خبرگزاری کار ایران

| 00:57   
کد خبر : ۱۴۲۰۳۳۹
خاندوزی در نشست خبری:

کلیات لایحه بودجه امروز به همراه نامه رئیس‌جمهور تقدیم مجلس می‌شود/ پیشنهاد ضریب ۱۸ و ۲۰ برای افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در بودجه ۱۴۰۳

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان‌ این‌که با توجه به تغییر در آیین‌نامه داخلی مجلس، امسال دولت مکلف بود در دو مرحله بودجه را تقدیم مجلس کند، عنوان کرد: امروز در آخرین روز آبان‌ماه، در نامه‌ای لایحه بودجه تقدیم مجلس خواهد شد.

کلیات لایحه بودجه امروز به همراه نامه رئیس‌جمهور تقدیم مجلس می‌شود/ پیشنهاد ضریب  ۱۸ و ۲۰ برای افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در بودجه ۱۴۰۳

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیداحسان خاندوزی در نشست خبری خود با اشاره به افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه سال ۱۴۰۳ گفت: ضریب  ۱۸ و ۲۰ برای افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان‌ این‌که با توجه به تغییر در آیین‌نامه داخلی مجلس، امسال دولت مکلف بود در دو مرحله بودجه را تقدیم مجلس کند، عنوان کرد: امروز در آخرین روز آبان‌ماه، در نامه‌ای لایحه بودجه تقدیم مجلس خواهد شد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه هدف اصلی دولت کنترل تورم است، در تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۳ تلاش شد تا ارقام درآمدی بودجه به صورت واقع‌بینانه و قابل تحقق تنظیم شود. در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مجموع رشد منابع بودجه عمومی دولت قریب به ۱۸ درصد نسبت به بودجه سال جاری است. در هدف دوم به دنبال افزایش سهم درآمدهای پایدار و کاهش سهم فروش نفت در بودجه بودیم.

وزیر اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: در مجموع با افزایش درآمدهای پایدار و کاهش هزینه‌ها، کسری تراز عملیاتی بودجه پیشنهادی سال آینده نسبت به سال جاری از ۴۵۷ هزار میلیارد به ۳۰۷ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

خاندوزی درباره این‌که سازوکار ارسال بودجه چگونه خواهد بود، بیان کرد: با توجه به تغییر قانون برای تقدیم بودجه، دولت مکلف شده بود که کلیات و جداول اصلی و احکام درآمدی و هزینه‌ای را در آبان‌ماه تقدیم مجلس کند؛ البته مجلس برای تعیین تکلیف برنامه تقاضای تعویق داشت و امروز تا دقایقی دیگر بودجه ۱۴۰۳ با نامه رییس‌جمهور به مجلس ارسال خواهد شد

وی خاطرنشان کرد: امروز مرحله اول یعنی کلیات بودجه به‌ همراه نامه رسمی رییس‌جمهور به مجلس تقدیم می‌شود و همان‌طور که سخنگوی دولت اعلام کرد، رییس‌جمهور بزودی در صحن مجلس حاضر شده و توضیحاتی را پیرامون لایحه بودجه ۱۴۰۳ ارائه خواهد داد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره سامانه یکپارچه خودرو گفت: قاعده‌ای که دولت سیزدهم دارد این است که خودروساز حق افزایش قیمت خودرو را ندارد مگر اینکه صورت‌حساب‌های بررسی‌شده آن‌ها در خصوص هزینه تمام شده تولید، تأیید شود یا اینکه شورای رقابت مجوز بدهد.

خاندوزی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، درباره ثبت‌نام وام بازنشستگان و سازوکار سامانه تعبیه شده برای این کار، گفت: همان‌طور که مطلع شدید بلافاصله خود سازمان تأمین اجتماعی در رابطه با این خبر که نادرست بود و اساسا سامانه‌ای برای ثبت‌نام وام بازنشستگان راه‌اندازی نشده که فراخوانی صورت بگیرد، اطلاع‌رسانی کرد.

وی تاکید کرد: البته حل مسئله وام بازنشستگان به جهت فشارهای معیشتی در دستور کار است دولت کاملا در جریان این‌ فشارها هست و آن را لمس می‌کند که چه فشاری بر زندگی بازنشستگان عزیز ما وجود دارد.

وزیر اقتصاد و دارایی ادامه داد: تلاشی را سازمان تأمین اجتماعی انجام داده مبنی بر این که تامین اعتبار کند، به سرعت و به محض این‌که تامین اعتبار خاتمه یابد اطلاع‌رسانی آن را سازمان تأمین اجتماعی انجام خواهد داد.

خاندوزی با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم پای وعده خود برای ایجاد شفافیت ایستاده است، گفت: در حال دیدن ثمره شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی و بیرون آمدن آنها از تاریکخانه اقتصاد هستیم. امسال حدود ۱۰۰۰ شرکت صورت‌های مالی خود را منتشر کرده‌اند که امیدواریم تا پایان سال رکورد بی سابقه ۲۰۰۰ صورت مالی شرکت‌های دولتی و بخش عمومی کشور را در کدال منتشر کنیم و بانک‌های دولت و شرکت‌های زیرمجموعه دولت از این قبیل هستند.

وی افزود: در خصوص بانک‌های دولتی از مجموع ۱۲ بانکی که دولت سهامدار است، در سال ۹۷ یک بانک سود خالص شناسایی کرده و بقیه بانک‌های تحت مدیریت دولت در عملکرد یکساله خود زیان تولید کردند. در سال گذشته تمام بانک‌های تحت مدیریت دولت غیر از یک بانک سودآور شدند و امیدواریم این بانک باقیمانده نیز در پایان سال جاری وارد آستانه سودآوری شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: زیان خالص این بانک‌ها در سال ۱۴۰۰ معادل ۵۵۰۰ میلیارد تومان بود که در پایان سال گذشته به حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان سود خالص رسیده است که نشانگر بهبود شاخص‌های عملکرد، مدیریت منضبط، کاهش ریخت و پاش‌ها است.در مورد شرکت‌های دولتی نیز با اصرار دو ساله دولت منجر به اصلاح عملکرد شرکت‌ها شده است

وی گفت: از مجموع ۲۸۹ شرکت دولتی که صورت مالی منتشر کرده‌اند ۱۸۳ شرکت نسبت به سال گذشته افزایش سود داشته، ۴۸ شرکت از زیان دهی خارج شده اند، ۱۲۳ شرکت نیز از زیان انباشته خود که سالهای قبل روی هم زیان ده بوده یا کاسته شده یا صفر گردیده است. از ۷۱۱ شرکت بخش عمومی، ۳۷۶ شرکت افزایش سود داشته اند و ۷۰ شرکت زیان ده نیز سال ۱۴۰۱ از زیان دهی خارج و ۴۷۰ شرکت از زیان انباشته خود کاسته یا به مرحله سود انباشته رسیده اند. مجموعا عملکرد مدیریتی شرکت‌ها، حاکی از این است که شفافیت مالی و اصرار دولت بر انضباط و پاسخگو کردن مدیران شرکت‌های دولتی مثل چوب ادب کننده منجر به اصلاح رویه‌ها و پنهان‌کاری‌ها شده است.

خاندوزی درباره اقدامات دولت برای اجرای دستور رهبری در راستای قطع شریان‌های اقتصادی رژیم اشغالگر قدس از سوی کشورهای اسلامی عنوان کرد: لیستی را وزارت امور خارجه به وزارت صمت ارسال کرده و وزارت صمت نیز به سازمان توسعه تجارت ایران ابلاغ کرده و امروز به گمرک ایران ارسال می‌شود و ان‌شاالله انتشار عمومی آن نیز انجام خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت در خصوص سهم بانک آینده در افزایش پایه پولی و اضافه برداشت این بانک گفت: در مورد بانکهای ناتراز از جمله بانک آینده، امسال بانک مرکزی برنامه بسیار دقیقی کتبا ابلاغ کرده و امیدوار هستیم که مسیر سالهای گذشته که بر روی هم انباشت شده و اضافه برداشت های مستمر را رقم زده است، در سال ۱۴۰۲ متوقف شود.دولت در قدم اول تلاش کرد که صورتهای مالی تعیین تکلیف نشده بانک آینده را تعیین تکلیف کند و با توجه به مسئولیتی که به وزارت اقتصاد برای برگزاری مجامع این بانک داده شده بود،صورتهای مالی تایید نشده از سوی حسابرس را تهیه و در مجمع مصوب کند.در مورد اعضای هیات مدیره بانک نیز با توجه به پایان مهلت قانونی، اعضای هیات مدیره جدید معرفی شده اند.همچنین با توجه به تصویب قانون جدید بانک مرکزی که اختیارات ویژه ای را برای حل مساله بانکهای ناتراز در اختیار بانک مرکزی قرار می‌دهد، انشالله شاهد این باشیم که این روند متوقف شود؛ دولت هم بنای تسامح ندارد و مردم نباید تاوان ناکارآمدی یک بانک را بدهند.

خاندوزى درباره پیرامون جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی گفت:به موازات پیشرفت تبادلات با کشورهای همسایه، تاکید رئیس جمهور این است که باید منافع اقتصادی حاصل از دیپلماسی پیگیری شود و به همین دلیل تدابیر متعددی در حوزه تجارت و سرمایه گذاری صورت گرفته است.در این راستا بعنوان‌مشوق برای سرمایه گذاران خارجی، اعطای اقامت طولانی مدت و کاهش مبلغ سرمایه گذاری از ۲۵۰ هزار دلار به ۱۰۰ هزار دلار،  مصوبه واردات طلا و فلزات گرانبها به عنوان بخشی از سرمایه خارجی در نظر گرفته شده و در عین حا، کانال های ورود سرمایه خارجی نیز تسهیل شده است.در عین حال نرخ ارز مورد عمل برای سرمایه گذاران خارجی با کمک بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری خارجی اصلاح و ابلاغ شد.تخفیف مالیاتی برای شرکتها نیز در نظر گرفته شد تا مطالبات سرمایه گذاران خارجی از محل ارز شرکتهای مشترک ایرانی پرداخت شود و این بخش از رفع تعهد ارزی صادرکنندگان معاف شد. اعطای تخفیف به سرمایه گذاران خارجی در پرداخت عوارض گمرکی ماشین آلات وارداتی نیز در حال انجام است. راه اندازی درگاه ملی آژانس تشویق سرمایه گذاری خارجی به زبان لاتین برای اولین بار اقدام مهم دیگری است که به انجام رسیده است؛ ثمره  اقدامات مذکور این است که از ابتدای شروع به کار دولت تا پایان مهر امسال، ۸ میلیارد و ۹۸۴ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی معتبر جذب شده است؛ معتبر به این معنا که شاهد شروع به کار سرمایه گذار خارجی  هستیم.

خاندوزی درباره سرمایه‌گذاری خارجی بیان کرد: میانگین سرمایه گذاری خارجی معتبر در طول دولت سیزدهم، ۳ برابر میانگین سرمایه گذاری خارجی  ۹ سال قبل از دولت سیزدهم  است.روسیه امارات و چین در صدر کشورهایی هستند که بیشترین سرمایه گذاری را در اقتصاد ایران داشته اند.

خاندوزى در خصوص علت توقف طرح بنزین برای همه پس از اجرای ازمایشی در جزیره کیش گفت:با توجه به اینکه شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت که درگیر طرح هستند، در مورد شیوه های اجرا و توسعه و گسترش الگو در سایر نقاط کشور ملاحظاتی داشتند، این طرح متوقف شده است و در مراحل اصلاح و تکمیل قرار دارد تا مجدد در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود؛ بنابراین تا به امروز تصمیمی برای اجرایی شدن آن در کشور وجود ندارد.

سخنگوى اقتصادى دولت درباره واردات خودرو به کشور بیان کرد:۱۱ هزار خودرو وارد شده یا در آستانه ورود به کشور است.عدم تولید کافی خودرو متناسب با نیاز بازار طی سالهای پایانی دهه ۹۰ تشدید شد. تلاش دولت سیزدهم از ابتدا این بود که  تولید را به بالای یک میلیون دستگاه خودرو در سال برساند و که این هدف در سال گذشته محقق شد و امیدواریم امسال بیش از سال گذشته شاهد رشد تولید خودرو باشیم. در هفت ماهه اول سال جاری، تولید  انواع خودرو نسبت به هفت ماهه مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته و ۶۲۶ هزار دستگاه انواع خودرو تولید شده است.تولید خودروی سواری ۱۹ درصد، وانت ۴۷ درصد، کامیون کامیونت و کشنده ها ۳۵ درصد در ۷ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است و امیدواریم ناترازی عرضه و‌تقاضای خودرو که به افزایش قیمتها منجر شده، برطرف شود.همچنین از ابتدای برقراری واردات خودرو تا به امروز ۱۱ هزار دستگاه خودرو  یا وارد شده یا در آستانه ورود به کشور است که مسیرهای تشریفات قانونی را برای ترخیص گمرکی طی می کند.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
پیشنهاد امروز