خبرگزاری کار ایران

| 07:52   
کد خبر : ۱۳۹۵۵۰۰
مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور مطرح کرد؛

پایان شهریور، آخرین فرصت برای احزاب سیاسی جهت اعلام زمان برگزاری مجامع

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور و دبیر کمیسیون ماده ۱۰ چگونگی فعالیت احزاب و گروه های سیاسی گفت: در پنجمین جلسه این کمیسیون، ۲۲ درخواست تاسیس حزب، تشکیل جبهه، بررسی مجامع عمومی و تاسیس شعب احزاب در استان ها بررسی شد.

پایان شهریور، آخرین فرصت برای احزاب سیاسی جهت اعلام زمان برگزاری مجامع

به گزارش ایلنا، عبداله مرادی در نشست خبری بعد از پنجمین جلسه کمیسیون احزاب، با تاکید بر رعایت مفاد قانون در برگزاری مجامع عمومی و تشکیل ارکان حزب در موعد و حدنصاب مقرر در اساسنامه، پایان شهریور را آخرین فرصت برای احزاب سیاسی جهت اعلام زمان برگزاری مجامع آنها برشمرد.

وی افزود: در این جلسه سه مصوبه در مورد کلیات فعالیت حزبی از جمله: نظام مند شدن تشکیل جبهه های سیاسی، چگونگی حضور احزاب سیاسی در برنامه های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و اصلاح الگوی اساسنامه احزاب، مورد تصویب قرار گرفت.

در این جلسه کمیسیون احزاب به استناد قانون احزاب مصوب سال ۱۳۹۴ مقرر داشت: متقاضیان تشکیل جبهه، فرم های مربوطه که به امضا و مهر دبیران کل احزاب متقاضی رسیده را با ذکر محدوده زمانی و نیز نوع فعالیت جبهه به کمیسیون اعلام کنند.

همچنین مصوب شد؛ جبهه های سیاسی در سطح ملی باید متشکل از احزاب ملی باشند. در همین راستا حداقل سه حزب داری مجوز سطح استانی نیز می توانند در سطح استان یک جبهه سیاسی تشکیل دهند.

مرادی همچنین با استقبال از حضور احزاب سیاسی در برنامه های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: افرادی که به نمایندگی از احزاب در برنامه های رادیویی و تلویزیونی شرکت می کنند، حتما باید از احزاب دارای پروانه فعالیت باشند.

وی اضافه کرد: در این جلسه با درخواست تاسیس جمعیت رهروان حضرت زینب(س) موافقت و درخواست اعضای هیات موسس آبادگران جهادی برای تاسیس، به تغییر نام حزب مشروط شد. همچنین تشکیل جمعیت تحول و توسعه ایرانی اسلامی به تصویب کمیسیون نرسید.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ چگونگی فعالیت احزاب و گروه های سیاسی اظهار کرد: همچنین برگزاری مجمع عمومی و انتخابات شورای مرکزی احزاب؛  جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار، جمعیت حامیان انقلاب اسلامی، حزب مشارکت های مردمی استان گیلان مورد تایید قرار گرفت و با تمدید پروانه فعالیت مجمع هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی استان قم نیز موافقت شد.

مرادی یادآور شد: در این جلسه موضوع تشکیل جبهه سیاسی با عنوان؛ حامیان مردم با حضور سه حزب مطرح و مورد موافقت قرار گرفت.

وی با تاکید بر لزوم فعالیت احزاب سیاسی در سطح استان به مثابه شاخصه ای از پیشرفت سیاسی، افزود که طبق قانون، احزاب سیاسی بایستی شعب استانی داشته باشند و لذا در جلسه پنجم کمیسیون در سال جاری پس از بررسی درخواست ها و مطابقت قانونی، تعداد ۱۵ مورد تاسیس شعب استانی مورد موافقت قرار گرفت که عبارتند از:

۱-شعبه حزب همدلی مردم تحول خواه در استان خراسان رضوی

۲-شعبه حزب آبادگران جوان ایران اسلامی در استان خراسان شمالی  

۳-شعبه مجمع نیروهای خط امام (ره) در استان خراسان شمالی

۴-شعبه حزب همدلی مردم تحول خواه در استان خراسان شمالی

۵-شعبه کانون تربیت اسلامی در استان بوشهر

۶-شعبه حزب همدلی مردم تحول خواه در استان خراسان رضوی

۷-شعبه جامعه اسلامی کارگران در استان یزد

۸-شعبه حزب نسل نو در استان اردبیل

۹-شعبه جمعیت حامیان انقلاب اسلامی در استان اردبیل

۱۰-شعبه حزب همدلی مردم تحول خواه در استان گیلان

۱۱-شعبه جمعیت حامیان انقلاب اسلامی در استان قم

۱۲-شعبه جامعه اسلامی کارگران در استان آذربایجان شرقی

۱۳-شعبه حزب اسلامی کار در استان آذربایجان شرقی

۱۴- شعبه جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی در استان آذربایجان شرقی

۱۵- شعبه کانون دانشگاهیان ایران  اسلامی در استان آذربایجان شرقی

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز