کد خبر: 1339712 A

امیرعبداللهیان خبر داد:

ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان به توافق دست یافتند/ جزئیات چگونگی توافق تهران و ریاض

ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان به توافق دست یافتند/ جزئیات چگونگی توافق تهران و ریاض

به کزلرش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگویی تلویزیونی درباره توافق ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک گفت: ما در همین چارچوب پیشرفت‌های خوبی را در بحث توسعه مناسبات با همسایگان در ماه‌های گذشته شاهد بودیم. از ماه‌ها قبل ایده‌هایی در خصوص حل مشکلات با برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی مطرح بود. در جریان نشست بغداد ۲ در اردن گفت‌وگوی اولیه‌ای بین من و فرحان، وزیر امور خارجه عربستان، در محل ورودمان به اجلاس چند دقیقه‌ای انجام شد.

وی با بیان اینکه طرف سعودی تاکید داشت بر آمادگی خودش برای این که روابط به حالت طبیعی بازگردد، اظهار داشت: طبعا این مسئله یک زمینه دیگری را هم با خودش همراه کرد و آن به این برمی‌گردد که شی، رییس‌جمهور چین زمانی که قصد سفر به عربستان سعودی را داشت، ایده‌هایی را با ما در میان گذاشتند. مدیرکل سیاسی ما ملاحظاتی نسبت به مواضع منطقه‌ای ما و چین داشت که مقامات چینی را توجیه کرد گفت‌وگوهایی که شکل می‌گیرد، در چه چارچوبی می‌تواند به نفع مناسبات منطقه و کشورهای منطقه باشد.

وزیر امور خارجه ادامه با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به پکن تصریح کرد: در سفری که رئیسی به پکن داشت، در ملاقات خصوصی، رییس‌جمهور چین هم گزارشی را ارائه کردند از گفت‌وگوهایشان با مقامات عالی عربستان سعودی و از آن سفرشان و هم اینکه ایشان برای این که یک نقش میانجی را ایفا کنند، برای برون‌رفت تهران و ریاض از چالش‌ها و مشکلاتی که وجود دارد، ایده‌هایی رامطرح کردند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: رئیسی هم مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این رابطه تبیین کردند؛ نگاه دولت‌شان را نسبت به حل مشکلات با کشورهای منطقه و حرکت در مسیر گفت‌وگو و فراتر از آن، شکل گرفتن همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در منطقه بیان کردند و در نهایت قرار شد که گفت‌وگویی بین تهران و ریاض در پکن شکل بگیرد. ایده‌های مختلفی مطرح بود که این گفت‌وگو در چه سطحی انجام شود.

وی درخصوص تبادل پیام‌ها میان ایران و آمریکا و احیای برجام نیز خاطرنشان کرد: تبادل پیام‌ها همچنان در گفت‌وگوهای لغو تحریم‌ها در جریان است و در موضوع تبادل زندانیان به یک توافق در روزهای اخیر دست یافتیم و اگر همه چیز از طرف آمریکا خوب پیش برود در روزهای آینده انجام خواهد شد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ما این پرونده را یک پرونده کاملا انسانی می‌دانیم، ابراز داشت: از مارس سال گذشته در این رابطه یک سندی بین ما و طرف آمریکایی به طور غیرمستقیم به امضا و تایید رسید اما زمنیه اجرای آن اکنون فراهم شده است. از نظر ما همه چیز آماده است. طرف آمریکایی در حال هماهنگی‌های فنی خودش قرار دارد.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات لغو تحریم‌ها در وین که با وقفه‌ای چندماهه روبه‌روست، بیان کرد: ما معتقد هستیم که جمع‌بندی گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها در دسترس هست. رفع اتهام بی‌اساس از ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک مسئله مهم و یکی از خطوط قرمزمان مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه در سفر اخیر رافائل گروسی به تهران پیشرفت خوبی حاصل شد، یادآور شد: الان یک همکاری نیرومندی بین سازمان انرژی اتمی ما و آژانس جریان دارد که نتیجه این همکاری تاثیر خیلی خوبی در جمع‌بندی مذاکرات خواهد داشت.

وزیر امور خارجه افزود: من به عنوان مسئول دستگاه دیپلماسی در ارسال پیام‌ها هم به مقامات آمریکایی گفته‌ام. مقامات آمریکایی در اتخاذ تصمیم نهایی جرات و جسارت لازم را تاکنون نتوانسته‌اند از خود به نمایش بگذارند، در حالی که طرف ایرانی را عقلانیت، با ابتکار و با شجاعت، خیای شفاف در میز مذاکره غیرمسقیم ایده‌های رو به جلو را مطرح  کرده است.

به گفته امیرعبداللهیان، زمینه خوبی با توجه به آنچه گذشته است، برای رسیدن به جمع‌بندی گفت‌وگوهای طولانی ماه‌های گذشته وجود دارد. ما در مسیر دیپلماسی و مذاکره به خوبی قرار داریم و امیدواریم هر چه زودتر نتیجه‌ای که مطلوب است با رعایت کامل منافع ملت‌مان حاصل شود.

انتهای پیام/
ایران و عربستان حسین امیرعبداللهیان ایران و عربستان سعودی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر