کد خبر: 1234066 A

محسنی اژه‌ای:

رئیس قوه قضائیه امروز یکشنبه در ادامه بازدیدهای میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه) بازدید به عمل آورد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در جریان این برنامه از هر چهار شعبه بازپرسی و دفاتر اجرای احکام و اظهارنظر دادسرای فرهنگ و رسانه بازدید به عمل آورد و از نزدیک، نحوه رسیدگی به پرونده‌ها را مورد ارزیابی قرار داد.

بررسی میزان ورودی، موجودی و مانده پرونده‌ها در شعب بازپرسی داسرای فرهنگ و رسانه و اعمال دقت نظر در آمارهای ناظر بر پرونده‌های این شعب در راستای ساماندهی مقوله آمار، ثبت و ارجاع پرونده‌های قضایی و همچنین نوع رابطه و برخورد بازپرسین با اهالی فرهنگ و رسانه یکی از بخش‌های مهم بازدید رئیس قوه قضائیه از دادسرای ناحیه ۳۵ بود.     

رئیس قوه قضائیه در راستای تهیه و تدوین دقیق آمارهای مرتبط با پرونده‌های قضایی و همچنین تعبیه سازوکاری به منظوری جلوگیری از هرگونه آمارسازی در فرآیندهای قضایی، دستورات مشخصی را خطاب به مسئولان قضایی از جمله معاون اول قوه قضائیه  صادر کرده است.

«بررسی و مطالعه موردی برخی از پرونده‌های قدیمی در قسمت بایگانی»؛ این بخش دیگری از بازدید محسنی اژه‌ای از شعب بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه بود.

وی در همین زمینه دستورات مشخصی را برای اتقان و تسریع در رسیدگی‌ها خطاب به مسئولان ذی‌ربط در دادسرای ناحیه ۳۵ صادر کرد.

در جریان بازدید رئیس دستگاه قضا از شعبه ۴ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، بازپرس مستقر به تشریح مفاد و جزئیات یکی از پرونده‌هایی پرداخت که برای آن قرار منع تعقیب صادر شده بود؛ محسنی اژه‌ای پس از استماع مفاد قرار منع تعقیب صادره، توصیه‌هایی تخصصی و کاربردی را خطاب به این بازپرس ایراد کرد.

«اقدامات و مواضع شما قابل دفاع و منصفانه است و ما که در زمره رسانه‌های منتقد قلمداد می‌شویم، رویکرد شما در بسیاری از موارد را مثبت می‌دانیم»

این جمله‌ای بود که مدیرمسئول یک رسانه شناخته شده خطاب به رئیس قوه قضاییه مطرح کرد؛ این شخص که برای پیگیری روند پرونده‌اش در دادسرای فرهنگ و رسانه حاضر شده بود، گفت: استقلال دستگاه قضایی و تاکید شما به عنوان رئیس قوه قضائیه  بر این مهم، موضوع بسیار حائز اهمیتی است. 

وی خطاب به این مسئول رسانه‌ای اظهار داشت: همه ما ملزم به حرکت در مسیر قانون هستیم و باید توجه داشت که نقد منصفانه با تخریب تفاوت دارد.

رئیس قوه قضائیه هنگام بازدید از یکی از بخش‌های دادسرای فرهنگ و رسانه پیرامون نحوه و سازوکار رصد مطالب منتشره در مطبوعات، خبرگزاری‌ها، نشریات و فضای مجازی سوالاتی را از متصدی مربوطه مطرح کرد.  

محسنی اژه‌ای در جریان بازدید از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه) طی سخنانی در جمع قضات و کارکنان این دادسرا ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی، تصریح کرد: تاریخ افتخارآمیز انقلاب اسلامی از زمان آغاز نهضت حضرت امام خمینی(ره) سرشار و مشحون از ایثارگری‌ها و جانفشانی‌های جوانان و مردمان غیور و دلیری است که در راه دفاع از اسلام و ایران اسلامی از نثار جان‌های عزیز خود هراسی نداشتند و مخلصانه جهاد ‌کردند.

وی با تقدیر از اقدامات قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ و رسانه که علی‌رغم حجم بالای کار در این واحد قضایی، امور و رسیدگی‌ها را به شکل مطلوب پیش می‌برند، بر رفع مشکلات و مسائل آنها در حوزه‌های مختلف تاکید و خاطرنشان کرد: صعوبت و سنگینی کار در دادسرا بسیار زیاد است و من این موضوع را از نزدیک لمس کرده‌ام؛ همچنین حجم کار در دادسرای تهران نیز با هیچ استان دیگری قابل قیاس نیست.

رئیس دستگاه قضا ارتقای روزآمد دانش و آگاهی را یکی از ملزومات اصلی برای قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ و رسانه دانست و ابراز داشت: جنس و محتوای کار فرهنگی و رسانه‌ای که دائماً سیر تحولی و دگرگونی دارد، اقتضاء می‌کند که برای رسیدگی به پرونده‌های این حوزه نیز به دانش و آگاهی‌های روز مجهز باشیم.

«علاوه بر علم، برخورداری از حلم و صبوری نیز از ضروریات است»؛ این توصیه مهمی بود که محسنی اژه‌ای خطاب به قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ رسانه مطرح کرد و بهره‌مندی از علم در کنار حلم را برای همه قضات بویژه قضات دادسرای کارکنان ضروری دانست.

وی این نکته را هم خطاب به بازپرس‌ها و دادیاران دادسرای ناحیه ۳۵ متذکر شد که باید تصمیمات و اقداماتشان از جمله صدور قرارهایی که دارند متضمن و دربرگیرنده جنبه‌های آموزشی باشد و این آموزنده بودن در احکام، الفاظ و انشاء قاضی متبلور باشد.    

«پرهیز از یکسویه‌نگری به مقوله‌هایی نظیر آزادی، شفافیت و رعایت حقوق افراد»؛ این توصیه مهم دیگری بود که رئیس قوه قضائیه خطاب به بازپرس‌ها و دادیاران دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کرد.

محسنی اژه‌ای در همین زمینه با تبیین و تشریح مقوله آزادی و حدود و ثغور آن در راستای مصالح عمومی و منافع جمعی بیان کرد: آزادی نباید حقوق عمومی و خصوصی افراد جامعه را مخدوش کند؛ آزادی باید با قیوداتی همراه باشد.

وی ضمن اشاره به مصادیق و موضوعاتی که بیّن‌الرشد و بیّن‌الغیّ هستند و در حق بودن یا گمراهی آنها شک و تردیدی وجود ندارد؛ توجه قضات دادسرای فرهنگ و رسانه را به مصادیق و موضوعاتی جلب کرد که وضوح و روشنی تخلف یا جرم بودن آنها برجسته نیست و بر همین اساس، یادآور شد: در مواردی، مشخص نیست که آیا اقدام یک فرد مصداق توهین و نسبت دادن یک امر وهن‌آور به شخصی دیگر محسوب می‌شود یا خیر؟ یا اینکه انتشار یک سند در زمره مصادیق افشای اسرار مردم است یا خیر؟ در چنین مواردی قضات دادسرای فرهنگ و رسانه باید بیش از پیش جانب احتیاط را رعایت کنند و بیشتر بر مشورت گرفتن از اهالی فن، خبرگان و متخصصین امر تکیه کنند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به جوانب حقوقی و اجتماعی جرائمی نظیر نشر اکاذیب و توهین به دیگری یادآور شد: گاهی فردی علیه شخصی اقدام به نشر اکاذیب می‌کند، گاهی نیز فردی به دیگری توهین می‌کند و با این عمل خود، قبح امری را در جامعه می‌شکند و سبب تحمیل آسیب اجتماعی و روانی به مردم می‌شود.

محسنی اژه‌ای با تبیین و تشریح فلسفه وجود و حضور هیأت منصفه درجرائم مطبوعاتی و رسانه‌ای، عنوان کرد: برخی از موضوعات حوزه فرهنگ و رسانه تخصصی است لذا برای رسیدگی به پرونده‌های این حوزه، بهره‌گیری از نظرات متخصصین و صاحبنظران قشرها و صنوف مختلف در زمره ضروریات است؛ بر همین مبنا، در فرآیند دادرسی پرونده‌های حوزه فرهنگ و رسانه نقش خبرگان و اهالی فن در قشرها و صنوف مختلف و مساعدت آنها به قضات در امر انطباق مصادیق با موضوع قانون بسیار برجسته و حائز اهمیت است.

وی این نکته مهم را نیز به بازپرس‌ها و دادیاران دادسرای ناحیه ۳۵ یادآور شد که مشورت گرفتن قاضی از خبرگان و متخصصان حوزه‌های گوناگون در امر رسیدگی به پرونده‌ها در راستای اتقان آراء و احکام و قرارهای صادره، منافاتی با استقلال قضات ندارد. 

«توجه به مقتضیات زمان ، شرایط و مستندات موجود در امر رسیدگی به پرونده‌ها» توصیه دیگر رئیس قوه قضائیه خطاب به قضات و کارکنان دادسرای فرهنگ و رسانه بود؛ محسنی اژه‌ای در همین رابطه متذکر شد که تأخیر در رسیدگی به پرونده‌ها آفات و ضررهای زیادی را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از افراط و تفریط در رسیدگی‌های قضایی گفت: فهم قانون، تشخیص موضوع، انطباق حکم با موضوع، روش بررسی مسئله و نحوه تبیین حکم از ملزومات امر قضاوت است و توجه به این شاخصه‌ها و تدبیر در قبال آنها در دادسرای فرهنگ و رسانه نیز از اهمیت خاص و ویژه‌ای برخوردار است.

در جریان بازدید رئیس قوه قضائیه از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه)، علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران و دلفانی، معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه نیز حضور داشتند.

علی‌ القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این جلسه اظهار داشت: تمام تلاش همکاران ما در دادسرای فرهنگ و رسانه این است که همسو با نگاه و تاکیدات رئیس قوه قضائیه، همواره بر مدار حق، قانون و شرع حرکت کنند، فراتر از قانون تصمیم نگیرند و در میان مردم و اصحاب رسانه اعتمادسازی داشته باشند.

وی حمایت از گزارشگران فساد و منتقدین دارای نقدهای سازنده را از جمله محورهای در دستورکار این دادگستری دانست و تصریح کرد: دادسرای فرهنگ و رسانه در مواردی که آبرو و حیثیت فردی بدون دلیل و بی‌جهت مورد خدشه قرار می‌گیرد، در چهارچوب قانون و به شکلی که اعتماد مردم به دستگاه قضایی صدمه نبیند، تصمیم‌گیری می‌کند.

دلفانی، معاون دادستان و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه نیز در این جلسه با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی موجودی پرونده این دادسرا از ۱۰۵۹ فقره در شهریور سال ۹۹ به ۵۲۷ فقره در اردیبهشت سال جاری خاطرنشان کرد: میزان ورودی پرونده به دادسرای فرهنگ و رسانه در سال ۱۴۰۰ کاهش ۱۷ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ داشت.

وی با اشاره به ارسال ۲۷۰ پرونده در سال ۱۴۰۰ به شورای حل اختلاف ابراز داشت: ۲۱ درصد از پرونده‌های ارجاعی دادسرای فرهنگ و رسانه به شورای حل اختلاف در سال گذشته، منجر به صلح و سازش شد.

به گفته سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه، در حال حاضر هیچ فرد زندانی اعم از بازداشتی یا محکومیت قطعی، در میان مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‌ها وجود ندارد.

علاوه بر دیدار بدون واسطه با مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی، آسیب‌شناسی از روندها و فرایندهای موجود در مراکز و مراجع قضایی یکی از اصلی‌ترین اهداف محسنی اژه‌ای از بازدیدها و سرکشی‌های خود از واحدهای قضایی است؛ این مهم در جریان بازدید امروز رئیس قوه قضائیه از دادسرای ناحیه ۳۵ نیز مورد توجه بود و رئیس قوه قضائیه  با نگاهی تخصصی و موشکافانه، روندهای موجود در این واحد قضایی را مورد ارزیابی قرار داد.

انجام بازدیدهای میدانی و سرکشی از مراکز و مراجع قضایی اعم از دادگستری‌ها، دادسراها، زندان‌ها و سایر سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی یکی از رویه‌های مدیریتی حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در منصب ریاست دستگاه قضا است و وی علاوه بر سفرهای استانی و بازدیدها و سرکشی‌هایی که در جریان این سفرها از مراکز و مراجع قضایی انجام می‌دهد، تاکنون در تهران علاوه بر بازدید امروز از دادسرای ناحیه ۳۵ (فرهنگ و رسانه)، از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر، از دادسرای ناحیه ۲ تهران (مستقر در سعادت‌آباد)، دادسرای کارکنان دولت (ناحیه ۲۸ تهران)، دادگستری شهرستان قدس، دادسرا و دادگستری شهرستان قرچک، مجتمع قضایی قدس تهران، دادسرا و دادگستری شهرری و همچنین شعب کشیک دادسراهای نواحی ۳، ۱۶، ۲۷ و ۳۴ تهران بازدید داشته و از نزدیک در جریان نحوه خدمت‌رسانی به مردم و مراجعه‌کنندگان قرار گرفته و علاوه بر گفت‌وگو با قضات و کارکنان این مجتمع‌های قضایی، برای حل مشکلات تعدادی از مراجعه‌کنندگان دستورات مقتضی را صادر کرده است. 

انتهای پیام/
محسنی اژه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر