کد خبر: 1228040 A

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به بررسی پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در اسفند ماه ‍۱۴۰۰ بخش صنعت و معدن پرداخت.

به گزارش ایلنا، در چکیده این گزارش آمده است: تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل‌های خرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به دلیل تأثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش‌های دیگر اقتصاد، به عنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می گیرد. مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به صورت ماهیانه شاخص تولید، فروش و قیمت شرکت‌های بورسی را محاسبه می‌کند.

در این گزارش ذکر شده است: اهمیت این شاخص به‌روز، برای اقتصاد ایران که تحولات زیادی دارد بیشتر خواهد بود، زیرا بازخورد شوک‌های وارده به اقتصاد ایران و واکنش‌های سیاستگذاران باید در تواتر کمتر از فصل مورد رصد قرار گیرد؛ این درحالی است که آمار رسمی بخش حقیقی به صورت فصلی و با تأخیر ارائه می‌شود.

در این گزارش تصریح شده است: طی اسفند ماه ۱۴۰۰، شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۸/۵ درصدی، نسبت به ماه قبل با کاهش ۰/۴ درصدی و در مجموع در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ با کاهش ۱/۹ درصدی مواجه شده است. در این ماه ۱۱ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید و ۴ رشته فعالیت افزایش اندکی در شاخص تولید داشته‌اند. رشته فعالیت‌های «خودرو و قطعات» و «شیمیایی (به جز دارو)» با اختلاف چشمگیر بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته‌اند. همچنین شاخص تولید شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۴۱/۷ درصدی، نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۳/۶۶/۱۳ و در مجموع در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ با افزایش ۶/۲ درصدی مواجه شده است.

در گزارش دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است: طی اسفند ۱۴۰۰، شاخص فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۵/۷ درصدی، نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۳ درصدی و در مجموع در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ با افزایش ۰/۶ درصدی مواجه شده است. در این ماه رشته فعالیت‌های «شیمیایی (به جز دارو)»، «فلزات پایه» و «خودرو و قطعات» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش و رشته فعالیت «تجهیزات برقی» بیشترین سهم را در بالا نگه داشتن شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل داشته‌اند. همچنین شاخص فروش شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۳۳/۶ درصدی، نسبت به ماه قبل با افزایش ۸۳/۶ و درمجموع در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ با کاهش ۱۵/۴ درصدی مواجه شده است.

در این گزارش تاکید شده: در اسفندماه ۱۴۰۰ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی ۱/۳ درصد افزایش یافت، رشد نقطه به نقطه آن به ۴۶/۸ درصد رسید و همچنین، میانگین سالیانه شاخص قیمت ۸۸/۸ درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام/
مرکز پژوهش های مجلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر