متاسفانه دوستان ما به مذاکره معتاد شده‌اند و طرف مقابل نیز این را فهمیده و همین اشکال اصلی است. 

در مقاطعی از تذکر رسایی در صحن علنی برخی از نمایندگان به نشانه مخلفت خود با اظهارات نماینده تهران و اعتراض نسبت به این موارد فریاد «دو دو» سر دادند.

بیانیه لوزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر