کد خبر: 263364 A

سبحانی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امورخارجه گفت: بیانیه مطبوعاتی چارچوب توافق نهایی است که طرفین بر راهکارهای رسیدن به توافق جامع در تیرماه به یک فهم مشترک می‌رسند.

محمدعلی سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص بیانیه مشترک مطبوعاتی به دست آمده میان ایران و گروه 1+5 در مذاکرات لوزان، گفت: این مذاکرات یک گام بزرگ برای رسیدن به توافق نهایی است.

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه با بیان اینکه در بیانیه مشترک مطبوعاتی، تقریبا همه مسائل مورد توافق قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: این بیانیه چارچوب توافق نهایی است که در آن طرفین بیان می‌کند روی راهکارهای رسیدن به توافق جامع نهایی در تیر ماه، به یک فهم مشترک رسیده‌اند و به عبارتی، این بیانیه نقشه راه مذاکرات است.

دیپلمات ارشد اسبق کشورمان با بیان اینکه رسیدن به این مرحله از مذاکرات امیدها را برای رسیدن به توافق نهایی افزایش داده، تصریح کرد: بر اساس چارچوب بیانیه مطبوعاتی مشترک، پیش نویس متن توافق مورد نگارش قرار می‌گیرد؛ هرچند بیانیه مطبوعاتی الزام‌آور نیست و امکان تغییر جزئیات در آن وجود دارد.

سبحانی با یادآوری مخالفت‌های نتانیاهو، با هرگونه توافقی خاطرنشان کرد: اینکه نخست‌وزیر رژیم صیهونیستی با مذاکرات مخالف است و هرگونه توافق را در تضاد با منافع اسرائیل قلمداد می‌کند، این نشان می‌دهد که مذاکرات هسته‌ای و تلاش‌های تیم مذاکره‌کننده در مسیر درستی بوده است.

سفیر اسبق ایران در اردن در خصوص مخالفت‌ها و انتقادات افراطیون با مذاکرات، ابراز داشت: کسانی که امروز دلواپس شده‌اند و بر روی نکات منفی تاکید دارند، باید متوجه باشند در طول هشت سال گذشته که دولت مطلوبشان بر سرکار بود، آنقدر بد عمل کردند که شش قطعنامه علیه کشورمان صادر شد و ای کاش آنها در آن روزها ابراز تاسف می‌کردند.

وی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم و تیم مذاکره‌کننده وارث خطاهای دیپلماتیک دولت قبل است، بیان کرد: اگر ما به تیم مذاکره‌کننده و دولت تبریک می‌گویم، به دلیل ایجاد تفاهم و امید ملی از سوی آنها است.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه پشتوانه تیم مذاکره‌کننده حمایت‌های مردمی است، یادآور شد: ملاک ما باید مردم باشند و مردم نیز از قدردان زحمات‌ تیم مذاکره‌کننده است و نسبت به توفیقات به دست آمده خوشحال است.

محمدعلی سبحانی بیانیه پایانی مذاکرات لوزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر