کد خبر: 1234072 A

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور:

معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر ریاست‌جمهوری، نقش روابط عمومی برای تحقق «دانشگاه مسئله‌محور» را کلیدی دانست و تاکید کرد: اگرچه مشارکت فعالانه نهاد علم در نظام حکمرانی نیازمند مسئله‌محوری دانشگاه‌هاست اما این کنشگری بدون توسعه فعالیت‌های رسانه‌ای و عملکرد حرفه‌ای روابط عمومی‌ها به نتیجه مطلوب منتج نخواهد شد.

به گزارش ایلنا، عباس هنرمند در آیین اختتامیه نخستین جشنواره روابط عمومی واحدهای دانشگاه تهران، بر اهمیت نقش روابط عمومی مراکز علمی دانشگاهی تاکید کرد و با اشاره به بخش ویژه این جشنواره که با عنوان «دانشگاه مسأله‌محور» برگزار شد، گفتمان رئیس‌جمهور در حوزه دانشگاه‌ها را ناظر بر «دانشگاه مسئله محور» دانست و گفت: دانشگاه مسئله‌محور تلاش می‌کند برای حل مشکلات جامعه و همچنین رفع آسیب‌ها در حوزه حکمرانی به ارائه راهکار بپردازد.

وی با بیان اینکه دانشگاه مسأله‌محور هم در شناسایی مسائل کشور و هم در ارائه راه‌حل می‌تواند نقش‌آفرینی کند و روابط عمومی‌ها در هر دوی این حیطه‌ها می‌توانند تسهیل‌گری کنند، اظهار داشت: دغدغه رئیس‌جمهور که در روز ۱۶ آذر هم مطرح کردند این است که دانشگاه باید اتاق فکر دولت باشد، اینکه مکانیسم این مسأله چه باشد، بخشی از آن به ابتکار عمل و خلاقیت روابط‌عمومی‌ها بازمی‌گردد.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور با ذکر نمونه‌هایی از چالش‌ها و مشکلات پیش‌روی کشور و دغدغه‌های دستگاه اجرایی، ایفای نقش مراکز علمی و دانشگاهی را در این حوزه‌ها گره‌گشا دانست و تصریح کرد: دولت عمیقا تمایل دارد از نگاه علمی دانشگاه در موضوعات مختلف و مسائل مهم کشور استفاده کند. برای این کار نیاز است اولاً دانشگاه به یک نظام تشخیص و صورتبندی مسائل کشور دست پیدا کند و در درجه دوم، باید ارتباطی مستمر، ساختارمند و موثر میان دانشگاه و دولت بوجود بیاید.

هنرمند راه‌اندازی میز «دانشگاه-دولت» در مراکز دانشگاهی کشور و راه‌اندازی سامانه سرآمدان برای ارتباط دولت با شبکه نخبگانی کشور در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری را دو اقدام مهم در حوزه تسهیل‌گری ارتباط دولت با نهاد علم خواند و خاطرنشان کرد: معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور نیز آمادگی دارد بیش از گذشته در این زمینه ایفای نقش کرده و در راستای تقویت این ارتباط گام بردارد.

وی نقش روابط‌عمومی مراکز علمی و دانشگاهی در انعکاس دستاوردهای علمی و پژوهشی کشور را به جامعه  نقشی خطیر دانست و ابراز داشت: در روزهایی که مردم بیش از همیشه در معرض اخبار تلخ و ناامیدکننده هستند، انعکاس حرفه‌ای اخبار و دستاوردهای تحقیقات و نوآوری‌های علمی می‌تواند منجر به امیدآفرینی در جامعه شود.

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور تحقق این امیدآفرینی را مستلزم ارتباط وثیق تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی با دغدغه‌های مردم و جامعه دانست و بیان کرد: روشن است که نباید این تلقی در ذهن مردم وجود داشته باشد که اصحاب علم و اساتید دانشگاه در جزیره‌ای مجزای از جامعه و مسائل روز به تولید علم لاینفع می‌پردازند.

هنرمند ادامه داد: بعد از اصلاح جهت‌گیری نهاد علم به سمت مسئله‌محور شدن، این روابط عمومی‌ها هستند که با انگاره‌سازی اصولی و عالمانه از دستاوردهای دانشگاهیان، می‌توانند اذهان عمومی را معطوف به این اخبار امیدآفرین کنند.

وی انعکاس دغدغه‌ها و مسائل دانشگاهیان به دولت و شخص رئیس‌جمهور و همچنین تقویت ارتباط دانشگاه و دولت را حائز اهمیت خواند و یادآور شد: پیشنهاد می‌کنم روابط عمومی مراکز دانشگاهی کشور، بخش خاصی را در سایت دانشگاه‌ها با عنوان «ارتباط با رئیس‌جمهور» یا «جهت اطلاع رئیس‌جمهور» ایجاد کنند تا دستاوردها و نتایج پژوهش‌ها یا اظهارنظرهای خردورزانه دانشگاهیان درباره مسائل و مشکلات کشور در این بخش درج شود و روابط عمومی دانشگاه‌ها نیز این موارد را به صورت متمرکز به معاونت ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور جهت انتقال به ایشان منعکس کنند.

به گفته معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهور، اگر فضای تعامل مستمر بین دفتر رئیس‌جمهور و مجموعه دانشگاه‌های کشور ایجاد و روابط عمومی دانشگاه‌ها در زمینه بسترسازی برای انتقال دغدغه مفاخر و استادان دانشگاه به رئیس‌جمهوری نقش‌آفرینی کند، بخشی از مشکلات دانشگاه و جامعه حل می‌شود.

هنرمند افزود: از طرف دفتر رئیس‌جمهور این آمادگی وجود دارد که این تسهیل‌گری را با مجموعه دانشگاه‌ها و روابط‌عمومی‌ها برقرار کنیم و از دل آن به یک جریان تولید محتوای مستمر و امیدبخش که باعث قوت قلب مردم است، دست یابیم.

انتهای پیام/
عباس هنرمند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر