خبرگزاری کار ایران

در دیدار روسای گروه‌های دوستی ایران و روسیه مطرح شد؛

رضایی: اعلام آمادگی ایران برای تعامل سازنده و جدی با اعضاء بریکس در زمینه‌های مختلف

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۸۷۹۹

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، همکاری کشورها و آزادی خواهان جهان برای توقف جنایات رژیم غاصب صهیونیستی را مهم دانست و گفت: ما نمایندگان ملت‌ها نباید در برابر جنایات آشکار رژیم صهیونیستی سکوت کنیم لذا کشورهای عضو بریکس می‌توانند اقدام مشترکی برای جلوگیری از این فاجعه انجام دهند.

به گزارش ایلنا، هیأت پارلمانی ایران در حاشیه نشست مشترک اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان کشورهای عضو بریکس دیدار و گفت‌وگویی با دیمیتری واسیلینکو و ولادیمیر واسیلیف روسای گروه دوستی پارلمانی روسیه و ایران در شورای فدراسیون و دومای دولتی این کشور داشت.

ابراهیم رضایی در ابتدای این دیدار ضمن تشکر از میزبانی پارلمان روسیه در برگزاری نشست مشترک نمایندگان پارلمان کشورهای عضو بریکس، نقش مجالس دو کشور را در ارتقاء بیش از پیش مناسبات فیمابین مهم و کلیدی برشمرد و گفت: خوشبختانه ارتباطات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه روند رو به رشدی داشته و ما از تداوم این رویکرد استقبال و حمایت می کنیم.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه همچنین ضمن ابراز تسلیت و همدردی نسبت به حادثه اخیر تروریستی مسکو، این اقدام را محکوم کرد و افزود: این حادثه تروریستی و همچنین حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، ریشه در اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی دارد. زیرا هنگامی که ایران و روسیه در سوریه علیه تروریست و داعش مقابله می کردند، رژیم اشغالگر به عنوان وزارت بهداشت داعش عمل می کرد؛ آنها با انجام این حادثه، قصد انتقام شکست خود در سوریه را داشتند.

وی افزود: تهران و مسکو بیش از گذشته تهدیدات و منافع مشترک دارند لذا بر ضرورت تقویت و تحکیم همکاری و هم افزایی فیمابین تاکید داریم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همکاری کشورها و نیز آزادی خواهان جهان را برای توقف جنایات رژیم غاصب صهیونیستی مهم خواند و خاطرنشان کرد: متاسفانه کشتار مردم بی دفاع فلسطین در سرزمین های اشغالی و نوار غزه همچنان ادامه دارد و تاکنون بیش از ٣٣ هزار نفر که اغلب آنان زنان و کودکان بودند به شهادت رسیده‌اند.

رضایی افزود: ما نمایندگان ملت ها نباید در برابر این جنایات آشکار و این فاجعه بزرگ سکوت کنیم. معتقدیم، می توان میان کشورهای عضو بریکس اقدام مشترکی برای جلوگیری از این فاجعه انجام داد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی در ادامه با اشاره به ریاست دوره ای روسیه بر گروه بریکس در سال ٢٠٢٤ بر لزوم تعمیق همکاری کشورهای عضو در سطوح مختلف تاکید و بیان کرد: آمادگی داریم در چارچوب بریکس با جدیت تعاملات سازنده ای را با کشورهای عضو در زمینه های مختلف بویژه اقتصادی و پارلمانی داشته باشیم.

وی افزود: معتقدیم با استفاده از ظرفیت بریکس می توانیم برای راه اندازی سوئیفت و کانال مالی خارج از اراده غرب بهره مند شویم.

رضایی در پایان با اشاره به سفر سال گذشته رئیس جمهور کشورمان به مسکو تصریح کرد: میان روسای جمهور دو کشور توافقات خوبی در زمینه های گوناگون از جمله انرژی، حمل و نقل، دفاعی و سایر حوزه های تخصصی صورت گرفته است که از اجرایی شدن هر چه سریعتر آنان استقبال و حمایت می‌نماییم.

تاکید مقامات روسیه بر مقابله با تروریسم

دیمیتری واسیلینکو رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران در شورای فدراسیون روسیه نیز در ابتدای این دیدار با اشاره به ظرفیت های اقتصادی بریکس و تحریم کشورهای این گروه توسط مقامات کاخ سفید گفت: جمهوری اسلامی ایران در خصوص مقابله با سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا دارای تجربه ای ارزشمند می باشد که می توانیم از آن برای خنثی کردن و کاهش تحریم ها بهرمند شویم.

وی همچنین بر همکاری بیش از پیش ایران و روسیه برای توسعه و گسترش مناسبات در زمینه های مختلف تاکید کرد.

ولادیمیر واسیلیف رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران در دومای دولتی فدراسیون روسیه همچنین در دیدار با هیأت پارلمانی کشورمان ضمن محکوم کردن حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه، تروریسم بین المللی را تهدیدی علیه کشور متبوعش و جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: معتقدیم همکاری های دوجانبه می تواند برای مقابله با این پدیده شوم موثر باشد.

وی با اشاره به نشست مشترک نمایندگان مجالس کشورهای عضو بریکس در مسکو و ابراز خرسندی از عضویت کشورمان در این گروه افزود: گرایش به سمت بریکس رو به افزایش است. به همین دلیل باید فعال تر عمل کرده تا در مسائل بین المللی تاثیرگذار باشیم.

در این دیدارها که به صورت جداگانه برگزار شد، طرفین در خصوص آخرین مناسبات دو کشور در حوزه های گوناگون و استفاده از ظرفیت پارلمانی جهت تقویت و تحکیم ارتباطات فیمابین و همچنین تحولات اخیر در غرب آسیا و تداوم همکاری ها در مجامع بین المللی بویژه بریکس گفت‌وگو و رایزنی کردند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز