کد خبر: 1326694 A

زارع مطرح کرد؛

پیشنهاد برخی نمایندگان برای افزایش پلکانی حقوق/ مشخص شدن میزان افزایش قیمت سیگار

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ تاکید کرد: دولت میانگین ۲۰ درصد افزایش حقوق را برای کارکنان در بودجه در نظر گرفته اما برخی از نمایندگان معتقدند که مثلا حقوق‌های بالای ۲۰ میلیون تومان درصد کمتری افزایش پیدا کند و حقوق‌های کمتر از ۱۲ تا ۱۳ میلیون درصد افزایش بیشتری داشته باشد؛ با توجه به وجود پیشنهادات، موضوع به کارگروه مربوطه ارجاع داده شده و امیدواریم آن چیزی که بر مبنای عدالت است، مد نظر قرار گیرد و حقوق‌های پایین‌تر با توجه به نرخ تورم، افزایش بیشتری داشته باشند.

پیشنهاد برخی نمایندگان برای افزایش پلکانی حقوق/ مشخص شدن میزان افزایش قیمت سیگار

به گزارش ایلنا، رحیم زارع در توضیح جلسه کمیسیون تلفیق ایحه بودجه ۱۴۰۲ گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ به قیمت خرده فروشی، برای هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۵۰ تومان، هر نخ سیگار با نشان بین‌المللی ۱۰۰ تومان، هر بسته ۵۰ گرمی تنباکو قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان به عنوان مالیات و هر نخ سیگار وارداتی به ۸۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان حقوق ورودی دریافت خواهد شد؛ این پیشنهاد دولت در لایحه است که کمیسیون تصویب کرده است.

وی با بیان اینکه تعرفه گاز مصرفی تاسیسات گردشگری، صنایع دستی، آب درمانی، هتل‌ها مشابه تعرفه خدمات برای حمایت از بخش گردشگری و صنایع دستی شد، اظهار داشت: شرکت‌های بیمه مکلف شدند مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را صرف فرهنگ‌سازی و کاهش تصادفات رانندگی کنند، البته این مبلغ به عنوان هزینه مالیاتی قابل قبول برای شرکت‌های بیمه محاسبه می‌شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات صندوق تامین خسارات بدنی جهت تامین کسری اعتبارات دیه محکومان معسر براساس جریمه‌های غیرعمد ناشی از تصادفات با اولویت زنان معسر و مواردی که پرداخت دیه برعهده بیت‌المال است، مدنظر قرار گرفت.

زارع با اشاره به وزارت نفت تصریح کرد: برای حساب واحد خزانه و شفافیت مالی دستگاه‌های تابعه وزارت نفت در تبصره ۱۴ هدفمندی، بانک مرکزی مکلف شد تا پایان اردیبهشت سال آینده نسبت به مسدود کردن حساب‌های شرکت‌های تابعه وزارت نفت نزد بانک‌های تجاری مربوط به منابع ناشی از فروش داخلی فرآورده‌های آنها اقدام کند. همچنین منابع مانده این حساب‌ها به حساب‌های خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی منتقل خواهد شد

وی ادامه داد: در منابع ارزی تبصره هدفمندی یارانه‌ها اجازه دادیم تا با نرخ «ای. تی. اس» یا سامانه معاملات الکترونیکی تسعیر کند و منابع آن مستقیما به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در مبحث مربوط به حقوق و دستمزد، مالیات بر حقوق، موضوع هدفمندی یارانه‌ها به دلیل اینکه نیاز به کار کارشناسی بیشتر داشت به کمیته‌های مربوطه کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد، خاطرنشان کرد: کمیسیون پیشنهادات جزئی نمایندگان به لایحه بودجه را مورد بررسی قرار می‌دهیم و ان‌شاءالله تا دوشنبه هفته آینده مباحث درآمدی براساس پیشنهاداتی که کمیسیون‌ها خواهند داد، بررسی خواهیم کرد و بعد از آن وارد مباحث هزینه‌ای لایحه بودجه خواهیم شد.

زارع در اینکه احتمال افزایش حقوق کارکنان دولت در سال آینده ابراز داشت: دولت میانگین ۲۰ درصد افزایش حقوق را برای کارکنان در بودجه در نظر گرفته برخی از نمایندگان معتقدند به طور مثال حقوق‌های بالای ۲۰ میلیون تومان درصد کمتری افزایش پیدا کند و حقوق‌های کمتر از ۱۲ تا ۱۳ میلیون درصد افزایش بیشتری داشته باشد. 

وی افزود: در این بخش چند پیشنهاد است که موضوع به کارگروه مربوطه ارجاع داده شده، امیدواریم آن چیزی که بر مبنای عدالت است، مد نظر قرار گیرد و حقوق‌های پایین‌تر با توجه به نرخ تورم، افزایش بیشتری داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه درباره احتمال افزایش سقف درآمدی لایحه بودجه بیان کرد: براساس پیشنهادات در بخش درآمدی این امر طبیعی است که یک الی دو درصد سقف درآمدها افزایش پیدا کند و متناسب به آن باید برای هزینه‌ها هم تصمیم‌گیری شود. کمیسیون تلفیق تلاش می‌کند تا بودجه منطقی و عقلایی باشد، با این حال رسیدگی به مباحث مربوط به اشتغال و معیشت مردم از جمله تاکیدات کمیسیون محسوب می‌شود.

زارع درباره اینکه درآمدهای نفتی و مالیاتی در بودجه سال ۱۴۰۲ قابل تحقق است، یادآور شد: درآمدهای مالیاتی براساس بودجه ۱۴۰۱ تقریباً به صورت ۱۰۰ درصد محقق شده و در سال آینده هم بر اساس پایه‌های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرار مالیاتی، مالیات بر واردات خودرو، اخذ مالیات از اشخاص حقیقی تقریبا محقق خواهد شد. 

به گفته این نماینده مجلس، دولت نرخ ارز را در لایحه بودجه ۲۳۰۰۰ تومان گذاشته و براساس مجوزی که در سامانه معاملات الکترونیکی دادیم، باز هم درآمدهای پیش بینی شده محقق می‌شود.

وی درباره زمان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق عنوان کرد: لایحه بودجه حدودا ۴۰ روز دیرتر به مجلس تقدیم شده و آن فرصت لازم برای بررسی پیشنهادات وجود نداشته لذا ما موافقت همکاران را گرفتیم تا زمان پیشنهادات را کمتر کنیم. با این حال کمیسیون تلفیق جلسات سه تا چهار شیفته برگزار می‌کند لذا حتما در بررسی‌ها، دقت فدای سرعت نخواهد شد. 

انتهای پیام/
رحیم زارع رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه 1402 بودجه سال ۱۴۰۲ لایحه بودجه ۱۴۰۲ لایحه بودجه سال ۱۴۰۲
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر