کد خبر: 1155923 A

سردار جلالی:

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور از تهیه طرح جامع پدافند زیستی نیروهای مسلح خبر داد و گفت: مراحل تصویب و ابلاغ این طرح در حال نهایی شدن است که ساختار جدید و منسجمی به رویکرد پدافند زیستی در نیروهای مسلح با تعریف کارکردها و ماموریت‌ها خواهد بخشید.

به گزارش ایلنا، سردار غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بازدید از قرارگاه شهید زین الدین وابسته به سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: سازمان سپند در حوزه پدافند زیستی اقدامات بسیار خوب و ارزشمندی انجام داده است که با کمک این سازمان، ظرفیت‌های فنی و تخصصی از نظر آزمایشگاهی و ساخت تجهیزات پدافندی در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های خوبی را تجربه کرده است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: با همراهی وزارت دفاع و سازمان سپند در حوزه پدافند شیمیایی و ساخت تجهیزات مورد نیاز کشور و دستگاه‌های اجرایی بیش از ۵۰ شهر به بسته‌های تجهیرات پدافند نوین CBRNE تجهیز شده و مرحله دوم تحویل این بسته‌ها نیز امسال اجرایی خواهد شد که نیازمند مساعدت و همراهی سازمان سپند و وزارت دفاع است.

سردار جلالی خاطرنشان کرد: برای ۳ شهر، تهران، بوشهر و اصفهان نیازمند بسته پدافند نوین و برای چند شهر دیگر هم نیازمند تجهیزات رفع آلودگی و اورژانس پدافند نوین هستیم که در این زمینه سازمان سپند از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در طراحی و ایجاد آزمایشگاه‌های ایمنی زیستی برای بخش دامپزشکی کشور هم می توان از ظرفیت سازمان سپند استفاده کرد.

سردار جلالی با بیان اینکه با توجه به نقش نیروهای مسلح در مقابله با تهدیدات زیستی، با چالش اساسی در زمینه استاندارها، آیین نامه‌ها و الزامات رو به رو هستیم، توضیح داد: استانداردهای حوزه پدافند غیرعامل در حوزه نظامی باید متناسب با سطح تهدید و سطح ایمنی مورد نیاز باشد و این یک اشتباه راهبردی است که ما الزامات این بخش را با استاندارهای دیگران گره بزنیم.

وی تصریح کرد: ما در حوزه تدوین استانداردهای و الزامات هیچ کمبود دانشی و فنی نداریم و چه بسا استاندارهای پدافند زیستی نیروهای مسلح بسیار پیشرفته‌تر از استاندارهای بین المللی باشد. در حالیکه ما درگیر استانداردهای خارجی هستیم که اساسا نمی توانند پاسخ کار ما را بدهند. پرداختن به استاندارد بومی نیاز ضروری و جدی است که باید به آن پرداخت و در لایه امنیتی نیز باید سطحی از استاندارد را تعریف کنیم که در برابر تهدیدات پایدار باشد.

سردار جلالی همچنین از تصویب نظام جدید پدافند زیستی کشور از سوی شورای عالی پدافند غیرعامل خبر داد که به امضای رییس ستاد کل نیروهای مسلح رسید.

به گفته رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور طرح جامع پدافند زیستی نیروهای مسلح نیز تهیه شده که مراحل تصویب و ابلاغ آن نیز در حال نهایی شدن است که ساختار جدید و منسجمی به رویکرد پدافند زیستی در نیروهای مسلح با تعریف کارکردها و ماموریت‌ها خواهد بخشید.

وی تصریح کرد: با تصویب نظام مصون‌سازی و عملیات پدافند شیمیایی کشور، تکلیف تمام دستگاه‌های کشور، چه در بخش خصوصی و چه دولتی مشخص شده است که یکی از این موارد تجهیز دستگاه‌ها به تجهیزات شناسایی و رفع آلودگی‌های شیمیایی است. در این زمینه، سازمان سپند وزارت دفاع با توجه به ظرفیت‌ها خوب دانشی و فنی که دارد می‌تواند، دستگاه‌های مختلف را در زمینه طراحی و تجهیز بسته‌های مقابله با تهدیدات شیمیایی کمک کند.

سردار جلالی در مورد اهمیت تهدیدات اقلیمی و لزوم رصد و پایش این تهدیدات سخن گفت و توضیح داد: در این مسیر نیازمند طرح مفهومی پدافند اقلیمی برای شناسایی تهدیدات احتمالی انسان ساخت اقلیمی در لایه جو و فراجوی و اثرات آن بر کشور هستیم تا نقشه راه برای رصد و پایش این تهدیدات را برای ما مشخص کند. در این زمینه هم سازمان سپند از ظرفیت‌های فنی و علمی خوبی برخوردار است که می‌تواند در زمینه تدوین این طرح به ما کمک کند.

رضا مظفری نیا رییس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی از این سازمان به عنوان بازوی اجرایی پدافند غیرعامل کشور در حوزه پدافند زیستی، پرتوی، شیمیایی و ... یاد کرد و گفت: با توجه به پیچیدگی تهدیدات به ویژه در حوزه زیستی، ظرفیت‌های سپند با نگاه ملی در حوزه‌های مختلف در اختیار سازمان پدافند غیرعامل کشور است.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به مباحث مربوط به امنیت غذایی، این سازمان اقدامات خوبی را در تهیه بسته‌های جیره های غذایی انجام داده است که هم برای نیروهای مسلح و هم در مواقع بحران و در عملیاتهای امدادرسانی به آسیب‌دیدگان احتمالی ناشی از بحران ها طبیعی مانند سیل و زلزله و ... قابل استفاده و کارآمد است.

محمد کریمی‌نیا معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور در مورد اهداف این بازدید گفت: سازمان پدافند غیرعامل کشور، براساس ماموریت‌های ابلاغی، موظف است تا زیرساخت‌های مناسب را برای مقابله با تهدیدات، پیش‌بینی کند. در حوزه زیستی، این سازمان با همکاری سازمان سپند، مرکز عمل کلی پدافند زیستی، این اقدام را پیش می‌برد.

وی ادامه داد: مرکز عمل کلی پدافند زیستی در سنوات گذشته با مدیریت شهید فخری‌زاده، زیرساخت‌هایی را در حوزه تشخیص، رفع آلودگی، امداد و نجات، واکسن و سامانه‌های رصد و پایش تهدیدات زیستی تولید کرده است.

کریمی‌نیا توضیح داد: بازدید امروز در اصل به مناسبت ایام نکوداشت پدافند غیرعامل و در آستانه فرارسیدن سالگرد شهادت شهید فخری‌زاده صورت گرفت. هدف اصلی، بازدید از فرآیند تولید واکسن فخرا به عنوان یکی از پیشروترین واکسن‌های کشور در این مجموعه و روند گسترش زیرساختهای آن بود.

وی ادامه داد: موضوع بعدی، بررسی کارخانه تولید واکسن شهید فخری زاده بود که در مرحله انتهایی تکمیل است و انشالله به زودی افتتاح خواهد شد.

معاون عملیات قرارگاه پدافند زیستی کشور با بیان اینکه سازمان سپند در راستای تشخیص و آشکارسازی تهدیدات زیستی از گذشته تاکنون تلاشهای زیادی داشته است، توضیح داد: تولید دو آزمایشگاه سیار سطح ۳ ایمنی زیستی که یکی به انستیتوپاستور و دیگری به موسسه سرم سازی رازی تحویل شد، از جمله این اقدامات است.

وی اضافه کرد: در بازدید رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور، سومین آزمایشگاه نسل ۳ تولید سازمان سپند رونمایی شد که نسل جدیدتری از آزمایشگاه های تشخیصی گذشته است و زیرساختهای تشخیصی کشور را ارتقا خواهد بخشید.

به گفته کریمی‌نیا در این بازدید همچنین محصولی در حوزه رفع و پاکسازی آلودگی های زیستی؛ خودروی تاکتیکی رفع آلودگی زیستی و دستگاه مکنده غبارات پرتوی سپند، با کاربرد رفع آلودگی های پرتوی رونمایی شد.

وی همچنین از بازدید سردار جلالی از زیرساخت‌ها و کارخانه تولید محصولات نوترکیب برای تقویت زیرساخت‌های دفاع زیستی کشور خبر داد.

انتهای پیام/
اصفهان امداد و نجات سیل نیروهای مسلح وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر