کد خبر: 1334271 A

وزیر دفاع در دیدار با همتای عراقی:

حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در هر نقطه‌ای از جهان همراه با ناامنی و تفرقه است

وزیر دفاع جمهوری عراق با حضور در ستاد وزارت دفاع با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در هر نقطه‌ای از جهان همراه با ناامنی و تفرقه است

به گزارش ایلنا، امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی در این دیدار با درود به روح پاک همه شهدایی که در مبارزه با تروریسم و برای امنیت دو کشور و منطقه جانشان را فدا کرده‌اند، به ویژه قهرمانان این مبارزه یعنی سردار عزیر شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید بزرگوار ابومهدی المهندس گفت: جمهوری اسلامی ایران و عراق در واقع دو کشور در یک پهنه سرزمینی هستند که از یک امتداد و پیوستگی ژئوپلتیکی برخوردارند و این پیوستگی ژئوپلتیکی در برگیرنده عناصر قومی، مذهبی، فرهنگی، اقتصادی و انرژی است.

وی ادامه داد: باید سعی کنیم این پیوستگی را به عنوان عامل وحدت بین دو کشور تقویت کنیم زیرا وحدت و همبستگی دو ملت، همان نقطه قوتی است که دشمنان دو کشور قصد ضربه زدن به آن را دارند بنابراین با توجه به تلاش برخی از دشمنان برای تخریب و تضعیف این روابط، مراقبت و هوشیاری نسبت به این توطئه ها برای هر دو طرف ضروری است.

وزیر دفاع با بیان اینکه عراق از یک پیشینه تمدنی، فرهنگی، و تاریخی عظیم و عمیقی برخوردار است، اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به مسائل عراق مبتنی بر اصول حمایت از وحدت و یکپارچگی عراق، کمک به تحکیم ثبات و امنیت و توسعه، پیشرفت، رفاه و آبادانی این کشور است.
 
آشتیانی با تاکید بر اینکه روابط ایران و عراق متأثر از علقه‌ها و پیوندهایی در ابعاد مختلف است که روند روبه رشد خود را طی می‌کند، تصریح کرد: دیدارهای متعدد مقامات عالی‌رتبه سیاسی، اقتصادی و نظامی، حجم مبادلات تجاری، همکاری در حوزه انرژی و همچنین تصمیم دو کشور برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در طی روزهای آینده در بغداد و به ویژه، دیدار اخیر وزیر امور خارجه از عراق و تبادل زوار در زمان اربعین نشان دهنده استحکام مناسبات است که لازم می‌دانم در این دیدار از تلاش‌ها و اقدامات نیروهای مسلح عراق در برقراری امنیت زوار در مراسم اربعین حسینی تشکر کنم.

وی با تاکید بر اینکه حضور گروه‌های تروریستی و هسته‌های پنهان و فعال در عراق و از جمله در استان‌های مجاور با جمهوری اسلامی ایران، همچنان یک خطر بالقوه و بالفعل برای امنیت ملی دو کشور به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: ضرورت هماهنگی نظامی، اطلاعاتی و امنیتی دو کشور بیش از گذشته مضاعف شده ‌است.

وزیر دفاع با بیان اینکه آمریکایی‌ها با ترور ناجوانمردانه سرداران مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در عراق دست به جنایت بزرگی زدند، ابراز داشت: پیگیری حقوقی پرونده ترور این شهید بزرگ در دستورکار ما همچنان با قدرت ادامه دارد و قطعاً ما راه این شهداء را از طریق تقویت و تحکیم روابط نظامی ادامه می‌دهیم.

به گفته آشتیانی، تجربه ثابت کرده حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در هر نقطه‌ای از جهان همراه با ناامنی و تفرقه بوده است و این حضور در منطقه ما با هدف تضمین جریان انرژی و نیز تحکیم کمربند امنیتی رژیم صهیونیستی از طریق بحران‌های تصنعی، اختلاف و درگیری میان کشورهای اسلامی است و لذا هیچگاه این حضور به دلیل آنچه که از آن به عنوان کمک به حقوق بشر، اشاعه دمکراسی و کمک به مردم منطقه ادعا می‌شود، نیست.

وی افزود: ما آمادگی انتقال تجربیات خودمان به شما برای اینکه به استقلال و خودکفائی در صنعت دفاعی برسید، را داریم و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران با تمام توان در کنار شما قرار دارد.

در ادامه این دیدار، ثابت محمد سعید رضا، وزیر دفاع عراق با تشکر از دعوت و میزبانی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: نیروهای مسلح عراق، کشور و ملت عراق هم چنان در حال مبارزه با تروریسم و جریان‌های تکفیری داعش هستند و در این مسیر، کشور دوست و همسایه جمهوری اسلامی ایران با تقدیم خون و سلاح خود به ما کمک کرده است و ما قدردان هستیم.

وی با تایید صحبت های وزیر دفاع ایران، با یادآوری اهمیت جغرافیایی و ژئوپلتیک منطقه، لازمه ایجاد منطقه امن را تعامل و همکاری دانست و با اشاره به منافع متقابل جغرافیایی ایران و عراق به یکدیگر آن را مکمل ارزیابی و عنوان کرد: ایران قدرتمند موجب عراق قدرتمند و متقابلا عراق قدرتمند ایران قوی را به همراه خواهد داشت و این مسیر برطرف کننده چالش‌ها و بحران‌های منطقه‌ای دانست.

وزیر دفاع با اشاره به تصمیم دولت عراق برای بازسازی نیروهای مسلح عراق پس از نبرد طولانی با جریان‌های تکفیری خواستار استفاده از ظرفیت جمهوری اسلامی ایران برای همکاری های فنی، فناورانه و آموزش بین دو کشور شد.

ثابت محمد سعید رضا با اشاره به اراده کشورش برای تشکیل کمیسیون مشترک میان دو کشور به احصاء علاقه‌مندی‌ها و نیازمندی‌های طرفین و پی گیری توافقات قبلی تاکید و از برنامه های جدی دولت دانست.

وی در انتهای این دیدار، بر تقویت تعاملات و همکاری‌های بین دو کشور تاکید کرد.

وزرای دفاع دو کشور بر ضرورت همکاری فیمابین برای برقراری امنیت در حدود مرزی تاکید کردند.

این نخستین سفر دوجانبه وزیر دفاع عراق بعد از تشکیل دولت در این کشور است. 

انتهای پیام/
ایران و عراق سرتیپ آشتیانی امیر آشتیانی امیر محمدرضا آشتیانی سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سرتیپ محمدرضا آشتیانی امیر آشتیانی وزیر دفاع
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر