خبرگزاری کار ایران

| 09:00   
کد خبر : ۱۳۶۹۸۲۵
روزنامه الصباح گزارش داد؛

عراق به دنبال عبور از این پیچیدگی‌ها برای حل مساله پرداخت بدهی گازی به ایران

برخی نمایندگان پارلمان عراق اعلام کردند که مسئولان وزارت خارجه و برق عراق، پرونده پرداخت بدهی عراق به ایران بابت گاز را دنبال می‌کنند.

عراق به دنبال عبور از این پیچیدگی‌ها برای حل مساله پرداخت بدهی گازی به ایران

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه الصباح، بهاء النوری، سخنگوی فراکسیون دولت قانون گفت که پرداخت بدهی عراق به ایران با برخی سختی‌ها مواجه است و وزارت خارجه و برق به دنبال عبور از این پیچیدگی‌ها با طرف ایرانی است.

وی افزود که با ایران در این خصوص هماهنگی وجود دارد و این حقوقی است که عراق بابت واردات گاز برای نیروگاه‌های خود باید بپردازد.

النوری ضمن اشاره به اینکه گاز ایران کم هزینه‌تر و مناسب است، گفت که این مساله از طریق وزارت خارجه و برق حل خواهد شد.

از طرفی دیگر باسم الغریباوی، عضو کمیسیون برق و انرژی پارلمان عراق گفت که گاز ایران برای نیروگاه‌های برق عراق مهم است، عراق برای واردات گاز سالانه حدود ۱۰ تریلیون دینار پرداخت می‌کند، بنابراین ما به پرداخت بدهی‌ها برای تداوم دسترسی به گاز و تولید برق پایبند هستیم.

وی توضیح داد که هرگونه توقف ساده واردات گاز، کشور را وارد بحران برق می‌کند، از این رو در تلاشیم مساله تامین گاز را علاوه بر سرمایه‌گذاری در نیروگاه‌های گاز عکاز و المنصوریه حل کنیم تا بتوانیم بخشی از گاز نیروگاه‌های برق را خود تامین کرده و به صورت جزئی به خودکفایی برسیم.

الغریباوی افزود که پارلمان با حل همه مشکلات با کشورهای همجوار موافق است زیرا عراق به عنوان یک کشور بخش از محیط بین‌المللی است و باید از ارتباط، روابط و منافع مشترک حمایت کرد و منافع کشورمان را بر سایر منافع ترجیح دهیم.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز