خبرگزاری کار ایران

محکومیت ۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلاری دولت و مقامات آمریکا در پرونده حمله تروریستی اهواز

محکومیت ۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلاری دولت و مقامات آمریکا در پرونده حمله تروریستی اهواز
کد خبر : ۱۴۹۳۱۲۷

شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل تهران پس از رسیدگی علنی به پرونده شکایت مطرح شده در خصوص واقعه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۹۷ اهواز، دولت و مقامات امریکا را به پرداخت ۲ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار خسارت به خواهان‌های این پرونده محکوم کرد.

به گزارش ایلنا، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: در پی اقدامات دولت آمریکا در تأسیس، تقویت و ترویج گروه‌های تروریستی از جمله گروه تروریستی داعش و حرکه النضال العربیه که مجری حمله تروریستی ۳۱ شهریور اهواز در سال ۱۳۹۷ بودند، ۶۴ نفر از خانواده شهدا و مجروحین این واقعه تروریستی به استناد قانونِ اقدام متقابل علیه دولت و مقامات آمریکا مبادرت به طرح دعوای حقوقی در قوه قضاییه کردند.

در پی این شکایت، پرونده به شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین الملل تهران ارجاع و پس از رسیدگی علنی به این شکایت، دادگاه به محکومیت دو میلیارد و هشتصدو هشتاد میلیون دلاری دولت و مقامات آمریکا در حق خواهان‌ها رای داد.

در واقعه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۹۷ در اهواز، ۲۵ نفر شهید و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند.

این اقدام توسط گروهک‌های تروریستی داعش و حرکه النضال العربیه التحریر الاهواز سامان دهی و اجرا شد و به صورت رسمی نیز مورد قبول اعضای گروهک تروریستی حرکه النضال العربیه لتحریر الاهواز قرار گرفت.

پیش از این انتساب اعمال تروریستی داعش به آمریکا در دادخواست شهدای مجلس، ناصریه، حله و سامرا بر اساس اسناد منتشر شده از طرف آمریکایی‌ها و همچنین سایر مستندات و دلایل میدانی اثبات شده بود و در این پرونده نیز به همان رویه استناد شد.

در دادخواست ارائه شده به دادگاه ۶۴ نفر از آسیب دیدگان به عنوان خواهان پرونده و ۳۱ نفر از دولت و مقامات آمریکایی (اشخاص حقیقی و حقوقی) به عنوان خوانده حضور داشتند.

بر اساس رای صادره توسط شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین الملل مبلغ محکومیت دولت و مقامات آمریکایی از حیث خسارات مادی، معنوی و تنبیهی در این پرونده به شرح ذیل است:

۱- بر اساس رای صادره دادگاه از باب خسارات مادی و معنوی وارده به خواهان‌های ردیف ۱ الی ۳۲ که عزیزانشان را در این واقعه تروریستی از دست داده اند، حکم به محکومیت خواندگان به پرداخت مبلغ سی میلیون دلار به ازای هر خواهان و مجموعاَ به مبلغ نهصدو شصت میلیون دلار صادر شده است.

۲- در ضمن دادگاه برای خواهان‌های ردیف ۳۳ الی ۶۴ که متحمل خسارت و آسیب‌های جسمی جدی ناشی از اقدامات تروریستی مذکور شده اند بر اسا س رویه دعاوی متقابل از باب خسارت مادی ومعنوی حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت مبلغ بیست میلیون دلار به ازای هر خواهان و مجموعاَ به میزان ششصدو و چهل میلیون دلار صادر شده.

۳- همچنین از باب خسارات تنبیهی نیز دادگاه حکم بر محکومیت خواندگان به پرداخت یک میلیارد و دویست و هشتاد میلیون دلار در حق خواهان‌ها صادر کرده است. 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز