خبرگزاری کار ایران

در دیدار مخبر با وزیر انرژی ازبکستان مطرح شد؛

تاکید بر حل مسائل بانکی و ترانزیتی ایران و ازبکستان

asdasd
کد خبر : ۱۴۵۶۲۹۳

در دیدار معاون اول رییس جمهور با وزیر انرژی ازبکستان بر لزوم تاکید بر حل مسائل بانکی و ترانزیتی میان دو کشور و نیز افزایش مبادلات اقتصادی به ۲ میلیارد دلار، تاکید شد.

به گزارش ایلنا، محمد مخبر معاو ن اول رئیس جمهور صبح امروز (سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲) در دیدار با «جورابیک میرزا محمود اف» وزیر انرژی ازبکستان با بیان اینکه سه ملاقات بین رؤسای جمهور دو کشور در دو سال گذشته نشانگر اراده و عزم جدی تهران و تاشکند در ارتقای ارتباطات همه جانبه فیمابین است، گفت: امیدواریم تعاملات اقتصادی متناسب با ارتباطات سیاسی دو کشور گسترش یابد چرا که تعاملات سیاسی با پشتوانه اقتصادی قوی پایدار می‌ماند.

وی تصریح کرد: باید موافقت نامه‌های امضا شده در حضور رؤسای جمهور دو کشور، با تلاش‌های رؤسای کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان هر چه سریع‌تر عملیاتی و اجرایی و تفاهم نامه‌های همکاری جدید در این سفر پس از تعیین اهداف و زمانبندی پیگیری شود.

مخبر با اشاره به ظرفیت‌های بسیار بالای همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه حمل و نقل و انرژی ادامه داد: دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های صنعتی، انرژی، برق، حمل و نقل و فناوری‌های روز دنیا و شرکت‌های دانش بنیان به خوبی می‌تواند زمینه‌های جدید برای همکاری‌های مشترک تعریف کند.

وی همچنین به دو خط مهم کریدوری ایران، ازبکستان و افغانستان و همچنین ایران، ازبکستان، ترکمنستان و عمان اشاره و خاطر نشان کرد: باید این مسیرهای مبادلاتی بیش از گذشته فعال شود که در این راستا اگر مسائل موجود در موافقت نامه‌های تجارت ترجیحی حل شود در توسعه روابط دو کشور و منطقه بسیار تأثیرگذار است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه حل مسائل پولی و بانکی، حمل و نقل و ترانزیت نقشی اساسی بر ارتباطات پایدار اقتصادی و فعال شدن بخش خصوصی دو کشور دارد عنوان کرد: در زمینه مالی و بانکی می‌توان با ارز ملی دو کشور تعاملات انجام شود و دلیلی برای استفاده از ارز کشور ثالث وجود ندارد که این مهم برای تقویت ارزش پول ملی ایران و ازبکستان بسیار مهم است و باید بانک‌های مرکزی دو کشور سازوکار لازم بانکی در این راستا را فراهم کند.

وی افزود: در زمینه گسترش تعاملات ترانزیتی نیز باید با فعال‌تر شدن خطوط هوایی دو کشور تعداد پروازها افزایش یابد که باید روند صدور روادید بین شهروندان و فعالان بخش خصوصی و اقتصادی ایران و ازبکستان تسهیل شود.

مخبر همچنین برگزاری نمایشگاه‌های دائمی معرفی محصولات و ایجاد صندوق سرمایه گذاری مشترک برای تضمین امنیت سرمایه گذاران را از دیگر عوامل مهم در توسعه مبادلات اقتصادی دانست که مسئولان دولتی دو کشور ضمن پشتیبانی و حمایت، قوانین لازم را تدوین و یا تسهیل نمایند.

جورابیک میرزا محمود اف وزیر انرژی ازبکستان نیز در این دیدار ملاقات‌های تاریخی رؤسای جمهور دو کشور طی دو سال گذشته را نشانگر تعمیق روابط دانست و افزود: رؤسای جمهور اسلامی ایران و ازبکستان در ملاقات‌های خود بر افزایش حجم تبادلات مالی و اقتصادی از ۵۰۰ میلیون دلار به ۱ میلیارد دلار و در آینده‌ای نزدیک به ۲ میلیارد دلار تاکید کرده اند که باید زمینه اجرایی شدن موافقت نامه‌های دو کشور فراهم شود.

وی افزود: رئیس جمهور ازبکستان دستور داده است تا در این سفر علاوه بر پیگیری موافقت نامه‌های گذشته امکانات جدید تعاملات مالی و اقتصادی با ایران بررسی و نهایی شود و ازبکستان کاملاً آمادگی دارد از ظرفیت‌های بزرگ جمهوری اسلامی در زمینه‌های فناوری، دانش بنیان، تجارت و سرمایه گذاری استفاده نماید.

وزیر انرژی ازبکستان احداث منطقه صنعتی در دو کشور را عاملی مهم در شناساندن پروژه‌های صنعتی و محصولات به مردم و بخش خصوصی برشمرد و تاکید کرد: ایران و ازبکستان می‌توانند علاوه بر رفع نیازهای داخلی خود امکان صادرات به کشورهای دیگر در منطقه را نیز فراهم کند که در این راستا باید مسائل مرتبط با تعرفه‌های گمرکی حل شود.

جورابیک میرزا محمود اف با تاکید بر ضرورت افزایش ظرفیت ترانزیتی دو کشور ادامه داد: ظرفیت جابجایی کالا بین دو کشور در حال حاضر تا ۳ هزار وسیله نقلیه است که طبق بررسی‌ها می‌تواند تا ۲۴ هزار وسیله نقلیه گسترش یابد که ضرورت دارد شرایط مناسب همکاری برای شرکت‌های بزرگ حمل و نقل دو کشور برای رسیدن به این هدف ایجاد شود.

وی با اشاره به توانمندی‌های جمهوری اسلامی در حوزه انرژی ادامه داد: در بازدید از شرکت‌های بزرگ ایرانی پیشرفت بالای صنعتی ایران قابل توجه بود و به دنبال آن هستیم تا از فناوری‌های بزرگ صنعت نفت، پتروشیمی، غذایی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان استفاده کنیم.

وزیر انرژی ازبکستان در پایان تصریح کرد: زمینه‌های جدید همکاری بین دو کشور در این سفر فراهم شده است که با تعیین اهداف، زمانبندی و شیوه‌های اجرا امیدواریم شرایط توسعه روابط بهبود یابد.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز