خبرگزاری کار ایران

| 23:24   
کد خبر : ۱۳۷۶۰۸۸
عراق مدعی شد؛

ایران بدون اعلام قبلی صادرات گاز را کاهش داد

سخنگوی وزارت برق عراق مدعی شد که ایران گاز صادراتی به عراق را بدون اعلام قبلی کاهش داده است.

ایران بدون اعلام قبلی صادرات گاز را کاهش داد

به گزارش ایلنا به نقل از ناس نیوز، احمد موسی سخنگوی وزارت برق روز یکشنبه در مورد گاز عرضه شده توسط طرف ایرانی اظهار نظر کرد.  

موسی در مصاحبه‌ای گفت: "ایران وقتی دمای هوا به ۵۱ درجه سانتیگراد رسید بدون هشدار قبلی گاز را قطع کرد و ایستگاه‌های ما تبدیل به (تابوکه) شده اند، زیرا ما انجام می دهیم. بنزین کافی ندارم."

وی افزود: پمپ بنزین‌های المنصوریه، الصدر، جنوب بغداد، الرشید، التاجی، خور الزبیر و سایر جایگاه‌ها به دلیل کاهش گاز عرضه شده از سوی ایران خاموش یا محدود شده‌اند. "

موسی ادامه داد: اطلاعیه‌ای از طرف ایرانی در خصوص کاهش گاز دریافت نکردیم، بلکه کاهش تعجب‌آور بود.

وی خاطرنشان کرد: از طرف ایرانی علت کاهش گاز عرضه شده را جویا شدیم که آنها پاسخ دادند که پول ایران باید پرداخت شود.»  

روز گذشته، چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه از دولت عراق خواست که برای واداشتن آمریکا به آزادسازی فوری طلب‌های ایران بابت صادرات گاز اقدام کند.

در بیانیه رسمی چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه که روز یکشنبه (۹ ژوئیه) منتشر شده آمده که موضوع برق و کاهش تأمین آن در شرایط دشوار جوی و گرمای شدید هوا فشار شدیدی را بر شهروندان وارد کرده است.

در این بیانیه آمده، که چارچوب هماهنگی پس از بررسی و پیگیری این موضوع، از دولت عراق می‌خواهد که از طریق تماس وزارت خارجه با طرف امریکایی، دولت امریکا را به آزاد کردن فوری طلب‌های ایران بابت صادرات گاز به عراق و خودداری از استفاده سیاسی از این پرونده که بر معیشت شهروندان عراقی تأثیر منفی دارد وادار سازد.

شب گذشته، احمد موسی، سخنگوی وزارت عراق، مدعی شد که این وزارتخانه بدهی‌های خود به ایران بابت واردات گاز را به بانک تجارت عراق پرداخت کرده است.

وی اشاره کرد که سختی در رابطه با تحویل مبالغ به ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا وجود دارد و توافقی وجود دارد که کالا و نیازهای انسانی و واکسن به ایران تحویل داده شود.

سخنگوی وزارت برق عراق گفت که اکنون تلاش می‌کنیم و با ایران برای حل این مسئله پس از کاهش گاز ایران ارتباط داریم و هماهنگی سطح بالایی نیز برای جبران این کمبود با وزارت نفت داریم.

موسی اظهار داشت که ما آمادگی کامل نیروگاه‌ها و شبکه‌های توزیع را محقق کردیم و سیستم برق ما برای نخستین بار به آمار و ارقام متمایزی دست یافته بود و نیروگاه های ما در صورت عدم کاهش واردات گاز، برای فعالیت با ظرفیت خود آماده بود.

وزارت برق عراق هفته گذشته از کاهش ۵ هزار مگاواتی تولید انرژی در پی کاهش واردات گاز ایران خبر داده بود.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز