خبرگزاری کار ایران

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

توضیحات ضرغامی درخصوص پروژه قیطریه، مسجد نصیرالملک و کاخ گلستان

asdasd
کد خبر : ۱۴۶۴۸۴۶

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن اعلام خبر تصویب آیین نامه طبیعت گردی به انتقادات صورت گرفته پیرامون عملکرد خود درباره مسجد وکیل و مسجد نصیرالملک و کاخ گلستان پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمع خبرنگاران گفت: آیین نامه طبیعت گردی امروز در دولت به تصویب رسید، طبیعت گردی یکی از مهمترین بخش های گردشگری است که اگر سیاستگذاری درستی صورت گیرد و سرمایه گذاران درست هدایت شوند حتما اتفاق خوبی رقم می خورد. ما با دو دستگاه مهم یکی سازمان محیط زیست و یکی منابع طبیعی در واقع همکاری خیلی خوبی الان داریم؛ لازم بود در این آیین نامه جزئیات این همکاری و نحوه سیاستگذاری و دستورالعمل ها روشن شود که الحمدالله بحث خوبی در دولت صورت گرفت و به اتفاق آراء هم تصویب شد.

وی ادامه داد: آخرین آمار ما درمورد بازدید از ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی بیش از ۶ میلیون نفر بوده است، در بعضی از مراکز به قدری ازدحام جمعیت بود که ما در ها را باز کردیم، بلیط نفروختیم و صرفا جمعیت را هدایت کردیم از جمله ۱۰ هزار نفر در زمان تحویل سال در تخت جمشید که به علت تراکم زیاد با سیاستی که من ابلاغ کرده بودم که مردم در صف های طولانی منتظر نمانند این ۱۰ هزار نفر بدون بلیط آمدند.

ضرغامی خاطرنشان کرد: ما آمار نهایی گردشگران را با توجه به تعطیلات ۳ روزه عید فطر بعد از ماه مبارک رمضان اعلام می کنیم، به دلیل همزمانی ماه مبارک رمضان با ایام عید نوروز ما یک کاهش در آمار سفرها داشتیم که به نظر می رسد جبران این کاهش سفرها به دلیل ماه مبارک در ادامه تعطیلات داشته باشیم.

وی ادامه داد: امسال می خواهم سیستان و بلوچستان را به عنوان پدیده گردشگری امسال معرفی کنم، این استان با ۱۴ درصد رشد در ترددها و ۱۲۸ درصد رشد در اقامت در حالیکه تلفات جاده ای ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده واقعا یک استان برجسته بوده است. این در جواب کسانی است که می خواهند کشور را ناامن جلوه دهند، این استان را ناامن جلوه دهند. مردم اتفاقا نشان دادند بهترین عملکرد را در جذب گردشگر داخلی داشتند.

وزیر میراث فرهنگی درخصوص پروژه پارک قیطریه تصریح کرد: نامه اداره میراث فرهنگی تهران به شهرداری تهران، موضع وزارتخانه است و پروژه پارک قیطریه باید با هماهنگی کارشناس میراث فرهنگی جلو رود.

وی افزود: درباره ساخت مسجد در پارک از سال‌های قبل مواضعی داشته‌ام که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کردم اما این نظر شخصی من است و به عنوان عضو دولت بحث ما شخصی نیست. ما وظایف خود را براساس دستورالعمل‌های وزارت میراث فرهنگی انجام‌ خواهیم داد.

ضرغامی همچنین درخصوص انتقادات صورت گرفته نسبت به عملکرد وی از سوی امام جمعه شیراز درخصوص مسجد وکیل و مسجد نصیرالملک و همچنین منصور ارضی مداح پیرامون رفت و آمد گردشگران به کاخ گلستان، گفت: مسجد وکیل و مسجد نصیرالمولک زیر نظر اداره اوقاف است، راهبرد وزارت گردشگری در این مورد آن است که محیط‌های مذهبی مثل مساجد پروتکل‌ها و آیین‌نامه‌های خاص خود را دارد. اگر هیات امنای مسجد با توجه به حساسیت‌ها نتوانسته‌اند به درستی مدیریت کنند، لازم است که خودشان ورود کنند و کاری کنند که ضوابط شرعی بیشتر رعایت شود.

وی افزود: درباره کاخ گلستان درب اصلی این کاخ در میدان ارگ است، من خودم از مدت ها قبل گفته بودم که روی درب های دیگر کار کنند مثلا درب شمس العماره با جدیت و پیگیری خود من دنبال شد که بخشی از مردم بتوانند از طریق ناصرخسرو و بازارچه بتوانند وارد کاخ شود؛ احتمالا در آینده درب تکیه دولت یکی از ورودی های ما خواهد شد. ولی تصمیم گیری درمورد جایی مانند کاخ گلستان که مجموعه ای از هنر، فرهنگ، سبک زندگی و ارزش های برجسته ای که باعث افتخار همه ما اعم از اقشار مذهبی و غیرمذهبی است و نباید آن را صرفا به عنوان جایی که محل زندگی پادشاهان بوده ببینیم؛ قاعدتا تلاش همه دست اندرکاران این است که ضوابط عفاف را برای همه محیط ها اجرا کنیم. آنجا بازارهم هست، مگر فقط کاخ گلستان است؟ همانطور که در بازار حضور پیدا می کنند در کاخ گلستان هم حاضر می شوند ؛ همه چیز در کشور باهم است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز