کد خبر: 259433 A

کواکبیان با اشاره به اتفاقات شیراز:

ایلنا: دبیر کل حزب مردم‌سالاری گفت: اتفاقات شیراز نشان می‌دهد عده‌ای به دنبال امنیتی‌کردن فضای انتخابات هستند و مسئولان ذیربط باید در این خصوص پاسخگو باشند.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به حمله گروه‌های خودسر در شیراز به علی مطهری گفت: معتقدم قبل از هر چیز باید ماهیت حمله‌کنندگان به مطهری را افشا کنیم تا مشخص شود آنها چه کسانی هستند چراکه مفهومی ندارد در یک نظام قانونمند چنین اتفاقاتی پیش آید.

وی افزود: بحث عناصر خودسر باید از ادبیات سیاسی ما برچیده شود، آن‌طور که بنده خبر دارم، آقای مطهری برای سخنرانی در این همایش مجوز لازم را داشته، بنابراین قابل اغماض نیست که دستگاه ذیربط بخواهد در مقابل حمله گروه‌های خودسر به مطهری به عنوان یک نماینده مجلس سکوت کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: بدون شک کسانی که اقدام به چنین فعالیت‌هایی می‌کنند، برای خود پشتوانه‌هایی قائل هستند و به واسطه همین نیز بی‌پروا اقدامات افراطی خود را انجام می‌دهند. مطهری هم‌اکنون نماینده مجلس است و حرمت ویژه‌ای دارد. علاوه بر این وی فرزند علامه شهید مطهری نیز است. هر گونه برخورد ناشایست با او در واقع توهین به جایگاه نمایندگی مطهری و خانواده او است.

کواکبیان یادآور شد: باور من بر این است که به جای محکوم کردن این اتفاق، باید ریشه‌یابی کنیم. قطعا شناسایی افرادی که دست به این کار زدند، کار دشواری برای دستگاه‌های ذیربط نیست. این عناصر شناخته شده‌اند و نام آ‌نها باید مطرح شود؛چراکه اقدامات خودسرانه آنها دهن‌کجی به قانون و جایگاه قانونی نماینده مجلس است.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری افزود: وقتی مطهری برای سخنرانی خود مجوز داشته برای مسئولین ذیربط جای تاسف است که نتوانسته‌اند، امنیت لازم را فراهم کنند. به ویژه مسئولان استان فارس که در گذشته نیز شاهد این اتفاقات در این استان و در خصوص دیگر شخصیت‌های اصلاح‌طلب بوده‌ایم. بنابراین ضرورت پاسخگویی مسئولان در خصوص این اتفاق به شدت احساس می‌شود.

وی با اشاره به نطق ناتمام مطهری در مجلس به دلیل اعتراض برخی نمایندگان گفت: قطعا اتفاق شیراز در توهین به مطهری بی‌تاثیر از اتفاق مجلس در نطق نیمه‌تمام مطهری نبوده است. ما باید نقض حقوق سیاسی شهروندان به ویژه نمایندگان مجلس را جرم‌انگاری کنیم. کسانی که در مجلس نیز چنین حرکتی را انجام دادند، خلاف قانون عمل کردند. باید با این اتفاقات برخورد لازم صورت گیرد تا در آینده همه اقدامات بر مدار قانون بچرخد، چراکه وقتی حاکمیت قانون در تمام ضوابط و معیارها رعایت شود، دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: پیشنهاد من این است که در مرحله اول٬ مسئولان استان فارس و پس از آن مسئولان ذیربط در وزارت علوم و وزارت کشور پیگیری‌های قانونی خود را داشته باشند٬ تا دیگر به دلیل مخالفت یک عده تندرو سخنرانی امثال مطهری لغو نشود. این اقدامات در آستانه سالی که قرار است انتخابات مجلس دهم در آن برگزار شود، بسیار هشداردهنده است؛ چراکه چنین برخوردهایی فضا را به سمت امنیتی شدن صحنه سیاسی کشور می‌برد و این به ضرر کل کشور است.

کواکبیان خاطرنشان کرد: ما باید بتوانیم در فضای توام با امنیت و آرامش مشارکت حداکثری مردم را داشته باشیم. اما این اتفاقات نشان می‌دهد که عده‌ای به دنبال امنیتی کردن فضای انتخابات هستند و مسئولان ذیربط باید در این خصوص پاسخگو باشند.

دبیر کل حزب مردم‌سالاری در پایان تاکید کرد: من از استاندار فارس می‌خواهم اگر از عهده نیروهای خودسر برای برقراری امنیت و حاکمیت قانون برنمی‌آید، خودش از سمتش استعفا دهد.

انتخابات مجلس علی مطهری مصطفی کواکبیان شیراز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر