کد خبر: 1243092 A

در جریان بررسی طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور؛

نمایندگان مجلس با ارجاع ماده ۲۰ طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور به کمیسیون انرژی جهت بررسی بیشتر موافقت کردند.

به گزارش ایلنا، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۲۵ خردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور با ارجاع ماده ۲۰ این طرح به کمیسیون انرژی جهت بررسی بیشتر موافقت کردند.

در ماده ۲۰ این طرح آمده است: وزارت نیرو از طریق شرکت مادر تخصصی توانیر و شرکت های ذیربط مکلف است اقدام به نصب شمارشگر (کنتور) هوشمند ساخت داخل برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پر مصرف کند و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از ایشان دریافت کند. وزارت نیرو مکلف است ظرف دو ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون برنامه تعویض و نصب کنتورهای هوشمند برق را به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه کند و هر سه ماه یکبار نیز گزارش عملکرد آن را به این کمیسیون ارائه کند.

محمدباقر قالیباف در خصوص ارجاع این ماده به کمیسیون انرژی جهت بررسی بیشتر، گفت: بحثی مطرح است که در رابطه با هوشمند کردن شمارشگرها دولت می خواهد هزینه آن را از صاحب شمارشگر یعنی کشاورز بگیرد. به چه دلیل باید هزینه را کشاورز بدهد. این کاری است که دولت به آن نیاز دارد بنابراین با توجه به ابهاماتی که در این ماده وجود دارد لازم است جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

همچنین نمایندگان در بررسی این طرح با ماده ۲۱ آن با ۱۷۹ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

براساس ماده ۲۱؛ لایحه قانونی بخشودگی بهای برق مشترکین خانگی کم مصرف مصوب ۸ /۱۲ /۱۳۵۷ و اصلاحات بعدی آن و لایحه راجع به اجازه تعیین نرخ برق برای مصارف خانگی، صنعتی، کشاورزی و سایر مصارف مصوب ۲۰ /۵ /۱۳۶۰ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون نسخ می شوند.

انتهای پیام/
برق صنعت قانون کمیسیون انرژی لایحه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر