کد خبر: 1245287 A

سخنگوی دولت:

دبیر و سخنگوی دولت به مناسب روز جهانی پناهجویان با جمعی از نخبگان، متخصصان و کارآفرینان خارجی مقیم ایران دیدار کرد و دیدگاه‌ها و دغدغه‌های آنان را شنید.

به گزارش ایلنا، علی بهادری جهرمی در این دیدار حضور نخبگان علمی و فرهنگی از کشور‌های مختلف در ایران را یک فرصت مهم عنوان کرد و گفت: هر نخبه خارجی در کشور می‌تواند به عنوان یک سفیر فرهنگی و علمی در ارائه تصویر صحیح و درست از ایران نقش آفرینی کند و پروژه ایران هراسی دشمن که به دنبال ترسیم تصویر غلط از ایران است را شکست دهد.

سخنگوی دولت زمینه‌های همکاری نخبگان ایرانی و خارجی را متعدد دانست و گفت: مردم ایران به واسطه اشتراکات تاریخی، تمدنی، زبانی، فرهنگی و اعتقادی با کشور‌های همسایه پیوند‌های عمیق و طولانی دارند و این اشتراکات باعث نزدیکی میان ملت‌های منطقه می‌شود و سیاست خارجی دولت نیز بر دیپلماسی همسایگی متمرکز شده است که امیدواریم منجر به افزایش سطح تعاملات میان مردم و نخبگان و فعالان اقتصادی شود.

دبیر هیئت دولت به رفتار خلاف حقوق بشری کشور‌های غربی با پدیده مهاجرت اشاره کرد و افزود: کشور‌های غربی در حالی مدعی حقوق بشر هستند که تصمیمات و برخورد‌های زشت و شرم آور آن‌ها نظیر انتقال مهاجران از انگلیس به رواندا را مشاهده کردیم و این نشان دهنده وجود خوی استکباری و غیرانسانی کشور‌های غربی است که باید در تاریخ ثبت گردد.

وی مشکلات موجود بر سر راه نخبگان خارجی در ایران را حل شدنی دانست و گفت: برخی از مسائل مربوط به مهاجران و اتباع به فرآیند‌های اداری و ضوابط قانونی بر می‌گردد و برخی دیگر نیز به تعاملات متقابل با کشور‌های دیگر مرتبط است که در هر دو زمینه پیگیری‌های مجدانه‌ای در حال انجام است.

دبیر هیئت دولت با اشاره به اصلاحات قانونی و اجرایی در زمینه ساماندهی وضعیت اتباع خارجی در کشور گفت: برخی مشکلات مثل مسئله تابعیت فرزندان مادران ایرانی با تصویب قانون در طی سال‌های اخیر تا حدی حل شده و برخی دیگر همچون پروانه اشتغال، امور بانکی و ... نیز از سوی دستگاه‌های مسئول در حال پیگیری است و می‌توان در ظرف یک مدت کوتاه برای آن‌ها تدبیر کرد.

بهادری جهرمی با ابراز امیدواری از تشکیل سازمان ملی مهاجرت در دولت سیزدهم افزود: اقدام مهم وزارت کشور در سرشماری اتباع افغانستانی که در طی روز‌های اخیر صورت گرفته می‌تواند به ساماندهی بهتر آن‌ها بیانجامد.

سخنگوی دولت نقش آفرینی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اجرای طرح اقامت ویژه و راه اندازی سامانه آی کانکت را مهم برشمرد و گفت: روند بررسی درخواست‌های اقامت ویژه که مربوط به نخبگان خارجی متخصص و کارآفرین مقیم ایران است باید با سرعت بیشتری دنبال شود و به سرانجام برسد.

در ابتدای این دیدار که مسئولانی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت کشور نیز حضور داشتند، ۱۵ نخبه از کشور‌های سوریه، افغانستان، ترکیه، اسپانیا و فرانسه به طرح مسائل و دیدگاه‌های خود پرداختند و رضادوست مدیرکل اتباع خارجی وزارت کشور نیز ضمن تشریح اقدامات و برنامه‌های وزارت کشور در این زمینه، به سئوالات آنان پاسخ داد.

انتهای پیام/
علی بهادری جهرمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر