کد خبر: 1100770 A

آذری جهرمی در حاشیه هیأت دولت:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از شناسایی ۱۳ هزار مرزعه کوچک و بزرگ استخراج رمز ارز در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص ارتباط قطع برق و اینترنت، اظهار کرد: در شرایط کرونا وابستگی به شبکه ارتباطی بیشتر است و سایت‌های ارتباطی و بسیاری از زیرساخت های کشور به برق وابسته هستند. قطع برق موجب شده که سایت‌ها توان ارسال و دریافت سیگنال خود را از دست بدهند. استانداردی دو ساعته دارند که بتوانند ظرفیت باطری داشته باشند که در صورت قطع برق تا دو ساعت می‌توانند خدمات ارائه دهند.

وی افزود: در برخی از نقاط کشور باطری های اینها مورد سرقت قرار گرفته و در برخی دیگر از مناطق اپراتورها کنترل نکرده بودند و باطری ها فرسوده شده بود. 

وزیر ارتباطات بیان کرد: در بحث پدافند غیر عامل برنامه‌هایی برای بازبینی باطری های اپراتورها اجرا کردند و بسیاری از سایت ها باطری‌هایشان نوسازی شد. البته نمی‌توانم به صورت قاطع بگویم که همه سایت‌ها مشکل باطری ندارد،‌ چون بعضی از سایت‌ها به ویژه در استان‌ها محروم کشور مشکل باطری دارند.

وی گفت: برخی از زمان‌ها قطع برق بیش از دو ساعت است و این باطری‌ها ظرفیت بیش از دو ساعت ندارند. فاصله بین قطع برق به حدی نیست که این باطری ها شارژ شوند. به این دو دلیل ما مشکل داریم. 

آذری جهرمی با بیان اینکه ما تلاش کردیم برای سایت‌های اصلی ژنراتور بگذاریم؛ گفت: می‌دانیم که فصل امتحانات دانش آموزان است و به اینترنت نیاز دارند؛ ما همه تلاشمان را می کنیم و از مردم نیز عذرخواهی می‌کنیم. البته کمیته‌ای در این خصوص در وزارت ارتباطات مستقر است و در حال پیگیری است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص مزارع استخراج رمزارز نیز بیان کرد: حدود دو ماه پیش با آقای اردکانیان جلسه‌ای داشتیم؛ با بررسی‌ها ما در یک کار مشترک با وزارت نیرو تقریباً ۱۳ هزار مزرعه کوچک و بزرگ استخراج رمز ارز را در کشور شناسایی کردیم. دقت شناسایی این ۱۳ هزار مزرعه بالای ۹۵ درصد بود. آنهایی که بالای ۹۹ درصد مطمئن بودیم که مزرعه است، حدود دو هزار مورد بود که در مرحله اول به مراجع امنیتی معرفی کردیم. تا جایی که اطلاع دارم قریب به ۳۰۰ مزرعه کلان بودند و با آنها برخورد شده است.

آذری جهرمی اظهار کرد: ۵۸۰ مگاوات مزرعه غیرمجاز رمز ارز بر اثر این گزارش تاکنون از مدار خارج شده است و بنابر دستور دولت مزارع قانونی نیز از مدار خارج شده است. بنا شد که مجموعه های امنیتی که مسئول برخورد هستند،‌ کمک کنند. واقعیت این است که تنها بخش کوچکی از خاموشی‌های این روزها مربوط به استخراج رمزارز است. در نهایت این ۱۳ هزار مرزعه با استفاده از ظرفیت های هوش مصنوعی شناسایی شدند.

وی درباره سرعت دیتاهای موبایل نیز گفت: ما گزارشی از اختلال دیتا زمانی که برق وصل است، نداریم.

انتهای پیام/
هیأت دولت محمد جواد آذری‌ جهرمی بیت کوین رمز ارز مرزعه کوچک و بزرگ استخراج رمز ارز مزرعه استخراج رمز ارز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر