خبرگزاری کار ایران

| 02:46   
کد خبر : ۱۳۹۶۰۷۲
اشرفی اصفهانی در گفت‌وگو با ایلنا:

ارزش دانشگاه به در و دیوارش نیست، به داشتن اساتید و دانشجویان نخبه و فرهیخته است

رئیس‌جمهور روند اخراج اساتید را بررسی کند

یک فعال سیاسی گفت: ارزش دانشگاه که به در و دیوارش نیست، به داشتن اساتید و دانشجویان نخبه، فرهیخته، عالم، اندیشمند، متفکر و کسانی است که باعث عزت و مقام برای دانشگاه ‌می‌شوند.

ارزش دانشگاه به در و دیوارش نیست، به داشتن اساتید و دانشجویان نخبه و فرهیخته است

محمداشرفی اصفهانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره روند اخراج اساتید دانشگاه‌ها در هفته‌های اخیر با عناوین مختلف، گفت: ارزش انسان به ایمان و علم است. آیه شریفه قرآن بیان می‌کند «یرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ»یعنی؛ ارزش یک جامعه به داشتن علما، اندیشمندان، اساتید، نخبگان، چهره‌های علمی و فرهنگی و دانشگاهی‌اش است.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: ارزش دانشگاه که به در و دیوارش نیست، به داشتن اساتید و دانشجویان نخبه، فرهیخته، عالم، اندیشمند، متفکر و کسانی است که باعث عزت و مقام برای دانشگاه ‌می‌شوند. چرا دانشگاه تهران و شهید بهشتی جایگاه بالا دارند؟ مسئله‌ای که شنیده می‌شود حرف غیرقابل قبولی است و اخراج یک واژه بسیار زشت برای دانشگاه است.

وی یادآور شد: اساتید طبق آئین‌نامه و دستورالعملی که یک دانشگاه دارد ممکن است ۱۰ الی ۱۵ سال قرارداد ببندند و با دانشگاه همکاری داشته باشند قراردادشان هم که تمام می‌شود خواه یا ناخواه کنار می‌روند، این یک بحث دیگری است. اما به کار بردن کلمه اخراج و این‌که بگویند اساتید دانشگاه‌ها را دارند اخراج می‌کنند برای کشور مایه شرم است.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: دانه دانه شنیده می‌شود فلان فرد و فلان شخص اخراج شده‌اند، اسامی را که دیدم واقعا تعجب کردم که چرا باید چنین مسئله‌ای اتفاق بیفتد. از ریاست محترم جمهور و کسانی که در این مسئله صاحب‌نظر هستند درخواست می‌شود این مسئله را که این گونه در جامعه معرفی می‌شود و بسیار زشت هم هست و باعث زیر سوال رفتن مقام علم و دانش و ارزش‌ مقامات علمی است بررسی کنند. زیرا کسانی که در این مقوله زحمت کشیده‌اند پایگاه و جایگاهی دارند که صندلی‌های تدریس دانشگاه‌ها را به دست آوردند به هیچ وجه قابل قبول نیست که با آنها این‌گونه رفتار شود. معتقدم این مسئله به صورت جد باید پیگیری و برخورد شود چراکه دشمن از همین رفتارها سواستفاده‌ می‌کند.

وی با بیان این‌که انقلاب اسلامی ما انقلاب فرهنگی بود، عنوان کرد: در کنار انقلاب فرهنگی بود که انقلاب سیاسی و اجتماعی شکل گرفت. اصل انقلاب ما فرهنگی بود. فرهنگ به دانش نخبگان و چهره‌های علمی و حوزی است، هم حوزه و هم دانشگاه باید به این مسائل دقت کنند و بهانه دست دشمن ندهند.

اشرفی اصفهانی درخصوص این که جریانی مطرح می‌کند در اتفاقات سال گذشته اساتید و یا روزنامه‌نگاران اظهارنظرهایی داشتند و این اخراج‌ها برای رفتن جامعه به سمت فضای آرامش است، آیا برخوردهای سلبی می‌تواند راهکار باشد، گفت: به هیچ وجه، اگر این مسئله باشد که اتفاقا بدتر در جامعه جای خلاء پیش می‌آورد و بحث و گفت‌وگو‌هایی پیش می‌آید. به هیچ وجه به مصلحت نیست که بگویند چون حوادث سال گذشته باعث شد دانشگاه‌ها  سر و صدا کنند دارند برخورد می‌کنند. اگر انگیزه این باشد،‌ این انگیزه، انگیزه صحیح و حرکت خوب و مطلوبی نیست. در جامعه‌ امروز ما همه مردم صاحب نظر، اندیشه و فکر هستند و به خودشان اجازه می‌دهند در مسائل روز اگر انتقادات و یا خواسته‌ای دارند آن را مطرح کنند.

این فعال سیاسی یادآور شد: دانشگاه‌های ما در همه مسائل پیشکسوت بودند. در انقلاب ۵۷ دانشگاهیان پیشتاز بودند و هرگاه دانشگاه‌ها کاری انجام می‌دادند سایر اصناف، اقشار و طبقات مردم به تبع آن‌ها حرکت می‌کردند. این رفتارهای امروز با نهاد دانشگاه قابل قبول نیست.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز