کد خبر: 260680 A

با موافقت نمایندگان صورت گرفت؛

با موافقت نمایندگان جزئیات چگونگی صدور مجوز کسب و کار از سوی مراجع صادرکننده به دستگاه‌های اجرایی تعیین شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا٬ نمایندگان در نشست علنی روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه مجلس٬ با اصلاح تبصره ۳ ماده الحاقی ۲۴ لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند. 

این تبصره در مورد جزئیات چگونگی صدور مجوز کسب و کار از سوی مراجع صادرکننده به دستگاه‌های اجرایی است که مورد موافقت مجلس واقع شد. 

در این تبصره آمده است: 

کلیه مراجعی که مجوز کسب و کار صادر می‌کنند موظف‌اند نوع شرایط و فرآیند صدور، تمدید و لغو مجوزهایی که صادر می‌کنند را به همراه مبانی قانونی مربوطه ظرف مدت ۱ ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه و به هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی به صورت الکترونیکی و پس از تایید نماینده تام الاختیار یا بالا‌ترین مقام دستگاه اجرایی ارسال کنند.

این هیات هر ماه حداقل ۱ بار به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور دادستان کل کشور، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس دیوان محاسبات کل کشور یا نمایندگان تام الاختیار آنان، ۲ نماینده مجلس شورای اسلامی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، رئیس اتاق تعاون مرکزی ایران، رئیس اتاق اصناف ایران و حسب مورد نماینده دستگاه اجرایی ذیربط موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۵ قانون محاسبات عمومی کشور و دارندگان ردیف و عنوان در قانون بودجه سنواتی مربوط تشکیل می‌شود. این هیات موظف است حداکثر تا مدت ۳ ماه پس از ابلاغ این قانون شرایط و مراحل صدور مجوزهای کسب و کار در مقررات، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها‌ و آئین نامه‌ها پس از تائید وزیر امور اقتصادی و دارایی و در مورد تصویب نامه‌های هیات وزیران پس از تایید هیات وزیران برای کلیه مراجع صدور مجوزهای کسب و کار و کلیه دستگاه‌ها و نهاد‌ها که در صدور مجوزهای کسب و کار نقش دارند، لازم الاجرا می‌باشد. فعالیت این هیات پس از انجام تکالیف مذکور نیز استمرار یافته و در صورتی که تحقق این اهداف به اصلاح قوانین نیاز داشته باشد هیات مذکور موظف است پیشنهادهای لازم برای اصلاح قوانین را تهیه و به مراجع مربوطه پیشنهاد نماید. 

نمایندگان در اصلاح تبصره ۶ ماده الحاقی ۲۴ لایحه رفع موانع تولید با الحاق عبارت «براساس مقررات که به تایید هیات وزیران رسیده است» بعد از عبارت برخورد با متخلفان، موافقت کردند. 

بر این اساس نمایندگان با ۱۲۲ رای موافق، ۱۱ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموعه ۲۱۷ نماینده حاضر در مجلس با این تبصره موافقت کردند. 

تبصره اصلاحی ۶ ماده الحاقی ۲۴ این لایحه به شرح زیر است:

در مورد آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی که نیازمند أخذ مجوز از دستگاه‌های متعدد می‌باشند، دستگاه اصلی موضوع فعالیت، وظیفه مدیریت یکپارچه، هماهنگی و اداره امور أخذ و تکمیل و صدور مجوز را برعهده خواهد داشت و از طریق ایجاد پنجره واحد به صورت حقیقی یا در فضای مجازی با مشارکت سایر دستگاه‌های مرتبط به‌گونه‌ای اقدام می‌نماید که ضمن رعایت اصل همزمانی صدور مجوز‌ها، سقف زمانی مورد نظر برای صدور مجوز از زمان پیش‌بینی‌شده٬ توسط هیئت «مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» تجاوز نکنند.

در ایجاد فرآیند پنجره واحد، دستگاه‌های فرعی صدور مجوز موظفند نسبت به ارائه خدمات از طریق استقرار نماینده تام‌الاختیار در محل پنجره‌های واحد و یا در فضای مجازی اقدام و همکاری لازم را به عمل آورند.

ستورالعمل‌های مربوط شامل رویه‌ها و ضوابط و نحوه برخورد با متخلفان براساس مقررات که به تایید هیات وزیران رسیده استو همچنین فهرست دستگاه‌های اصلی در صدور مجوز در فعالیت‌های مختلف متناسب با شرایط توسط هیئت «مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» موضوع ماده (۳) قانون اصلاح مواد (۱) و (۶) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی تهیه و ابلاغ می‌گردد.

از تاریخ تصویب این قانون، ماده (۷۰) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه لغو می‌شود.

جزئیات چگونگی صدور مجوز کسب و کار برای دستگاه های اجرایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر