کد خبر: 1129713 A

با رای نمایندگان انجام شد؛

نمایندگان مجلس وزارت جهاد کشاورزی را به «صدور مجوز برای شهرک‌های کشاورزی و دامپروری غیردولتی» ملزم کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در صحن علنی امروز صبح مجلس شورای اسلامی، ادامه بررسی طرح «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» در دستور کار قرار گرفت و چند ماده دیگر از این طرح به تصویب رسید. 

نمایندگان با بررسی و تصویب ماده ۱۱ این طرح، وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کردند تا نسبت به تسهیل صدور مجوز برای ایجاد شهرک‌های کشاورزی و دامپروری غیردولتی اقدام کند. 

بر اساس این ماده که با ۱۹۰ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از ۲۳۸ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید، تبصره ۴ ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب ۳۱ خردادماه ۷۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح زیر اصلاح می‌شود: 

«کشت در محیط‌های مهار (کنترل) بسته شده و گلخانه ای، پرورش قارچ، دامداری، پرورش طیور و ماکیان، پرورش آبزیان و ماهیان زینتی و مراکز تولید و عرضه زنده آبزیان، پرورش زنبورعسل و حشرات مفید و تاسیسات آبیاری و سرچاهی و واحدهای صنایع تحویلی و تکمیلی و قضایی و فرآوری محصولات کشاورزی و منابع طبیعی و سایر نیازها و تولیدات بخش کشاورزی از مصادیق فعالیت کشاورزی بوده و احداث آن‌ها در اراضی کشاورزی بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی و ساخت استخر، انبار محصولات کشاورزی و اتاقک نگهبانی بوده و با رعایت ضوابط زیست محیطی و موافقت سازمان جهاد کشاورزی استان، تغییر کاربری محسوب نمی‌شود». 

همچنین بر اساس فراز پایانی این ماده «تغییر کاربری و تبدیل طرح‌های مذکور به سایر طرح‌های غیرکشاورزی بدون اخذ مجوز از کمیسیون تبصره یک ماده یک، مشمول مجازات‌های مقرر در قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها می‌شود». 

بر اساس این گزارش در جریان بررسی این ماده از طرح تقویت امنیت غذایی، پیشنهاد جعفر قادری نماینده مردم شیراز در خصوص الزام وزارت جهاد کشاورزی به تسهیل صدور مجوز برای شهرک‌های کشاورزی و دامپروری غیردولتی تصویب و به اصل ماده الحاق شد. 

بر این اساس «وزارت جهاد کشاورزی مکلف است نسبت به تسهیل صدور مجوز شهرک‌های کشاورزی و دامپروری غیردولتی اقدام کند. این شهرک‌ها از همه مزایای شرکت‌های دولتی به جز واگذاری زمین به قیمت منطقه‌ای برخوردار می‌شوند».

انتهای پیام/
اعلام تنفس صحن علنی مجلس یکشنبه21 شهریورماه صدور مجوز برای شهرک‌های کشاورزی و دامپروری غیردولتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر