خبرگزاری کار ایران

امیرعبداللهیان در نشستی با اصحاب رسانه مطرح کرد؛

جزئیات آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی/ میدان گازی آرش مسأله‌ای نیست که بتوان با جنجال آن را دنبال کرد/ طی روزهای آتی به ریاض می‌روم

asdasd
کد خبر : ۱۳۸۷۳۴۳

وزیر امر خارجه کشورمان گفت: علت تاخیر در آغاز به کار سفارت عربستان به دلیل مصادف شدن با عید قربان و همزمانی این تعطیلات با گرمای تابستانی در منطقه بود که این مسأله طولانی شد و به زودی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در مراسمی به مناسبت روز خبرنگار در محل وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های اصحاب رسانه و خبرنگاران، در سخنانی به برخی سوالات و مباحث مطرح شده از سوی خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ گفت.

امیرعبداللهیان در ابتدای سخنان خود ابراز داشت: دولت سیزدهم قدردان زحمات خبرنگاران و رسانه‌ها است، در دستگاه دیپلماسی تلاش و فعالیت ما بدون حضور رسانه کاملا فعالیتی ناقص و ابتر است. هر جا رسانه حضور دارد صدای گفت‌و‌گوها و توافقات و حتی صدای چالش‌ها و مشکلات ما در میز مذاکرات دوجانبه و چندجانبه خارجی بهتر شنیده می‌شود. شاید در موارد زیادی ما در میز رسمی مذاکره حرفی را نتوانیم به صراحت بیان کنیم ولی شما عزیزان در رسانه آن حرف و کلام را در رسانه شفاف و دقیق بیان می‌کنید و به کمک محدودیت‌های ما در دیپلماسی رسانه‌ای می‌شتابید و صدای شما قوی در طرف مقابل شنیده می‌شود.

وزیر خارجه تصریح کرد: امروز اگر در ایران یکی از مقامات وزارت خارجه سخنی را بیان کند در کمتر از دقیقه و ثانیه آن مطلب انتشار می‌یابد و واکنش‌ها را به صورت گسترده دریافت می‌کنیم.

وی همچنین از اظهار لطف و محبت رسانه‌ها به دستگاه دیپلماسی قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان در خصوص آزادسازی منابع ایران، گفت: از ابتدای کار دولت بنا بر این شد که ما در دو مسیر اولا بی اثر کردن تحریم‌ها و دوماً لغو تحریم‌ها گام برداریم. بخشی از این مسأله به برجام بازمی‌گردد، در برجام توافقی انجام شده و بخش‌هایی از توافق نقطه قوت مذاکرات و جمع بندی بوده است، ولی به دلیل مجموعه شرایط مذاکراتی و پیگیری‌هایی که انجام شده و همکاران من قبلا مذاکره کردند و آنچه می‌توانستند در میز مذاکره به دست بیاورند تلاش کردند، این توافق نتیجه مذاکرات یک طرف با شش طرف است در حالی که حتی اگر یک طرف با طرف مقابل بود هم طرف مقابل در مذاکره حرف‌ها و خواسته‌هایی دارد.

وی افزود: یکی از بحث‌هایی که در برجام وجود دارد این است که بر مبنای متن چند ده صفحه‌ای برجام حتی اگر برجام به صورت کامل خوب کار کند نمی‌تواند دلار را تاچ کند. حتما ما در هر نقطه‌ای از پیشرفت بازگشت طرف‌ها به برجام قرار بگیریم باید بدانیم تاچ نشدن دلار یک بخش آن با استفاده از ارزهای ملی و مکانیسم‌های چندجانبه حل و فصل می‌شود و بخش دیگر را باید در مسیر تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌ها دنبال کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ادامه داد: در مسأله زندانیان، این موضوع برای ما یک موضوع کاملاً انسانی است، ما هیچ ارتباطی بین موضوع زندانیان به عنوان یک موضوع انسانی با آزادسازی منابع خود قائل نیستیم. ما یک صورت جلسه درخصوص چگونگی تبادل زندانیان داریم و یک صورتجلسه دیگر داریم با موضوع آزادسازی منابع کشورمان.

وی تصریح کرد: گام دوم در آزادسازی اموال بلوکه شده ایران نزد انگلیس بود از قبل از پیروزی انقلاب به خاطر خریدهای تسلیحاتی مبلغی در یکی از بانک‌های بریتانیا متعلق به ایران بلوکه شده بود. ما با احتساب سود آن مبلغ توانستیم ۳۹۰ میلیون پوند از دولت انگلیس دریافت کنیم. این پول کاملا از مسیر رسمی بانکی در شرایط تحریم‌های سخت به دست ما رسید. توافق کردیم برای هر مصرفی که نیاز داریم از این پول استفاده کنیم و در نهایت در توافق ما ذکر شد کالاهای غیرتحریمی را ایران می‌تواند وارد کند. این پول به دست ما رسید و پس از دریافت آن توانستیم اعلام کنیم این اتفاق رخ داده است.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: پنجشنبه گذشته اموال و دارایی ما نزد کره جنوبی به بانکی در اروپا منتقل شد، براساس توافق ما با توجه به اینکه انتقال حجم ۶ میلیارد دلار به طور یکجا یک شوک به اقتصاد کره وارد می‌کرد، قرار بود در چند مرحله‌ منتقل شود اما در نهایت به صورت یکجا به بانکی در اروپا منتقل شد. پس از آن این مبلغ باید از وون کره جنوبی به یورو تبدیل می‌شد که این تبدیل هم یک روزه انجام نمی‌شود. پس از آن این پول به بانکی در یکی از کشورهای منطقه منتقل شود که ما در آن حساب داریم تا بتوانیم از این پول در حوزه اقلام غیرتحریمی استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه درباره اعلام خبر آزادسازی اموال ایران توسط رسانه‌های غربی گفت: ما در زمانی می‌توانستیم خبر را اعلام کنیم که مطمئن باشیم نقل و انتقال وجه انجام شده است. وقتی عازم سفر پاکستان بودم از طرف ثالثی پیام دریافت کردم که آمریکا گفته در توافق جدی هستیم و اگر تاخیری ایجاد شده مسأله فنی است و ملاحظه سیاسی نیست. ما باید کاری که انجام شده را اطلاع رسانی کنیم. این موضوع حساسیت‌های زیادی دارد. ما در مرحله‌ای از مذاکرات به توافق خیلی نزدیک شدیم. ملاحظات ما به نتیجه رسیدن کاری است که انجام می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: بحث انتقال اموال کار بزرگی است که در دولت رئیسی انجام شده و از طرف‌های واسطه قدردانیم. آمریکا هیچ طلبکاری نمی‌‌تواند بکند ما مطالبه داریم که دارایی‌های ملت ایران با نظر یک طرف و رفتار یکجانبه گرایانه بلوکه شود. اگر امروز مبلغی آزاد و به حساب ما واریز می‌شود حق ماست. اینکه آمریکا بگوید ایران عراق را اذیت می کرد تصمیم گرفتیم بخشی از پول‌ها آزاد شود نادرست است. روابط ایران و عراق راهبردی است. اما وقتی نفت و گاز و برق به کشور همسایه صادر می‌کنیم و وجوه آن به حساب ما واریز می‌شود حق مسلم ماست که از دارایی‌های خود بهره‌برداری کنیم. این ادعای آمریکا را برنمی‌تابیم.

وی گفت: اینکه ایران در مسیر دیپلماسی گام برمی‌دارد و بازگشت همه طرف ها به برجام  است بله هست و این مسیر را دنبال می‌کنیم و امیدواریم در زمانی به نقطه نهایی کار برسیم اعلام کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان و بازگشایی سفارت این کشور در تهران به سفر اخیرش به باکو اشاره کرد و گفت:  درباره اتفاق رخ داده در سفارت جمهوری آذربایجان یک اقدام شخصی بود و کوتاهی در این مسیر رخ نداده، ولی اتفاقی رخ داده است. من به آقای الهام علی‌اف گفتم از این اتفاق‌ها رخ داده و خیلی عجیب نیست که بخواهد باعث بسته شدن سفارت شود. در روزهای اخیر تیم قضایی ما به باکو سفر کرد و بخشی از تحقیقات تیم قضایی ما باید در تهران تکمیل می‌شد. این مرحله ۴۰ روز پیش باید تکمیل می‌شد و بخش دوم نیازمند تحقیقات از عوامل در باکو بود که هیأت قضایی ما در سفر به آذربایجان داشت، این مرحله از کار را انجام داد و امیدواریم بزودی شاهد صدور حکم قضایی باشیم. قوه قضائیه ما نهاد مستقلی است ولی مقامات قضایی گفتند نسبت به امنیت اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها با قدرت عمل می‌کنند و هر طرف خاطی به مجازات خواهد رسید. بعد از صدور این حکم در موضوع توسعه هر چه بیشتر مناسبات دو کشور این مانع که در مناسبات وجود دارد نسبت به رفع آن در گام‌های بعدی اقدام شود.

امیرعبداللهیان‌ درخصوص بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان گفت: علت تاخیر در آغاز به کار سفارت عربستان به دلیل مصادف شدن با عید قربان و همزمانی این تعطیلات با گرمای تابستانی در منطقه بود که این مسأله طولانی شد و به زودی انجام خواهد شد.

وی افزود: سفیر ما در عربستان همراه من در سفری که به زودی و طی روزهای آتی به ریاض خواهم داشت، به این کشور می‌آید و کار خود را آغاز خواهد کرد و سفیر عربستان هم به زودی وارد تهران خواهد شد.

وزیر خارجه کشورمان درخصوص میدان مشترک آرش و اظهارات اخیر طرف کویتی، تصریح کرد: دو بار با وزیر خارجه کویت صحبت کردم، توافق داریم که موضوع حقوقی است و باید از مسیر دیپلماسی و مذاکره حقوقی این این موضوع را دنبال کنیم. میدان آرش از سال‌ها قبل اکتشاف و عملیات در آن آغاز شد، لذا این موضوع، مسأله‌ای نیست که با جنجال و واکنش‌های رسانه‌ای بتوان آن را دنبال کرد.

امیرعبداللهیان درباره مناسبات ایران و مصر و سفر سلطان عمان به تهران و پیامی که منتقل کرد نیز اظهار داشت: ایران از بازگشت روابط ایران و مصر به بالاترین سطح استقبال کرد این موضوع را در مسیر دیپلماسی در دستورکار داریم.

وی درباره سفر رئیس جمهور به آفریقای جنوبی عنوان کرد: ایران به دنبال این است که تجار و بازرگانان و متخصصان ایرانی در کشورهای آفریقایی از تسهیلات کنسولی و شرایط اقامتی و خدماتی بهتری برخوردار شوند.

وزیر خارجه همچنین گفت: مقاومت امروز در بهترین وضعیت قرار دارد و آینده متعلق به مردم منطقه است و رژیم صهیونیستی با بحران‌های پیچیده روبرو است. سالگرد پیروزی مقاومت را به مردم لبنان تبریک می‌گویم.

امیرعبداللهیان درباره حق‌آبه هیرمند افزود: تیم ما از وضعیت آب در سد کجکی با همراهی هیأت حاکمه افغانستان بازدید کرد و منتظریم گزارش فنی تیم را دریافت کنیم و به پیگیری‌ها برای تامین حق‌آبه از هیرمند ادامه می‌دهیم. گزارش ها حاکی از خشکسالی در افغانستان و مسیر است. به طرف مقابل گفته‌ایم باید تیم ما از سرچشمه بازدید کند.

وی گفت: حضور نیروهای نظامی در منطقه خلیج فارس و در نزدیکی ایران آسیب پذیری را افزایش می‌دهد. این پیام قدرت نیست. این هیاهوها و جنجال‌ها کمکی به منطقه نمی‌کند. در سایه اعتماد و همکاری و تعاون رهبران منطقه همه مایلند نقش اصلی را در تامین امنیت داشته باشند. پیام نیروهای مسلح ما به کشورهای همسایه جز دوستی و برادری نیست. ما با قدرت از امنیت منطقه دفاع می‌کنیم و باور داریم هیچ طرفی دلسوزتر و متعهدتر از ایران در تامین امنیت منطقه نیست. 

رئیس دستگاه دیپلماسی در پایان شهادت هموطن عزیزمان و مجروح شدن تعدادی از هموطنان در عملیات تروریستی دژخیمانی که این جنایت را آفریدند گرامی داشت و افزود: طرف یا طرف‌هایی که پشت این اقدام تروریستی بودند دستگاه‌های امنیتی ایران در کشف ماجرا و به مجازات رساندن عاملان، آمران و مسببان این جنایت در قوی‌ترین حالت اقدام خواهند کرد.

در ابتدای این مراسم ناصر کنعانی ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه و خبرنگاران و فعالان حوزه پر اهمیت و پر موضوع و پر مشغله رسانه، گفت: آقای وزیر تأکید داشتند این نشست مشترک را به مناسبت روز خبرنگار داشته باشیم ولی تقارن این روز همزمان با سفر وزیر خارجه امکان آن میسر نشد.

کنعانی خاطرنشان کرد: روز خبرنگار تداعی حادثه تلخ و تراژدی اسفناک است و همزمان با حادثه تلخ تروریستی در سرکنسولگری ایران در مزارشریف است، روزی که خون پاک دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران با خون پاک خبرنگار شهید ما در هم آمیخته شد. یک بار دیگر پیوند عمیق بین دیپلماسی و عرصه جهاد و تلاش و پویایی در حوزه دیپلماسی را با عرصه تلاش برای اهداف نظام اسلامی و میهن ریشه دار تر کرد و ما را مجددا به هم متصل‌تر کرد.

وی درباره تعامل وزارت امور خارجه با رسانه‌ها عنوان کرد: این تعامل نشانگر اهمیت دستگاه دیپلماسی برای تعامل با اصحاب رسانه قائل است. در دستگاه دیپلماسی به برگزاری نشست‌های هفتگی با رسانه‌ها پایبند هستیم. تعداد خبرنگارانی که به نشست‌های ما دعوت می‌شوند، نگاه ما مشارکت حداکثری است و نگاه طیفی و جناحی نداریم و نگاه ما تعامل حداکثری با همه نگرش‌های رسانه‌ای در داخل بوده است و این را خواستیم در عمل نشان دهیم که حق هر خبرنگاری است که سؤال کند و ما هم تا حدی که منافع ملی ایجاب کند پاسخگو هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین بیان کرد: وزارت امور خارجه به همکاری صمیمانه با رسانه‌ها نیاز دارد و امیدواریم این همکاری و تعامل را همچنان داشته باشیم. ما شما عزیزان را همکار خود می‌دانیم و این مبالغه نیست و به این همکاری افتخار می‌کنیم.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز