خبرگزاری کار ایران

| 18:00   
کد خبر : ۱۳۹۴۶۶۴
غریب‌آبادی:

منافقین بسیار منفور هستند و باید در قبال اقداماتشان پاسخگو باشند

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: بر این باور هستیم که غربی‌ها از گروهک‌های تروریستی به عنوان ابزار برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود استفاده می‌کنند. این گروهک‌ها از جمله گروهک تروریستی منافقین، نه‌تنها در داخل کشور از مقبولیت برخوردار نبوده بلکه بسیار منفور هستند. در همین راستا، طبیعی است در قبال اقداماتشان می‌بایست پاسخگو باشند.

منافقین بسیار منفور هستند و باید در قبال اقداماتشان پاسخگو باشند

به گزارش ایلنا، کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری العالم درباره تشکیل پرونده برای منافقین و رسیدگی به جنایات این گروهک تروریستی، تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، بازداشت حمید نوری و صدور کیفرخواست پرونده متهمان ترور حاج قاسم سلیمانی سخن گفت.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران شاید جزء معدود کشور‌هایی باشد که آماج حملات تروریستی قرار داشته و دارد، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گروهک‌های تروریستی با حمایت‌های غرب و آمریکا ایجاد شدند و بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم بیگناه را ترور کردند، ۱۷ هزار نفر، آماری است که مربوط به سال‌های گذشته بوده و اکنون دستگاه‌های ذیربط درحال بروزرسانی این آمار هستند که قطعا آمار فعلی، بیش از ۱۷ هزار نفر است که بیشتر آن‌ها از سوی گروهک تروریستی منافقین در اقصی نقاط ایران به شهادت رسیدند.

غریب‌آبادی افزود: گروهک تروریستی منافقین همانند سایر گروه‌های تروریستی، عمدتا در برخی کشور‌های غربی استقرار دارند و از حمایت آن‌ها برخوردار هستند، البته بر این باور هستیم که غربی‌ها از این گروهک‌ها به عنوان ابزار برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود استفاده می‌کنند. بایستی خاطرنشان کرد این گروهک‌های تروریستی از توانمندی و ظرفیت خاصی برخودار نیستند که بتوانند نقش حمایتی برای سیاست خارجی غرب و آمریکا و حامیان آن‌ها در خارج از کشور داشته باشند.

گروهک تروریستی منافقین را باید در مقابل اقداماتشان پاسخگو نمود

دبیر ستاد حقوق بشر ایران اظهار داشت: این گروهک‌ها از جمله گروهک تروریستی منافقین، نه‌تنها در داخل کشور از مقبولیت برخوردار نبوده بلکه بسیار منفور هستند. در همین راستا، طبیعی است در قبال اقداماتشان می‌بایست پاسخگو باشند و این یک نکته کلیدی است.

وی خاطرنشان کرد: ما تمامی گروهک‌های ترویستی را باید پاسخگو کنیم، چه گروهک‌هایی که علیه مردم ایران دست به عملیات زده‌اند و چه گروهک‌هایی که در سایر کشور‌ها هستند؛ ما اساسا با تروریسم و گروهک‌های تروریستی مخالف هستیم و برای همین از ظرفیت‌های مختلف همچون ظرفیت حقوقی و قضایی در داخل و خارج کشور و از ظرفیت سیاسی بهره خواهیم گرفت و اجازه نخواهیم داد این گروهک‌ها با اقدامات خود امنیت کشور را با مشکل مواجه کنند و آرامشی که در زندگی مردم وجود دارد را مختل کنند.

غریب‌آبادی افزود: کیفرخواستی که اخیرا صادر شده برای ۱۰۴ نفر از سران گروهک تروریستی منافقین بوده و نیز موعدی که می‌بایست وکلای خود را معرفی می‌کردند طی چند روز قبل به اتمام رسیده و دادگاه در حال حاضر مطابق قانون آیین دادرسی کیفری، از کانون وکلا درخواست معرفی وکلای تسخیری کرده و تمامی مراحل قانونی و نیز دادرسی عادلانه در این پرونده همچون سایر پرونده‌ها رعایت خواهد شد.

وی گفت: این اقدام، اولین گام نبوده و گام‌های مختلفی قبلا برداشته شده و رسیدگی به پرونده حاضر یک موضوع حائز اهمیت است و براین اساس هر حکمی که دادگاه صادر کند اجرای آن را از راه‌های مختلف پیگیری خواهیم کرد، چرا که اجرای حکم دادگاه برای دستگاه‌های ذیربط وظیفه بوده تا حکم صادره را پیگیری و آن را اجرایی کنند. در حال حاضر، پیش داوری نمی‌توان داشت و می‌بایست منتظر آغاز جلسات رسیدگی دادگاه باشیم و اولین جلسات برابر مقررات بویژه در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری بزودی آغاز خواهد شد.

برگزاری علنی دادگاه رسیدگی به جنایات گروهک تروریستی منافقین منوط به تصمیم دادگاه است

معاون رئیس قوه قضاییه گفت: برگزاری علنی دادگاه رسیدگی به جنایات گروهک تروریستی منافقین منوط به تصمیم دادگاه است و من بر این باور هستم که جلسات رسیدگی می‌بایست علنی برگزار شود، چرا که افکار عمومیِ داخل و عرصه بین‌الملل لازم است تا شاهد جنایات تروریستی منافقین باشند و با خوی وحشی و تروریستی این گروهک آشنا شوند. برداشت من این است که دادگاه به‌صورت علنی برگزار خواهد شد، چرا که این گروهک تروریستی منافقین است که درصدد پنهان‌کاری اقدامات تروریستی خود بوده، ولی جمهوری اسلامی چیزی برای پنهان کردن در مورد این گروهک و اعضای آن ندارد.

وی افزود: گروهک تروریستی منافقین مدعی است که از انجام عملیات‌های تروریستی صرفنظر کرده و تنها در قالب یک سازمان سیاسی فعالیت دارد که این دروغی بسیار آشکار است. در همین راستا، مستندات بسیار زیادی در دست است که نشان از این دارد این گروهک همچنان دست از اقدامات تروریستی خود برنداشته و مبادرت به عملیات‌های تروریستی می‌کند. برخی از اعضا و حامیان این گروهک که دخیل در اقدامات تروریستی چند سال اخیر بوده‌اند، دستگیر شده و پرونده‌هایی برای آن‌ها تشکیل شده است.

استقبال ایران از موضع دولت آلبانی درخصوص گروهک تروریستی منافقین

وی گفت: از موضعی که دولت آلبانی درخصوص گروهک تروریستی منافقین اخیرا اتخاذ کرد، استقبال می‌کنیم و البته این تصمیم کافی نیست. با این وجود، خشنود هستیم که مقامات دولت آلبانی به این باور رسیده‌اند که این گروهک، ماهیت تروریستی دارد و استقرار و حضور گروهک منافقین در این کشور در حقیقت تهدیدی علیه صلح و امنیت کشور و مردم آلبانی محسوب می‌شود. برخی مقامات سایر کشور‌های اروپایی نیز بر این موضوع صحه گذاشته و معتقدند که این‌ها ماهیت تروریستی داشته و اصولا حضور این گروهک‌ها تهدید برای امنیت و آرامش جامعه اروپا تلقی می‌شود.

کشور‌های میزبان گروهک تروریستی منافقین یا تروریست‌ها را به ایران تحویل دهند

و یا با تشکیل دادگاه به جنایت آن‌ها رسیدگی کنند

غریب‌آبادی تاکید کرد: ما از کشور‌هایی که میزبان گروهک تروریستی منافقین هستند، می‌خواهیم تروریست‌ها را از خاک خود اخراج کرده و یا برای محاکمه به جمهوری اسلامی ایران تحویل دهند و یا خودشان با تشکیل دادگاه به جنایات این گروهک رسیدگی کرده و آن‌ها را محاکمه کنند. در حال حاضر، مستندات بسیار زیادی درخصوص گروهک تروریستی منافقین در دست داریم و چنانچه این کشور‌ها دادگاهی تشکیل دهند، جمهوری اسلامی ایران مستندات را در اختیار این کشور‌ها قرار می‌دهد، همچنان که مستندات لازم را در اختیار برخی کشور‌ها قرار دادیم. تصمیماتی هم که اخیرا علیه این گروهک تروریستی اتخاذ شده، ناشی از ارائه مستندات از سوی ایران به کشور‌های مربوطه بوده است و این کشور‌ها به این نتیجه رسیده اند که گروهک منافقین ماهیت تروریستی دارد.

وی درباره این مساله که اخیرا گفته شده کانادا می‌خواهد از این گروهک تروریستی میزبانی کند، گفت من هم از طریق رسانه‌ها در جریان این خبر قرار گرفتم و خبر رسمی در این زمینه دریافت نکردم. اما خطاب من به هر کشوری است که هم‌اکنون میزبان منافقین هستند و یا بر حسب احتمال در آینده قصد میزبانی از آن‌ها را دارند؛ پیشنهاد من این است که کاملا پیشینه و ماهیت گروهک تروریستی مناقفین را بررسی کنند و اسنادی که درخصوص منافقین در کشور‌های غربی انتشار یافته را نیز به‌خوبی بررسی کنند، در این زمینه، گزارشی در سال‌های قبل از سوی موسسه رَند (RAND) درباره این گروهک تروریستی منتشر شده که دربردارنده مستندات زیادی درخصوص ماهیت تروریستی منافقین است و نکته درخور توجه این که این گزارش از سوی غرب منتشر شده است.

گفت‌وگو‌ها درخصوص تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در راستای حمایت ایران از شهروندان خود است

غریب‌آبادی اظهار داشت: در راستای گفت‌وگو‌ها و توافقاتی که بین ایران و آمریکا صورت گرفت، تصمیم بر این شد که برخی زندانی‌های ایرانی که به ناحق و با اتهامات واهی همچون دور زدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا در این کشور گرفتار شدند، آزاد شوند و تعدادی زندانی که تابعیت ایرانی داشته و دارای تابعیت مضاعف آمریکا هستند نیز مقرر شد که آزاد شوند.

وی گفت: مقارن رایزنی‌ها درخصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، گفت‌وگو‌ها و تفاهمات نیز در راستای آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در کره جنوبی انجام شد. ذکر این نکته ضروری است که منابع مالی ایران در این کشور به گروگان گرفته شده بود و این با موضوع زندانیان هیچ ارتباطی ندارد که گفته شود ایران از موضوع زندانیان برای آزادسازی دارایی‌های خود استفاده می‌کند. در واقع، هموطنان ایرانی و پول‌های ما به گروگان گرفته شده بودند. گفت‌وگو‌ها درخصوص تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در راستای حمایت ایران از شهروندان و مردم خود بوده که با اتهام‌های ناروا گرفتار شده‌اند. جزئیات و تعداد زندانیانی که آزاد خواهند شد، به زودی و به هنگام اجرای کامل تفاهمات حاصله، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 استکهلم هیچ ادله‌ای برای دستگیری آقای نوری ندارد 

غریب‌آبادی خاطرنشان کرد: باور جمهوری اسلامی بر این است که آقای نوری بیگناه در سوئد دستگیر شده و هیچ جرمی مرتکب نشده است. هنگامی که دولت سوئد مبادرت به بازداشت آقای نوری کرد، تا زمان صدور کیفرخواست بیش از یک سال و نیم به طول انجامید که این موضوع ناشی از این بود که استکهلم هیچ ادله‌ای برای دستگیری آقای نوری در دست نداشت. بازداشت آقای نوری از نظر ما در حقیقت ماهیت سیاسی دارد.

وی اظهار داشت: طی یکسال و نیم بازداشت آقای نوری، تمامی حقوق بشر ایشان از جمله حق سلامت، بهداشت، حق وکیل، دادرسی عادلانه، تماس با خانواده و ... در زندان نادیده گرفته شد. پرونده آقای نوری در حال حاضر در مراحل پایانی تجدیدنظر قرار دارد. ما از طرق رسمی به دولت سوئد گفته‌ایم که ایشان بیگناه است و می‌بایست تبرئه شود. آقای نوری نه تبعه سوئد است و نه جرمی مرتکب شده است.

جمهوری اسلامی دستگیری آقای نوری را حمایت از تروریسم تلقی می‌کند 

دبیر ستاد حقوق بشر ایران خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران دستگیری آقای نوری از سوی دولت سوئد را به نوعی حمایت از تروریسم تلقی می‌کند، چرا که در پشت پرده این موضوع گروهک تروریستی منافقین قرار دارد.

وی افزود: امیدواریم دستگاه قضایی سوئد در نهایت، موضع و تصمیم درستی اتخاذ کند و در این رابطه ما هم دست بسته نیستیم و از ظرفیت‌های خود برای اقدامات متناسب بهره خواهیم گرفت.

جلسات رسیدگی به پرونده متهمان ترور حاج قاسم در دادگاه در دست برنامه‌ریزی است

غریب‌آبادی تاکید کرد: کیفرخواست پرونده متهمان ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی چند ماه قبل صادر و به دادگاه ارسال شد و شعبه ویژه‌ای در دادگستری تهران در این زمینه در نظر گرفته شد تا روند رسیدگی را آغاز کند. در حال حاضر، فرآیند مربوطه برای محاکمه در حال طی شدن است و چشم‌انداز این موضوع این است که ظرف دو سه ماه آینده جلسات رسیدگی این دادگاه آغاز بکار کند. در این مرحله، رسیدگی به اتهامات متهمین آمریکایی از جمله ترامپ، پومپئو و مکنزی در دستورکار قرار دارد و دادگاه برابر مستندات قاطع و قانع کننده، محاکمه را شروع و عدالت را اجرا خواهد کرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز