کد خبر: 1105306 A

علیزاده‌طباطبایی در گفت‌وگو با ایلنا:

یک وکیل دادگستری گفت: امیدی به اصلاح و تحول در قوه قضاییه نمی‌رود مگر اینکه اخلاق در دستگاه حفظ شود. باید در دانشکده‌های حقوق و علوم قضایی، اخلاق قضایی تدریس شود و قضات ما به اخلاق اسلامی پایبند باشند.

سید محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق به عنوان معاون اول دستگاه قضا، اظهار کرد: آقای مصدق انسانی موجه، با سواد و قانونمدار است. اگر انتصابات به همین روال پیش برود، قوه قضاییه رو به اصلاح خواهد رفت. 

وی افزود: به هیچ وجه امیدی به اصلاح و تحول در قوه قضاییه نمی‌رود مگر اینکه اخلاق در دستگاه حفظ شود. متاسفانه در دانشکده‌های حقوق و علوم قضایی، اخلاق قضایی تدریس نمی‌شود و گاهی برخی از قضات ما به اخلاق اسلامی پایبند نیستند. این اولین قدم است که از رئیس و معاونان قوه قضاییه تا قضات و کادر قضایی، کلاس اخلاق داشته باشند. بزرگان دین نیز همواره تاکید می‌کردند که ما به معلم اخلاق احتیاج داریم.

این وکیل دادگستری گفت: من به دولت نیز این توصیه را می‌کنم. وظیفه قانونی بازپرس، قضاوت بی‌طرفانه بین متهم و دادستان است اما بازپرس‌های ما بدون دلیل به متهم توهین می‌کنند و بی‌ضابطه عمل می‌کنند و این موضوع به این دلیل است که هرگز اخلاق به قضات آموزش داده نشده است.

علیزاده طباطبایی بیان کرد: انتخاب آقای مصدق به عنوان معاون اول نشان می‌دهد که آقای اژه‌ای بنا ندارد رویه و روال گذشته را ادامه دهد و ما باید این موضوع را به فال نیک بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: آقایانی که شعار انتقادپذیری می‌دهند، باید دست مطبوعات را باز بگذارند. اگر مطبوعات آزاد باشند می‌توان فساد را کنترل کرد اما اگر مطبوعات آزاد نباشند و نتوانند مفاسد را افشا کنند، قوه قضاییه با مشکل مواجه می‌شود. مقصر اغلب جرائمی که رخ داده و اختلاس‌های چند هزار میلیاردی همین عدم آزادی‌ها برای افشای مفاسد است. وظیفه قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم است. قوه قضاییه کجا بوده که این مقدمات طی سالیان دراز فراهم شده و منجر به وقوع جرم شده است؟ بنابراین باید امر پیشگیری از وقوع جرم را جدی بگیرند.

انتهای پیام/

خبرنگار: آناهیتا یاوری

پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه سید محمود علیزاده طباطبایی معاون اول قوه قضائیه غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای وکیل دادگستری اخلاق در دستگاه قضا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر