کد خبر: 260858 A

باهنر در نشست خبری:/مشروح/

ایلنا: دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: اگراصلاح طلبان و اصولگرایان ائتلاف کنند و یکی شوند٬ پس چه کسانی می‌خواهند با هم رقابت کنند

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا باهنر در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از عملکرد قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اقتصادی در سال ۹۳ چیست٬ گفت: در هر صورت فساد اقتصادی و مبارزه با آن برای ما بسیار اهمیت دارد و مقام معظم رهبری نیز سال‌ها پیش در این باره پیامی را به روسای قوا صادر کردند که در این سال‌ها نیز تلاش خوبی در راستای مبارزه با آن صورت گرفته است. 

ساختار‌ها و زمینه‌های فساد را بررسی کنیم

وی ادامه داد: ما باید به این مساله توجه کنیم که باید ساختار‌ها و زمینه‌های فساد را بررسی کنیم تا به یک تعادل برسیم و بیشتر علت‌ها مورد بررسی قرار بگیرند٬ نه معلول‌ها. 

وی ادامه داد: علاوه بر بررسی برخورد با علت‌ها٬ باید برخورد با معلول‌ها را نیز در دستور کار خودمان قرار دهیم که در کوتاه مدت٬ این عمل بسیار حساسی است. 

وی با اشاره به ساختار اقتصادی کشور گفت: متاسفانه این ساختار اقتصادی که دولتی و ریشه در دوران طاغوت دارد و سهم حاکمیت در اقتصاد سهم بالایی است. 

وی افزود: هر چند در سال‌های اخیر با ابلاغ اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی سعی شد این اصل سهم حاکمیت کم شود٬ ولی هنوز سهم دولت در اقتصاد ایران بسیار بالاست که این موضوع نیز به متکی بودن اقتصاد کشور به نفت برمی‌گردد که رانت نفت نیز زمینه‌هایی را برای فساد ایجاد می‌کند. 

باهنر تصریح کرد: دولتمردان ما در طول انقلاب همیشه به نفت و هزینه‌کردن درآمدهای آن عادت کرده‌اند که این خود زمینه‌ساز بسیاری از سواستفاده‌ها و فساد‌ها شده است. 

قوه قضاییه در پیگیری در مفاسد اقتصادی خوب عمل کرده است

وی درباره عملکرد قوه قضاییه نیز گفت: قوه قضاییه نیز در سال اخیر در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی قدم‌های خوبی را برداشتند. 

وی گفت: مقام معظم رهبری همیشه نسبت به این موضوع هشدار داده‌اند که هیچ‌گاه نباید قدرت و ثروت در یک جا جمع شوند و انصافا قوه قضاییه در پیگیری در مفاسد اقتصادی به وظایف خود به خوبی عمل کرده٬ هر چند ما تاکید داریم که این قوه باید روی مساله پیشگیری توجه کند. 

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدوارم در سال ۹۴ ما شاهد ایجاد سازمان پیشگیری باشیم. البته ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در سال ۹۳ اقدام به جمع‌آوری اطلاعاتی از گردش‌های مالی کرد. 

وی تصریح کرد: ما داشتن اطلاعات دولت از جریان‌های مالی و مبادلات شهروندان را حق حاکمیت می‌دانیم٬ اما به این مساله نیز توجه داریم که باید این مساله در چارچوب قانون و مقررات انجام شود. 

ناطق نوری از ظرفیت‌های بزرگ جریان اصول‌گرایی است

باهنر در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در روزهای اخیر ما شاهد بوده‌ایم صحبت‌هایی در مورد حضور ناطق نوری در عرصه سیاسی عنوان می‌شود٬ به نظر شما ایشان با اصول‌گرایان وارد ائتلاف می‌شود یا اصلاح‌طلبان٬ گفت: من چندین بار پاسخ این مساله را داده‌ام. این موضوعات بیشتر تحرکات رسانه‌ای است. 

وی گفت: به هر حال جناب آقای ناطق نوری یک ظرفیت بسیار خوب در عالم سیاست هستند که حضور ایشان در این میدان بسیار مفید خواهد بود. 

باهنر گفت: اما اعتقاد دارم ایشان یکی از ظرفیت‌های بزرگ اصول‌گرایی است. گرچه نقدهای جدی را به اصول‌گرایی دارند. 

حضور بدون شرط ناطق نوری را توقع داریم

 این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما حضور بدون شرط آن را توقع داریم و اینکه در فعالیت‌های سیاسی بدون شرط وارد شود٬ اما تا جایی که ما با ایشان صحبت کردیم٬ می‌گویند فعلا احساس تکلیف نمی‌کنم. 

وی گفت: همین احساس تکلیف نکردن یکی از چالش‌های ما با ایشان می‌باشد. ولی به هر حال ما حضور ایشان را در صحنه انتخابات بسیار مفید می‌دانیم. 

قصد آقای یونسی از آن صحبت٬ این گونه نبوده که برداشت شده است

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما از صحبت‌های اخیر حجت‌الاسلام و المسلمین یونسی که واکنش‌هایی ایجاد کرده٬ چیست؟ گفت: همیشه گفته‌ام کسانی که در حاکمیت حضور دارند و جزو دولتمردان هستند٬ باید نسبت به صحبت‌های خودشان بسیار مراقبت‌ کنند٬ چون ممکن است این صحبت‌ها به صورت دیگری انعکاس یابد. 

وی گفت: به هر حال ممکن است آقای یونسی صحبتی کرده‌اند. اما قصد از آن صحبت این گونه نبوده که برداشت شده٬ اما باید به واکنش‌های ایجاد شده توجه کنیم. 

وی گفت: امروز دشمنان ما پیگیر مساله ایران هراسی هستند. ما نیز باید توجه کنیم با صحبت‌های خودمان لطمه‌ای به جمهوری اسلامی وارد نکنیم که این خود ظلم بزرگی در حق نظام است. 

این نماینده مجلس تصریح کرد: بار‌ها اعلام کردیم که قصد صدور انقلاب به قوه قهریه نداریم و به تمامیت ارضی تمام کشور‌ها٬ به جز اسرائیل که آن را نامشروع می‌دانیم٬ احترام می‌گذاریم. 

این فعال سیاسی اصولگرا تصریح کرد: هیچ‌گاه بدون اجازه و توافق هیچ کشوری٬ در امور داخلی آن‌ها حتی به صورت آموزشی و اطلاعاتی وارد نمی‌شویم. 

وی گفت: از همه عزیزانی که تریبون در دست دارند٬ خواهش می‌کنم نسبت به صحبت‌های خود دقت کنند و اگر می‌خواهند طور دیگری صحبت کنند٬ جایگاه و سمت دولتی خود را کنار بگذارند. 

از حضور همه جریان‌هایی که قانون اساسی و رهبری را قبول دارند٬ استقبال می‌کنیم

باهنر در پاسخ به سوالی درباره اینکه امروز اصلاح‌طلبان صحبت‌هایی از ائتلاف با جریان‌های معتدل اصول‌گرایی می‌کند٬ ارزیابی شما از این مسائل چیست٬ گفت: ما همیشه اعلام کرده‌ایم از حضور همه جریان‌هایی که قانون اساسی، رهبری و فرایند انتخابات را قبول دارند استقبال می‌کنیم. این به این معنی این نیست که می‌خواهیم برای کسی شرط بگذاریم٬ بلکه این شرط را نظام برای ما گذاشه است. هر کسی این شرایط را قبول دارد٬ می‌تواند وارد عرصه انتخابات شود. 

اعتقادی ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان ندارم

وی ادامه داد: به هیچ وجه ائتلاف اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان را نمی‌فهمم. اگر این‌ها ائتلاف کنند و یکی شوند٬ پس چه کسانی می‌خواهند با هم رقابت کنند و اصلا اعتقادی به چنین ائتلافی ندارم.

باهنر در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از حوادث و اتفاقات شیراز چیست٬ گفت: ما به هیج وجه این گونه حرکات قانون شکنانه را قبول نداریم. هیچ کس حق ندارد حتی اگر عزیزی از او را کشته باشد٬ خود اقدام کند؛چه برسد به اینگونه مسائل. 

رفتار مطهری به پلیس بیا من را بگیر تبدیل شده است

وی گفت: اما از آقای مطهری انتظار داریم یک مقدار رفتار‌هایشان را در چهارجوب قرار دهند. ایشان طوری شده‌اند که یعنی پلیس بیا من را بگیر! و رفتارهای غیر معقولی دارند. ما از ایشان می‌خواهیم بخاطر خود و خانواده‌شان این مسائل را رعایت کنند. 

در هیچ حالت با اصلاح طلبان ائتلاف نخواهیم داشت

باهنر در پاسخ به اینکه بعضی از صحبت‌های شما این معنی را می‌رساند که گویا اصولگرایان ترجیح می‌دهند با جبهه پایداری و تندرو‌ها برخلاف انتقادهایی که داشته٬ ائتلاف کنند. شما نیز امروز انتقادهایی را به آقای لاریجانی مطرح می‌کنید٬ به طوری که گویا نمی‌خواهید ایشان و حرکاتشان را جدی بگیرید. با توجه به اینکه این مسئله با واکنش تند آقای جلالی مطرح شده٬ ارزیابیتان چیست٬ گفت: در جریان انتخابات و رقابت٬ سه حالت اتفاق می‌افتد؛ اول٬حالتی که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان با هم رقابت می‌کنند. حالت دوم اینکه اصلاح‌طلب و اصولگرایان متعادلی با هم رقابت می‌کنند. حالت سوم اینکه اصلاح طلبان تندرو با اصولگرایان معتدل رقا بت می‌کنند و اصلاح طلبان معتدل با اصول‌گرایان تندرو رقابت می‌کنند. در هیچ کدام از این بحث‌ها ما با اصلاح طلبان ائتلافی نخواهیم داشت. 

وی درباره آقای لاریجانی نیز گفت: درباره آقای لاریجانی‌‌ همان نظری را دارم که درباره آقای ناطق دارم و ایشان یکی از ظرفیت‌های بزرگ اصولگرایی هستند. 

مسائل را کارگردانی می‌کنیم

وی گفت: برخی مواقع از من سوال می‌شود٬ شما اگر زمانی بین آقای لاریجانی و تندرو‌ها قرار بگیرید٬ کدام را انتخاب می‌کنید؟ من می‌گویم اصلا چنین موضوعی پیش نمی‌آید٬ چون قرار است ما مسائل را کارگردانی کنیم. 

وی تصریح کرد: ما احزاب سیاسی در کشور نداریم. جریان‌هایی وجود دارند که دارای طیف‌های گسترده‌ای هستند٬ چه در اصول‌گرایی و چه اصلاح‌طلبی٬ که ما باید بتوانیم این مسائل را تنظیم کنیم ولی در ‌‌نهایت مسائل سیاسی ایجاب می‌کند با یکدیگر رقابت کنیم. 

دولتمردان و سیاستمداران٬ حال مخاطبان را در نظر بگیرند

وی درباره مسائل مطهری نیز گفت: همیشه گفته‌ام رفتارهای خلاف قانون را به هیچ وجه قبول نداریم و این مسائل باید مورد تعقیب قضایی قرار بگیرد. اما به این مسائل توجه دارم که باید برخی مواقع دولتمردان و سیاستمداران یک مقدار حال مخاطبان را در نظر بگیرند. این مسئله آن چیزی است که باعث می‌شود این گونه اتفاقات پیش نیاید.

باهنر در پاسخ به این سوال که اگر یک روز با شما رفتاری مثل مطهری صورت بگیرد چکاری می‌کنید٬ گفت: عقل بنده کار می‌کند و نمی‌گذارم این اتفاق بیفتد. در جمعی که قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد برای سخنرانی نمی‌روم. 

وی در پاسخ به این سوال که یعنی شما معتقدید آقای مطهری از عقل خود استفاده نکرده٬ گفت: منظور من این نبود. به هر حال مقام‌های امنیتی باید با این مساله برخوردکنند. 

وی به مزاح گفت: مخصوصا اینکه گوجه به این گرانی نباید به سمت یک نماینده مجلس پرت شود. 

دبیر کل جبهه پیروان خط وامام رهبری در خصوص اینکه بسیاری از اصولگرایان تند رو نیز سخنرانی‌های تندی داشتند٬ اما هیچگاه نیروی مقابل با آن‌ها برخورد نکرده٬ گفت: این اتفاق نباید در جریان اصولگرا هم رخ بدهد. در دوران ۳۰ ساله بعد از انقلاب از این مسایل زیاد رخ داده٬  وقتی آقای ناطق وزیر کشور بود یک عده رادیکال که امروز آزادی‌خواه شده‌اند٬ اقدام به اعمال خودسرانه کردند. آقای ناطق آن زمان دستور به دستگیری و محکومیت آن‌ها داد. این افراد در ظاهر افرادی حزب الهی بودند. 

باهنر تصریح کرد: اگر یک مطالعه تطبیقی داشته باشیم٬ می‌بینیم که این رفتار‌ها از همه نوع طیف‌ها دیده شده٬ اما هیچ فردی تحت عنوان دلسوزی٬ اجازه برخورد غیر قانونی با دیگری را ندارد. 

ما و پایداری رقیب مشترکی به نام اصلاح طلبان داریم

وی در مورد احتمال ائتلاف با پایداری گفت: جبهه پایداری در درون جریان اصولگرا تعریف می‌شود. جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز همین طور٬ اختلاف مواضع در طول زمان معمولا نرم می‌شود. امروز جبهه پایداری نیز در حال معتدل شدن است٬ ما هم رقیب مشترکی به نام اصلاح طلبان داریم. ممکن است در برخی مواقع٬ مواضع پایداری‌ها را صددرصد قبول نداشته باشیم٬ اما چشم‌انداز قله این است که به ائتلاف یا اجماع صددرصدی برسیم. 

تذکر رحمانی فضلی٬ تذکر حراستی است٬ نه اینکه چنین پولی هزینه انتخاب شده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحث پول‌های کثیف و اعلام آمادگی وزیر کشور برای حضور در مجلس٬ گفت: برداشت اولیه این بود که وزیر کشور گفته در گذشته این پول‌ها هزینه انتخابات شده٬ اما آقای رحمانی‌فضلی خودش این حرف را اصلاح کرد و گفت: حرف من به این معنا نیست که در گذشته چنین پولی هزینه انتخاب شده٬ اما هر‌گاه ثروتی در جایی رخنه کند٬ ممکن است عامل فساد شود. این یک تذکر٬ حراستی است. اما در مرحله اول برداشت این بود که ایشان اطلاعاتی دارد که طبق آن در گذشته پول‌هایی کثیفی در انتخابات وارد شده٬ ما نیز قطعا برای توضیحات بیشتر وزیر در مجلس٬ جلسه‌ای خواهیم گذاشت. 

رقابت‌های خبرگان درون تشکیلاتی است

باهنر در مورد ارزیابی خود از انتخاب آیت‌الله یزدی به عنوان رییس مجلس خبرگان رهبری گفت: فضای سیاسیون کشور باید در مورد مجلس خبرگان عوض شود. نباید این گونه قضاوت شود که هم اکنون مجلس خبرگان دست طیف خاصی است. شان و موقعیت خبرگان بالا‌تر از رفتارهای سیاسی و جناحی است. رقابت‌های خبرگان کاملا درون تشکیلاتی است. 

وی افزود: ‌انتخابات هیات رییسه خبرگان اتفاق خوبی بود و حضور آیت الله یزدی در جایگاه رییس مجلس خبرگان یک انتخاب درست و بایسته بود. 

در رقابت‌های انتخاباتی فعال خواهیم شد

باهنر در مورد جرییات برنامه‌های جامعه اسلامی مهندسین برای انتخابات مجلس و خبرگان رهبری گفت: جامعه اسلامی مهندسین یک جریان سیاسی تخصصی است که سابقه فعالیت آن به بیش از ۲۰ سال می‌رسد و عموما در انتخابات٬ حضور پررنگ دارد و در بقیه مسایل کشور نیز تلاش زیادی می‌کنند. 

وی با بیان اینکه ما در سال ۹۳ فعالیت حرفه‌ای خود را افزایش دادیم٬ گفت: در رقابت‌های انتخاباتی نیز فعال خواهیم شد. جامعه اسلامی مهندسین عموما در جبهه اصولگرا جریان فعالی بوده و بیشتر در قالب جبهه پیروان خط امام رهبری فعالیت می‌کند. 

باهنر افزود: فعالیت‌های ما با جامعتین کاملا هماهنگ است و تلاش داریم همیشه زیر سایه جامعتین کار خود را انجام دهیم و کاری نکنیم که جامعتین آن را قبول ندارد یا به مصلحت نمی‌داند. این به معنای تقلید از جامعتین نیست. در همین راستا سیاست راهبردی ما در مجلس دهم تغییر نمی‌کند و همچنان زیر چتر جامعتین حرکتی نخواهیم کرد. 

موسسه آیت الله مصباح یزدی ارتباطی به ما ندارد

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در مورد برخی اظهارات مبنی بر اینکه گفته می‌شود جبهه پیروان با موسسه امام خمینی یا آیت الله مصباح یزدی مرتبط است٬ گفت: این موسسه ارتباطی به ما ندارد. ممکن است از شخص آیت الله مصباح یزدی نیز مشورت بخواهیم. باید‌ها و نبایدهای اصولگرایی قبلا تدوین و منتشر شده که سال آینده نیز با در نظر گرفتن مسایل خاصی منتشر خواهد شد. 

از اول سال ۹۵ بررسی سیاست‌های کلی حاکم بر برنامه ششم آغاز می‌شود

باهنر در مورد برنامه‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از کارهای مجمع بررسی سیاست‌های کلی حاکم بر برنامه ششم است که از اول سال ۹۵ این برنامه آغاز شود از نظر جدول زمانبندی باید قانون برنامه ششم حداکثر تا آخر شهریورماه سال آینده نهایی شود٬ برای همین قبل از سال ما جلسات متعددی داشتیم. 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح تعیین و تکلیف وضعیت اموال مسئولان در مجمع گفت: بررسی این طرح مدت زمان زیادی طول کشیده چون قوه قضاییه معتقد بود اگر بخواهد برای همه پرونده‌ها یک زمان مطالعاتی بگذارد٬ کار سنگین خواهد شد برای همین رسیدگی به این طرح قدری معطل شد. امیدواریم که این طرح در سال ۹۴ به نتیجه برسد. 

سه چهارم سیاست‌های کلی انتخابات به اتمام رسیده است

وی با اشاره به سیاست‌های کلی انتخابات گفت: بیش از سه چهارم بحث پیرامون این مساله به اتمام رسیده٬ البته سیاست‌های کلی قانونگذاری و سیاست‌های نظارتی مجمع نیز هست که در اصل ۱۱۰ قانون اساسی آمده ثروت‌های کلی نظام جزو اختیارات رهبری است که پس از مشورت با مجمع اعلام می‌شود. نظارت بر حسن اجرای این سیاست‌های راهبردی نیز بر عهده رهبری است که رهبری این اختیار را به مجمع تفویض کرده‌اند.

محمدرضا باهنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر